24 قوس 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

مشرانوجرگه  جلسه کرد

مشرانوجرگه جلسه کرد

کحابل /۲۴قوس /باختر درجلسه امروز مشرانوجرگه به ریاست محمدعلم ایزدیارنایب اول...

رییس جمهوری: مبارزه‌ موثر با فساد نیازمند بستر مستحکم تقنینی است

رییس جمهوری: مبارزه‌ موثر با فساد نیازمند بستر مستحکم تقنینی است

کابل/ 24 قوس /باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان،...

شبکه ده نفری حملات چریکی گروه دهشت افگن  طالبان درنیمروز بازداشت شد

شبکه ده نفری حملات چریکی گروه دهشت افگن طالبان درنیمروز بازداشت شد

کابل/ 24 قوس /باختر منسوبان قطعات خاص ریاست عمومی امنیت ملی...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتتبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل  باختر  ۳۱ سرطان
دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکاو عمران خان نخست وزیر پاکستان  امروز در واشنگتن با هم دیدار خواهند کرد٬بررسی روابط دو جانبه و مساله صلح در افغانستان٬ بحث محوری این دیدارخواهد بود.
مفسرآژانس باختر می نگارد: عمران خان نخست وزیرپاکستان در یک سفر رسمی به امریکا رفته است ٬قرار است او امروز با دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا دیدارکند٬ این دیدار در اوج تنش در مناسبات دو کشور که در تاریخچه سیاسی پاکستان بی سابقه بوده است انجام خواهد گرفت.
مشکل در روابط دو کشور٬ ایرادی است که از سوی امریکا مطرح شده است  و پاکستان به کم کاری و بازی دوجانبه در امر مبارزه علیه هراس افگنی متهم شد و این باعث شد که پاکستان یک مقدار پول قابل ملاحظه را که به نام ها و بهانه های مختلف از امریکا در امر مبارزه با هراس افگنی و موارد دیگر دریافت می کرد از دست دهد .
اداره ترامپ از طرق مختلف به مجازات پاکستان پرداخت و این کشور به گونه بی سابقه ازسوی امریکا و متحدین غربی آن منزوی شدوپاکستان در صددآن شد که  دوستان و حمایت کننده تازه پیدا کند وخود را از انزوا وتخریب بیشتر اقتصادی نجات دهد. مگر هیج کشوری٬ برای پاکستان٬ امریکا نشد.
درچنین یک وضعیت٬ اسلام آباد محاسبه خود را کرد که با ادامه تنش با امریکا موقف خود را در افغانستان ضعیف وخود را یک کشور بازنده در معادلات منطقه یی خواهد یافت.
برای پاکستان ثابت شد که درموقفی نیست که در قسمت افغانستان تک رو و تک گرا باشد ناچار شد که به روند حمایت از صلح در افغانستان تن دهد و طالبان را  به میز مذاکره با نمایندگان امریکا حاضر کند.
با وجود امتیاز دهی پاکستان به امریکا٬ هنوز راه رسیدن به صلح در افغانستان که امریکا متعهد به آن است٬ دشوار جلوه می کند زیرا هنوز هم پاکستان بسته هایی با خود دارد که می تواند ازآن به عنوان نقطه فشار علیه امریکا و افغانستان کار گیرد.
برگه طالبان هنوزدردست پاکستان است٬ این گروه به میز مذاکره با امریکا حاضر ساخته شده است مگر برای حاضر کردن آن برای مذاکره با دولت افغانستان٬ پاکستان انتظاربه دست آوردن امتیاز های بیشتر از امریکا را دارد. پس پاکستان با چشم های بسته به خواست های امریکا تن نخواهد داد.
پاکستان عضو ایتلاف مبارزه جهانی علیه هراس افگنی است٬ با این هم ٬ نقش این کشور در امرپناه دادن به هراس افگنان ٬ تجهیز و تمویل این گروه ها غیر قابل انکار است و این را نه تنها افغانستان ٬ بل امریکا ٬ غرب ٬ روسیه و تمامی جهان می دانند.
امروزقصرسفید٬ میزبان نخست وزیر و لوی درستیزارتش پاکستان است٬ بدون شک٬ مساله همکاری میان دو کشور٬ مبارزه علیه هراس افگنی وصلح در افغانستان٬ بحث اساسی مقامات دو کشور(امریکا وپاکستان) خواهد بود.
این مواردی است که خطوط اساسی مبارزه با هراس افگنی را تشکیل می دهد مگر پاکستان ازآن بارهاحاشیه رفته است و بارها بازی های دوگانه را درپیش گرفته است.
مگر حالا ضرور است برای پاکستان فهمانده شود که فرصت استفاده ابزاری در معادلات منظقه یی از میان رفته است و این متاع دیگر خریداری ندارد.
امید است دیدار مقامات عالی رتبه امریکایی با عمران خان٬زمینه ساز تغییرو اصلاح بنیادی در سیاست های پاکستان باشد و این کشور بپذیرد که هیچ راه ٬جزمبارزه صادقانه با هراس افگنی ندارد.  صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.