22 میزان 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

جلسه شورای عالی حاکمیت برگزار شد

جلسه شورای عالی حاکمیت برگزار شد

کابل/ 22میزان / باختر جلسه شورای عالی حاکمیت قانون، دیروز به...

نرخ شماری از ارزهای خارجی در برابر پول افغانی

نرخ شماری از ارزهای خارجی در برابر پول افغانی

کابل/ 22میزان/ باختر به اساس معلومات اتحادیه صرافان سرای شهزاده...

کمیته قوانین کابینه جلسه کرد

کمیته قوانین کابینه جلسه کرد

کابل / 22 میزان / باختر جلسه کمیته قوانین کابینه دیروز...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتنگاهی به نشرات شماری از روزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/ ۳۰/سرطان
شماری ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت که به دسترس قرارگرفته اند درشماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی درکشور پرداخته اند و نیز اخبار وگزارش های را درمورد رویدادهای جاری منطقه و جهان نشرکرده اند.
گزارشگرآژانس باختر، با توجه به عنوان های درشت شماری ازاین روزنامه ها، گزارش حاضر را آماده کرده است .
روزنامه ویسا درصفحه اول از قول سازمان ملل عنوان کرده است که طی ده سال گذشته بیش از ۹۳ هزار نظامی افغان کشته و زخمی شده اند.
به نوشته این روزنامه، براساس آمار های تازه سازمان ملل درجریان ده سال گذشته بیش از ۹۳ هزار تن از غیرنظامیان درحوادث مختلف امنیتی درکشور کشته و زخمی شده اند. گزارش تازه سازمان ملل متحد نشان می دهد که درده سال گذشته نزدیک به ۳۳ هزار فرد ملکی کشته و بیش از ۶۰ هزار تن دیگر زخمی شده اند.
به نوشته این روزنامه، آمار های سازمان ملل از تلفات غیر نظامیان درافغانستان با آمار ثبت شده درکمیسیون مستقل حقوق بشر تفاوت درشتی دارد.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است درهمین صفحه از قول یک رسانه امریکایی عنوان کرده است که ترامپ از عمران بخواهد که طالبان آتش بس را قبول کند.
این روزنامه همچنان از قول سفیران اتحادیه اروپا، امریکا، جاپان و سازمان ملل عنوان کرده است رهبران حکومت وحدت ملی درباره استقلال عمل کمیسیون های انتخاباتی اطمینان دهند.
به نوشته این روزنامه، سفیران اتحادیه اروپا، آلمان امریکا، انگلستان، جاپان و نمایندگی سازمان ملل درکابل در بیانیه ای از رییس جمهور غنی و داکتر عبدالله ، رییس اجرائیه خواسته اند تا به آنها درباره استقلال عمل کمیسیون های انتخاباتی اطمینان دهند .
این روزنامه ادامه موضوع را درصفحه پنجم دنبال کرده است و درصفحه اول ازقول سروردانش معاون ریاست جمهوری عنوان کرده است طالبان تنها با مذاکره با امریکا به پیروزی نمی رسند.
به نوشته این روزنامه، سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری می گوید که صلح خواست تمام افغانهاست اما صلح نباید به معنی تسلیمی دولت و کنار گذاشتن دستاوردهای ۱۸ سال گذشته تلقی شود.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است ودرمطلب دیگر ازقول موسسه جوانان برای صلح عنوان کرده است هشت میلیون جوان درکشور بی کاراند.
این روزنامه همچنان درصفحه آخر از قول رییس کمیته قضایی سنای امریکا عنوان کرده است امریکا باید تسلیم خواسته های طالبان نشود.
روزنامه ویسا، درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
اما روزنامه ماندگار درصفحه اول از قول اعضای مجلس عنوان کرده است غنی هرماه میلیون ها دالر را کمپاین می کند این روزنامه همچنان درصفحه اول زیرعنوان افغانستان وتوفانی فراتر از صلح نوشته کرده است بازیگر بزرگ منطقه یی اول پاکستان است که بخشی از افغانستان عمق استراتیژیک وحیاط خلوت خود می داند و نمی خواهد این حیاط خلوت مورد تصرف رقیب قراربگیرد بازیگر بعدی روسیه است که بخشی از افغانستان را جزیی از آسیای مرکزی و منطقه خارج نزدیک می داند که امنیت ملی روسیه بدان وابسته است بازیگر سومی چین است که عمق همسویی با پاکستان نگران خیزش بنیاد گرایی اسلامی درآستان سین کیانگ درهمسایه گی اش است و تضمین محکمی می خواهد که هیچ بازیگری به دنبال برهم زدن امنیت ملی چین ازاین رهگذر نخواهد بود بازیگران بعدی ایران و هند اندکه افغانستان را دروازه ورود به آسیای مرکزی و شرق آسیا می دانند روزنامه ادامه این مطلب را درصفحه دوم نوشته کرده است ودرصفحه اول از قول سرمنشی ناتو عنوان کرده است که ناتو همزمان با امریکا ازافغانستان خارج می شود.
به نوشته این روزنامه، ینس استولتینزگ دبیرکل ناتو ضمن سخنرانی درکنفرانس سالانه امنیتی درایالت کلرادوی امریکا که از سوی انستیتوت اپن برگزار شد گفته که امریکا و متحدان این کشور صرفاَ برای خروج نظامیان خارجی از افغانستان با طالبان وارد مذاکره نشدند.
او گفته است که ما به طور دایم با زلمی خلیلزاد نماینده امریکا درصلح افغانستان درحال مشورت هستیم و من شخصاَ بارها با وی دراین مورد رای زنی کردم .
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و درصفحه دوم مطلب را زیر عنوان چه چیزی ما را از ویتنام متفاوت می کند؟
پولیس ازفروشند گان مواد باج می گیرد عنوان مطلب دیگری می باشد که روزنامه ماندگار درصفحه سوم نشر کرده است این روزنامه درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است .
به همین ترتیب روزنامه هشت صبح درشماره امروزی یا به نشر مطالب مشابه پرداخته است و یا دنبال سایر مطالب شده است. ختم/ نالان

More in this category: « تبصره تبصره »

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.