30 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

مراسم فاتحۀ شهیددگروال محمدآصف توخی فردابرگزارمی شود

مراسم فاتحۀ شهیددگروال محمدآصف توخی فردابرگزارمی شود

کابل /۳۰سنبله / باختر دگروال محمدآصف توخی آمرامنیت پکتیکا درنبرد...

رییس جمهوری: بامیان امروزدرروایت سیاسی افغانستان، نقش اساسی دارد

رییس جمهوری: بامیان امروزدرروایت سیاسی افغانستان، نقش اساسی دارد

کابل / ۳۰سنبله / باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/ 9 سنبله
عبوراز شرایط ووضعیت حساس کنونی که سخت خطرناک وناگوار است ، افغانان را  صرف نظر از تعلقات سیاسی  وگرایش های سمتی وقومی٬ به وحدت وهماهنگی فرا می خواند.
مفسرآژانس باختر می نگارد: پیشرفت های تازه درصحنه سیاسی افغانستان که باگفت وگو های صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان همراه است  خوشبینی ها ونگرانی هایی را برای مردم افغانستان به بار آورده است . در این میان تناقص گویی های شماری ازمقام های بلندپایه  بعضی از کشورها وسازمان ها٬ به این  نگرانی ها افزوده است.
این مقام ها زمانی مساله خروج نیروهای خارجی را ار افغانستان مطرح می کنند ، زمانی ماندن  این نیروها سرخط رسانه ها می شود  زمانی مساله داعش یک معضل حاد جهانی معرفی می شود٬زمانی حل این معضل٬ وابسته به عراق ، افغانستان ، روسیه ٬ایران وهند دانسته می شود٬زمانی هم حرف هایی به آدرس افغانستان ومردم آن شنیده می شود  که تحقیر کننده و مایوس کننده است .
موضع گیری ها وعملکرد شماری معین از کشورها٬ نشان می دهد  که افغانستان دچاریک بازی بزرگ سیاسی  واستخباراتی  است  اما با تاسف  بار این بازی را مردم افغانستان حمل می کنند و قربانی می دهند .
دروجود پیشرفت های تازه٬این مساله بیشتر از هروقت  دیگر واضح  واشکار شد که  کشور های منطقه وفرامنطقه منافع تعریف شده  درافغانستان دارند مگر چیزی که دراین  جا  گنگ و ساکت است فراموشی  منافع افغانان است .
شماری را باور بر این است که نشست دوحه  و نشست های مشابه آن ٬بیشتر به حل اختلافات امریکا و پاکستان انجامیده است وبیشتراین دو کشور را با هم نزدیک کرده است  مگر طالبان با یک  غرور آفرینی کاذب٬ دراین  گفت وگو ها ابزاری بیش نبوده اند .
امروزکشورهای زیادی اند  که از مسیر قضیه افغانستان  به اهداف بزرگ شان رسیدند .
دشمنی های  گذشته فراموش شد دوستی  های جدید خلق شد ، منافع تازه شکل یافت مگر دراین  بازی ها ، نیرنگ ها٬ به کنار زدن های وکنار آمدن ها٬ افغانان بودند  که  قربانی شدند وکشورآنان ویران شد.
مشکل دراین است که ما همیشه  دچار مشکلات داخلی، اختلاف دیدگاه ونظربوده ایم . اگربه عمق فاجعه دقیق شویم شدت اختلاف  میان افغانان دستان بیرونی  را درافغانستان درازتر ساخت ، مشکلات و ناهنجاری هارا شدت بخشید .
احتلافات درونی دارد مارا خرد می کند. فرصت های زیادی  را از ما گرفته است  وفرصت های  دیگر را هم نابود خواهد  کرد.
ما درحالی دچار بازی های سیاسی واستخباراتی بیگانگان هستیم که همیشه از تاریخ ،  تمدن٬فرهنگ و ارزش های ملی وانسانی  یادکرده ایم .پس اگر چنین است چرا به ارزش های ملی خود رجوع نمی کنیم وبا استفاده از رسم وسنن با ارزش خود، که جرگه ، نشست ، گفت وگو وتفاهم است به  حل معضل های ملی رسیدگی نمی کنیم  و سرنوشت خود را  به دست نمی گیریم .
تاریخ نشان داده است  که تفاهم ویا دیالوگ دربیرون از کشور هیچگاهی سود آور نبوده است زیرا دران منافع ودید گاه بیرونی ها دخیل است و ما را  به جای نخواهد رسانید . نمونه زنده آن٬ ایجاد حکومت  جلای وطن درراولپندی است که نتیجه آن ویرانی کابل  بود.
بهتراست که افغانان صرف نظر از تعلقات ووابستگی های سیاسی  ، قومی و سمتی صرف نظرازطالب ویا دولتی بودن  یک تن و یک صدا شوند روند صلح را به افغانستان انتفال دهند ومعضل کشورشان  را درسایه وحدت ملی،تفاهم ووحدت نظر حل کنندودستان خارجی را ازتعیین  سرنوشت شان کوتاه کنند.. صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.