20 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

نشستی به منظورحل مشکل ترانسپورت شهری برگزارشد

نشستی به منظورحل مشکل ترانسپورت شهری برگزارشد

کابل /20 سرطان /باختر وزارت ترانسپورت نشست مشترکی بااداره های ذیرط...

انفجاری درارزگان جان یک کودک را  گرفت

انفجاری درارزگان جان یک کودک را گرفت

ترینکوت /20 سرطان /باختر انفجاریک سرگلولۀ هاوان عصر امروز جان یک...

امریکا مقام بلندپایه چینی را به اتهام سرکوب اویغوران تحریم کرد

امریکا مقام بلندپایه چینی را به اتهام سرکوب اویغوران تحریم کرد

واشنگتن/ بی بی سی / ۲۰ سرطان/باختر امریکا علیه گروهی از...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل   باختر   ۲۶   اسد
استقلال مؤلفه اقتدار وامنیت ملی و ٬ بازتاب دهنده هویت واعتبارما درمیان سایر ملل جهان است و حفظ این ارزش ملی فقط از مسیر تامین وحدت ملی امکان پذیراست.
مفسرآژانس باختر می نگارد:۲۸اسد سالروز استرداد استقلال کشوراست٬رویداد عظیم تاریخی که به صد سال قبل از امروز برمیگردد.
صدسال قبل از امروز زمانی که انگلیس ها بر شبه قاره هند مسلط بودند و استعمار به انواع و اشکال مختلف از مردمان آن قربانی می گرفت. در افغانستان ایده و انگیزه گرفتن استقلال از بریتانیا قوت میافت و با گذشت هر روز گسترده تر می شد.
انگریزان که عامل اصلی تجاوز٬استعمارواستبداد خارجی در منطقه بودند قبل از سال ۱۹۱۹ ٬ نقش اصلی را در ایجاد و تعیین حدود جغرافیایی افغانستان بازی کردند، ازموقف ژئوپولتیک افغانستان به عنوان یک کشور حایل در معاملات سیاسی واقتصادی شان استفاده کردند.
استبداد خارجی که در وجود انگریزان شکل گرفته بود٬ و سرنوشت سیاسی و داخلی افغانستان را در اختیار خود داشت ٬این کشور رادر عمق معاملات استراتیژیک خودقرار داده بود. درحالی که رقابت انگلیس با روسیه تزاری هر روز بیشترمی شد٬ افغانستان دراین رقابت بیشتر فشرده میشدو بیشتر آسیب می دید.
در افغانستان شاه جوان امان الله خان در برابرناهنجاری های زمان دست به قیام زد و با اتکا به مردم سلحشور خود ٬استقلال سیاسی افغانستان را ازبریتانیا به دست آورد و این کشور را٬ در رده های کشور هایی قرار داد که دارای هویت وخود ارادیت بودند و به این ترتیب برای افغانستان فرصت آن مساعد شد که در میان کشورهای آزاد٬مترقی و متمدن تمثیل اراده کند.
مگر این آخر کار نبود ٬ شاه جوان با بدست گرفتن زمام امور درکشور٬ باید با انبوهی از مشکلات آنهم در یک جامعه سنتی مقابله می کرد او غرض فایق شدن برمشکلات و نارسایی های زمان٬ که از استعمار و کم کاری های زعمای گذشته به ارث برده بود ٬ با موفقیت عمل کرد و به زودی به موفقیت های زیادی دست یافت. شاه جوان برای رسیدن به اهدافی که خود برای عمران و شگوفایی کشورش در سر داشت وارد عمل شد٬ اصلاحات زیادی به میان آورد٬قوانین و نظامنامه های زیادی ساخت تا مردم در محور یک حکومت مردمی و مترقی به فردای شگوفا برسند.
مگر انگریزان که نسبت به امان الله غازی دید کین توزانه داشتند٬راه اغراض٬توطیه و دسیسه را در برابرشاه ترقی خواه در پیش گرفتند و از خلا ها در بافت سیاسی٬ اجتماعی٬ فرهنگی٬اقتصادی٬دینی٬قومی... افغانستان استفاده کردند و به تخریب شاه جوان برآمدند و در نهایت هم به اهداف شان رسیدند و بالاخره شاه جوان که ایده وآرمان های بزرگ و انسانی برای این سرزمین داشت ازوطن دور شد.
سال های بعد از کسب استقلال٬ برای ما سال های پر از ماجرا بود٬ ما در وجود پدران سلحشور خود و در رهبری زعیم ملی امان الله خان غازی به استقلال سیاسی دست یافتیم مگراستقلال اقتصادی ما وحتا استقلال سیاسی ما باچالش های زیادی مواجه شد.
تجاوز ارتش سرخ٬بعد هم تجاورپنهان پاکستان دروجود طالبان و ناهنجاری های دیگر٬ مواردی بود که استقلال سیاسی ما را لطمه زد و هنوز هم توطیه های زیادی نسبت به هویت و ارزش های ملی ما وجود دارد که نمی توان آن را نادیده گرفت.
باآن که در این ناهنجاری از استعماربریتانیا گرفته تا تجاوز ارتش سرخ و توطیه پاکستان در وجود پروژه یی به نام طالبان٬مردم افغانستان قربانی های زیادی دادند مگردر شکست دادن  وغلبه شدن بر عوامل بیگانه ٬یک برد داشته اند و آن قرار گرفتن مردم درچتر وحدت ملی بوده است .
وحالا که هم استفلال و ارزش های ملی ما با توطیه های زیادی مواجه است لازمی است مردم افغانستان در چتر وحدت ملی که به معنای هماهنگی٬همبستگی و اقتدارمردم است جمع شوند و در برابر اغراض و توطیه های بیرونی ایستاده شوند و از ارزش هایی دفاع کنند که صد سال قبل با خون بهای پدران شان به دست آورده اند.
مشکلاتی را که امروز مردم ما متحمل می شوند در نبود دیدگاه مشترک ٬وحدت عمل و نظر است. صد سال قبل که امان الله خان غازی با محور مردم به استفلال سیاسی دست یافت دلیل آن بود که میان مردمی ٬مرز بندی قومی و سمتی وجود نداشت همه خود را شریک ومحکوم به سرنوشت مشترک می دانستند در حالی  که امروزبیگانگان برای ایجاد تفرقه و خصومت میان مردم تلاش دارند که اگربرای ناکامی این گونه توطیه ها کاری نشود در نهایت به استقلال و ارزش های ملی ما آسیب خواهد رسانید
ماصدمین سالروز استقلال خود را جشن می گیریم ما با این جشن درایت و شجاعت پدران خود را پاس می داریم و درکنارآ این فرصت نیز به ارمغان می آید که  نگرش خود را نسبت به ارزش های ملی که استقلال مولفه اولی آن است تازه کنیم . صائم

 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.