10 ??? 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

تلاش برای اشتغال زایی زنان فقیر درهلمند

لشکرگاه/ ۹حوت/ باختر برنامه یی برای اشتغال زایی به زنان فقیر...

اتخاذ اقدامات پیشگیرانه جلوگیری از بروز کرونا در قندهار

اتخاذ اقدامات پیشگیرانه جلوگیری از بروز کرونا در قندهار

قندهار/۹حوت/ باختر در قندهار اقدامات پیشگیرانه یی برای جلوگیری از بروز...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل  باختر  ۲۸   اسد
حوادث اخیر تروریستی در کشور وتحرکات گروه های مسلح مخالف٬ این مساله را وضاحت می بخشد که صلح با طالبان یک صلح نیم جان خواهد بود واین صلح٬ پختگی لازم را نخواهد داشت.
مفسرآژانس باختر می نگارد:دوشب قبل کابل گواه یک رویداد خونین هراس افگنانه بود٬ یک مهاجم انتحاری مهمانان یک محفل عروسی را در ناحیه ششم شهر کابل آماج قرار داد و باعث جان باختن ۶۳ نفر و جراحت اضافه از ۱۸۰ نفر دیگر شد.
فردای آن۱۲ فرد ملکی در ولسوالی دولت آباد ولایت بلخ در انفجار یک ماین جاده کشته شدند. دربلخ یک موتر مملو از مواد انفجاری از سوی نیروی امنیتی تخریب شد و نظامیان ازچندین حمله هراس افگنانه دیگر در کابل و شهر های دیگر جلوگیری کردند.
مشکل در این جا خلاصه نمی شود. طالبان عمده ترین گروه مسلح مخالف دولت افغانستان در کنار آن که خود عامل بی ثباتی و مشکل تراشی برای مردم و دولت افغانستان استند٬ خود نیز دچار مشکلات درونی اند.
حافظ احمدالله برادر کوچک ملاهبت الله رهبر طالبان به روز جمعه در انفجار یک ماین کارگذاری شده در یک مسجد در شمال کویته کشته شد. این نشان می دهد که رهبرطالبان خود٬مخالفان ودشمنان شخصی دارد٬شاخه ملا رسول درگروه طالبان مسوولیت قتل حافظ احمدالله را به عهده گرفت
هواخواهان ملا هبت الله و ملا رسول که شاخه انشعابی طالبان را بعد از مرگ مرموز ملا عمررهبر اولی طالبان رهبری می کند درروز های اخیردر هرات٬فراه و جا های دیگردرگیری های خونین باهم داشته اند.
شاخه ملاهبت الله درکنار جنگ با افراد شاخه انشعابی ملا رسول٬ در کنربا افراد گروه داعش نیز درگیری های داشته اند٬داعش قبل از این گروه طالبان به رهبری ملا هبت الله را به معامله گیری با امریکا متهم کرده است و هشدار داده است که مانع صلح ساختگی این دو خواهد شد.
در کناراین اتفاق ها ٬اخبارموثقی وجود دارد که بعد از پیشرفت گفت وگو های طالبان وامریکا٬حضور افراد القاعده درمیان طالبان بیشتر شده است و این گروه که از سوی امریکا و غرب یک سازمان هراس افگن خوانده می شود٬  حضور گسترده تری در میدان جنگ افغانستان پیدا کرده است و امروز دهها عضو القاعده که شهروندان کشور های مختلف اند٬ در کنار طالبان دربخش هایی مختلف کشور به خصوص شمال دیده شده اند.
طالبان در میز مذاکره با امریکا و گفت وگو با رسانه ها ٫ظاهرا یک گروه‌اند٬ ولی در واقعیت طالبان چندین گروه ودسته‌اند که هر کدام از خود اهداف خاصی را دنبال می‌کنند. و این گروه ها، هر کدام دارای تشکیلات خاص و رهبری خاص خود را داشته اند و وابسته به یک یا چندکشور مشخص اند.
اخبار غیررسمی وجود دارد که می رساند٬روسیه برای خود طالب پرورده است٬ ایران برای خود٬اعراب برای خود و امریکا هم برای خود.
این ثابت می کند که گروه طالبان از درون دچار نابسامانی‌های داخلی اندواین خلاها و نارسایی ها در درون طالبان در حال جان گرفتن است ٬کشورهايی که منافع شان را در افغانستان جستجو می‌کنند ابزار بهتری از  طالبان برای رسیدن به مقاصد شان دراختیار ندارند.
درسیاست های امروزی که حرف اول آن سازش و رسیدن به مقصد از راه کوتاه است٬ این امر محتمل است که امریکا با طالبان وارد یک معامله از دریچه یی به نام صلح خواهد شد٬ مگر از نظر عملی صلح با تمام گروه ها و شاخه های درونی طالبان و یا گروه های دیگر در کوتاه مدت ناممکن جلوه می کند.
این سوال مطرح است که اگر صلح با طالبان به وجود آید با گروه های دیگر٬از شاخه های انشعابی طالبان گرفته تا داعش و القاعده چه معامله صورت خواهد گرفت.؟
منابع امنیتی افغانستان می گویند که حداقل ۲۰ گروه مسلح و هراس افگن در برابر دولت و مردم افغانستان درجنگ اند٬آیا صلح با طالبان خواهد توانست که از تحرک این همه گروه ها بکاهد در حالی که آنان خود تعهد به ادامه جنگ دارند وجناح ملا هبت الله را معامله گر می دانند.
جنگ افغانستان را نمی توان جنگ بین اقوام و یا جنگ مذهبی تعریف کرد.این یک جنگ تحمیلی و منطقه یی است که در آغاز و انجام آن افغانان قرار ندارند بل این افغانان بودند و هستند که دچار توطیه ها و بازی های استخباراتی شده اند و قربانی داده اند .
صلح در افغانستان در وجود یک گروه در معامله یک کشور با یک گروه خاص امکان پذیر نیست بل صلح در افغانستان نیازبه یک اجماع ملی دارد که درآن تمامی طرف های درگیر به یک تعریف واحد از منافع ملی ومنافع مردم برسند. از وابستگی های قومی و مذهبی دوری کنند و به مفهوم واقعی آن یک ملت شوند.
در بعد خارجی٬ حل مشکل افغانستان به یک اجماع منطقه یی و فرامنطقه یی نیاز دارد که منافع مشروع افغانستان وکشور هخای اطراف آن در آن تعریف شود وبه ماجراجویی یکی دو کشور خاص خاتمه بخشیده شود.آن وقت است که ما می توانیم از یک صلح جامع و پخته حرف بزنیم. ختم/ تحلیل سیاسی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.