17 قوس 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

افتتاح جلسۀ مقامات ارشد پروسۀ قلب آسیا/استانبول

افتتاح جلسۀ مقامات ارشد پروسۀ قلب آسیا/استانبول

کابل/۱۶ قوس/باختر هشتمین جلسۀ مقامات ارشد پروسۀ قلب آسیا/استانبول قرار است...

حسینه صافی : جوانان آینده سازان کشور اند

کابل/۱۶ قوس/باختر حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ در دیدار...

محمد اشرف غنی رییس‌جمهوری برنامه امنیتی، عملیات و هماهنگی نیروهای امنیتی و دفاعی را ستایش کرد

محمد اشرف غنی رییس‌جمهوری برنامه امنیتی، عملیات و هماهنگی نیروهای امنیتی و دفاعی را ستایش کرد

کابل/۱۶ قوس/باختر جلسۀ امنیتی به رهبری محمداشرف غنی رییس‌جمهوری اسلامی افغانستان...

Youtube Player

khantry design

اعلانات



تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل   باختر  ۲۲ اسد
محمداشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان می گوید: آینده افغانستان در داخل افغانستان٬ازسوی افغانان تعیین می شود ودراین خصوص اجماع ملی وجود دارد.
مفسرآژانس باختر می نگارد: هشتمین دور مذاکرات میان نمایندگان امریکا و طالبان در دوحه قطر خاتمه یافت . این دور مذاکرات به تاریخ ۱۲  اسد آغار شد و نه روز ادامه یافت.
طالبان گفته اند که هردو طرف به توافقاتی دست یافته اند و هردو طرف برای اقدامات بعدی با رهبران شان  مشوره خواهند کرد.
با آن که هردوطرف ازرسیدن به توافق ذوق زده اند مگر معلوم نیست که طالبان چه وقت در پای توافق نامه با امریکا امضا خواهند کرد که در نهایی کردن آن پاکستان ومتحدین امریکا در حوزه خلیج فارس٬ نقش اساسی و منفعتی دارند.
خلیل زاد نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا حالا رهسپار واشنگتن شده است و طالبان هم با رهبران شان درپاکستان تماس خواهند گرفت تا سرنوشت صلح را دو طرف مشخص کنند.
باآن که دولت و مردم افغانستان صلح را برای بقای کشور و حفظ جان مردم یک نیازمی دانند مگر تاکید دارند که روند صلح باید یک روند افغانی وتحت نظرافغانان باشد.
این در حالیست که در پیشرفت های تازه صلح٬ این روند بیشتردر بیرون از کشوررشد کرده است و مردم افغانستان کمتر از محتوا و نتایج آن آگاه اند.
اگر به مصایب چهل سال گذشته٬ به خصوص هژده سال اخیر که همزمان با حضور نیروهای خارجی در کشور است دقیق شویم٬مردم افغانستان قربانی اصلی و اولی ناهنجاری های اند که از رقابت و کشمکش های بیرونی شکل گرفته است.
افغانان هیچگاهی نیروهای ارتش سرخ را به کشور شان دعوت نه کردند و هیچگاهی در مورد شکل گیری ایتلاف جهانی مبارزه با هراس افگنی و سرازیرشدن هزاران عسکر خارجی به آنها مشوره نشده است هر دو حضور٬ حضورناخواسته بوده است و این ثابت می کند که افغانان فقط قربانی بازی ها و برنامه های بیرونی بوده اند.
باآن که درطول سال های گذشته برای اعاده صلح در کشورتلاش های صورت گرفته است مگر نتیجه نداشته است دلیل این است که در روند صلح هم بیرونی ها بیشتر روی منافع خود حرکت کرده اند وکمتر منافع افغانان رعایت شده است.
در تلاش های جاری در دوحه هم شرط اولی خارجی ها٬ گرفتن تضمین بوده است که افغانستان٬تهدیدی برای کشوری دیگر بوده نمی تواند در حالی برای آینده سیاسی افغانستان کمترحرف زده شده است.
بارگران نابسامانی های سال های گذشته را مردم افغانستان متحمل شده اند همین حالا هم به بهانه حضورعساکرخارجی٬این افغانان اند که کشته می شوند و این کشور افغانان است که ویران می شود.
حرف واضح این است که در تلاش های جاری صلح بیشتر منافع بیرونی تعریف می شود ومنافع افغانان٬ تعریف ناشده و گم شده است.
پس صلح زمانی تعریف شده و سرتاسری خواهد شد و زمانی منطقه از ناحیه افغانستان احساس آرامش خواند کرد که روند صلح افغانی باشد و آینده سیاسی افغانستان در داخل کشورواز سوی مردم افغان تعیین شود و به اراده مردم ما احترام گذاشته شود.  /  ختم / تحلیل سیاسی

Last modified on سه شنبه ، 22 اسد 1398 ، 17:05
More in this category: « تبصره تبصره »

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.