10 ??? 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

تلاش برای اشتغال زایی زنان فقیر درهلمند

لشکرگاه/ ۹حوت/ باختر برنامه یی برای اشتغال زایی به زنان فقیر...

اتخاذ اقدامات پیشگیرانه جلوگیری از بروز کرونا در قندهار

اتخاذ اقدامات پیشگیرانه جلوگیری از بروز کرونا در قندهار

قندهار/۹حوت/ باختر در قندهار اقدامات پیشگیرانه یی برای جلوگیری از بروز...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

مذاکرات صلح ، آرزو ها و نگرانی ها

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل ۲۳ اسد باختر
مفسرسیاسی آژانس باختر می نویسد: آرزوی مردم خسته ازجنگ طولانی کشور این بود که این جنگ با مذاکرات صلح میان طرفین در آستانه عید سعید اضحی با یک آتش بس سراسری به پایان برسد و مردم ما عید را با خوشحالی و خاطر آسوده به تجلیل بگیرند، مگر بدبختانه این آرزوی دیرینه مردم به حقیقت نپیوست.
هرچند نظامیان افغان به تامین امنیت کابل وسایر شهر ها و قریه های کشور پرداختند و ازهیچ گونه واقعه دلخراش ناشی از جنگ گزارشی داده نشد، مگر مردم یک نوع نگرانی و هراس احساس می کردند.
دررابطه به مذاکرات صلح پرسش های زیادی تا هنوز بی جواب مانده است. چرا این مذاکرات این قدر به درازا کشیده شد؟ چرا تا کنون کدام موافقت نامه یی به امضا نرسیده است؟ موانع اصلی یی که سد راه رسیدن به صلح یا حد اقل یک آتش بس شده است کدام ها است؟ اکنون مذاکرات درکدام حالت قراردارد؟
به همین گونه پرسش های زیادی وجود دارد و ازهمین سبب ذهن مردم مغشوش است.
ازیک سو امید ها برای رسیدن به صلح و ازجانب دیگر نگرانی ها .
دررابطه به امید ها هرچند واضح است هر افغانی که در برابرکشورش اندکی هم علاقه دارد صلح می خواهد و از جنگ نفرت دارد و چیزی که به نگرانی ها مربوط می شود نگرانی ها بیشتر است و نگرانی جدی این است که از جریان مذاکرات وضاحت کامل وجود ندارد.
هرطرف مذاکرات صلح برداشت های متفاوت خویش را دارد هرجناح به صلح سراسری و پایدار تاکید دارد.
اگراز تعریف صلح سرتاسری و پایدار پرسیده شود، گمان نمی رود که همه جوانب درتعریف واحد آن توافق داشته باشند یک جانب به گونه آشکار سخن از رسیدن به قدرت می راند و می گوید: قدرت در اختیار ما باشد و دیگران نیز با ما شریک باشند.
آیا رسیدن یک گروه به قدرت راه پایان جنگ شده می تواند؟ پاسخ روشن است که نه ، اگربه چهار دهه جنگ های جاری در کشور نظر انداخته شود، این حقیقت برملا می شود که علت اصلی دوام جنگ رسیدن این و یا آن گروه به قدرت است.
یک جناح به گونه غیرقانونی به قدرت رسیده است و گروه دیگر دربرابر آن برخاسته است. رسیدن یک فرد یا گروهی به قدرت ازمجاری غیرقانونی به جنگ خاتمه نمی دهد، برعکس چنین اقدام سبب ادامه و شدت بیشتر جنگ می شود.
همه جناح ها باید این اصل را بپذیرند که صاحب اصلی قدرت مردم اند و مردم باید فیصله بکنند که قدرت را به کی و چگونه واگذار کنند.
هرنوع فیصله درباره تصاحب قدرت که خلاف اراده مردم باشد سبب ایجاد بحران جدید درکشور می شود و معضل کشور را پیچیده تر می کند.
مساله قدرت و اقتدار به گونه دموکراتیک در قانون اساسی افغانستان گنجانیده شده است وتازمانی که قانون اساسی کشورنافذ است هیچ کس حق ندارد برخلاف مواد ، احکام و ارزش های آن ، راه های دیگر را برای تعیین سرنوشت قدرت در کشور جستجو کند.
یکی از نگرانی های جدی افغانان این است که نشود درگفت و گو های صلح فیصله یی خلاف اراده مردم صورت گیرد.
چرا مردم ازاین ناحیه نگران اند؟ یکی از عوامل نگرانی مردم این است که برخلاف اراده آنان هرگونه معامله در مورد صلح نه تنها صلح سرتاسری و پایدار درکشور ایجاد نمی کند بل آغازگر بحران ویک جنگ خونین دیگر می شود.
بهتر آن است که همه جناح های درگیر در گفت و گو های صلح نگرانی های مردم ما را در نظر بگیرند و برای رسیدن به توافقی که بتواند به جنگ طولانی در کشور نقطه پایان بگذارد ، تلاش کنند.ختم/ن - ش

More in this category: « تبصره تبصره »

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.