23 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

داکترعبدالله:سهم معنادار زنان در حکومت و امور صلح حفظ خواهد شد

داکترعبدالله:سهم معنادار زنان در حکومت و امور صلح حفظ خواهد شد

کابل باختر ۲۲ سرطان اعضای شبکه زنان افغان با قدردانی از...

افراد مسلح یک کارمندوزارت داخله رادرشکردره به شهادت رساندند

کابل/ ۲۲ سرطان /باختر افراد مسلح ناشناس یک کارمندوزارت امورداخله را...

بنیاد آغاخان از تلاش‌های صلح در افغانستان حمایت می‌کند

بنیاد آغاخان از تلاش‌های صلح در افغانستان حمایت می‌کند

کابل/ ۲۲ سرطان /باختر داکترعبدالله باخانم شهرزاده هیرجی، سفیر والاحضرت آغاخان...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل  باختر ۱۰  سنبله
صلح روند است که نیاز به اعتماد سازی دارد و نمی توان باماجراجویی ها وبرتری جویی های مسلحانه ٬در این روند برای خودبستر سازی کرد و امتیاز به دست آورد.
مفسرآژانس باختر می نگارد: طالبان شنبه شب از چند استقامت بالای شهر کندز حمله کردند وبازهم باعث کشتار وویرانی در این شهر شدند.
حمله طالبان بر کندز٬ درست زمانی صورت گرفت که حرف های زیادی از توافق امریکا با طالبان وجود دارد و نمایندگان طالبان ذوق زده از امضای یک توافق نامه با امریکا  سخن می گویند و برای امضای آن لحظه شماری می کنند.
باآن که حرف از توافق دو طرف است ٬طالبان طی ماه های اخیر آنهم دربستر پیشرفت گفت وگو های دوحه٬ دست به تحرکات بیشتر زده اند ودر کنار آن حمله های هراس افگنانه و انتحاری شان را نیز افزایش داده اند.
این حرکت طالبان که بیشتر تبلیغاتی و نمادین است به این هدف صورت گرفته است که از یک طرف با چنین حمله ها٬ رسانه ها را مصروف کنند و برای خود یک دستآویز تبلیغاتی داشته باشند و از طرف دیگر نشان دهندکه گویا آنان در میدان جنگ دست بالا دارند.
مگر حمله طالبان بر شهر کندز و بعدهم٬ ازدیاد فشار بر شهر پلخمری مرکز ولایت بغلان٬ درتضاد با موضوع نشست دوحه است٬ جایی که رهبران طالبان با نمایندگان امریکا مصروف رایزنی های سیاسی اند.
مگر می تواند صلح را در سایه تشدید حمله های هراس افگنانه توجیه کرد؟
توقع می رفت که طالبان٬در جریان گفت وگو های صلح٬اخلاق سیاسی را مراعات می کردندو از خشونت کار نمی گرفتند.
یکی از اصول گفت وگوهای سیاسی٬ایجاد وتقویت فضای اعتماد و باور است٬ایجادچنین یک فضا٬از طرق مختلف منجمله آتش بس در میدان جنگ و نه گفتن به خشونت امکان پذیر است.
باسرعت گرفتن روند گفت و گوهای صلح٬تشدید جنگ دور از انتظار نبود زیرا طالبان خشونت طلب اند.
طالبان با انجام حمله های انتحاری و با حمله بر شهر های کندز و پلخمری ثابت کردند که پابند هیچ اصول و معیاری نیستند و به این ایده انسانی که خشونت و کشتار راه رسیدن به صلح نیست٬ باور ندارند.
این گروه راه رسیدن به اهداف راهبردی شان را از مسیر خشونت ووحشت انتخاب کرده اند٬تلاش دارند با زورگویی و خشونت٬ در میزمذاکره با امریکاییان ومذاکرات احتمالی با نمایندگان دولت٬ بستر وموقعیت تثبیت شده داشته باشند.در حالی که بهای این ماجراجویی و بازی های تکتیکی طالبان و مدیریت کنندگان بیرونی شان را مردم افغانستان٬کندزیان و بغلانیان  می پردازند. 
طالبان با هدف قراردادن ساحات ملکی و مسکونی، مکان های عام المنفعه، سپر قراردادن مردم عام و آسیب رساندن به شهروندان، دشمنی خویش را با مردم این سرزمین و ارادۀ شان را برای دوام جنگ آشکار کردند.
مگر تحرکات اخیر آنان٬ نه تنها برای طالبان کدام موقعیت تازه و سازنده را به ارمغان نیاورد بل این گروه را بیشتر نزد مردم بی اعتبار کرد٬برعکس نیروهای دولتی در وجود این ماجراجویی های طالبان٬ جایگاه شان را در میان مردم بیشتر تثبیت کردند و ثابت کردند که مدافع مردم در برابر دهشت ووحشت اند.
شهامت و درایت نیروهای دولتی در دفع حمله های گروه هراس افگن بر شهر های کندز و پلخمری در خور اهمیت و ستایش است طالبان باید از این گفته های محمداشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان چیز های زیادی آموخته باشند که می گوید( حفاظت از جان و مال شهروندان کشور، از اولویت های اساسی حکومت است و در این زمینه تعهد جدی وجود دارد.) تحلیل سیاسی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.