05 دلو 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

ده ها کیلو گرام مواد مخدر در لوگر ضبط شد

ده ها کیلو گرام مواد مخدر در لوگر ضبط شد

پل علم/ 4 دلو/ باختر نظامیان در لوگر یکصد و شصت...

بازداشت یک دسته سه نفری دزدان از شهر کابل

بازداشت یک دسته سه نفری دزدان از شهر کابل

کابل/ ۴ دلو/ باختر پولیس کابل شام دیروز در پی یک...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتتبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل   باختر  ۱۲   سنبله
خشونت، راه رسیدن به صلح نیست واین ایده و مفکوره٬ که می توان باخشونت و ماجراجویی به امتیازات سیاسی رسید یک خود فریبی است.
مفسرآژانس باختر می نگارد: روایات جنگ در دو روزگذشته در کشور، دردناک و اسفبار است با یک مرور کوتاه بر وقایع جنگی وحوادث تروریستی در کشور در می یابیم که باز هم این مردمان ملکی اند که بازنده اصلی در منازعه های جنگی و حوادث هراس افگنانه اند و بازهم این مردمان ملکی بودند که قربانی دادند.
طالبان در دو٬ سه روز گذشته در کندز٬ بغلان٬ لغمان٬ فراه٬ کابل ... بازهم از راه خشونت پیش آمدند و بازهم باعث بروز حوادث دردناک شدند.
طالبان که خود را حافظ شریعت و دین مردم می دانند و ادعا بلند پیروی از دساتیر شرعی را مطرح می کنند، به کشتار مردم رو آورده اند.
در روز های اخیر آنهم در زمانی که طالبان توافق شان را با امریکا نهایی کرده اند، موجی از خشونت وماجراجویی را به راه انداخته اند تا به زعم خود شان در صحنه سیاسی به امتیازات بزرگتر دست یابند.
این گروه با انجام حمله بر بخش هایی از کندز باز هم خون ریختند و بازهم باعث کوچاندن ها و بیجا شدن ها شدند٬ بازهم به اماکن عامه و خصوصی آسیب رساندند و بازهم ویرانی کردند.
در طول دو سه روز گذشته قصه های اسفبار و  دردناکی از میدان های جنگ درکشور وجود داردکه نشان می دهد طالبان با وجود آن که در دوحه و مسکو حرف های امیدوار کننده برای فردای کشور داشتند همچنان تاریک اندیش اند و همچنان عقب گرا اند.
روز گذشته این گروه با پرتاب یک ماین هاوان بریک منزل مسکونی در ولسوالی الیشنگ لغمان یک مادررا با چهار فرزندش کشتند، در انار دره فراه با کار گذاری یک ماین در مقابل یک منزل هشت عضو یک خانواده را شامل زنان وکودکان به شهادت رساندند٬ در کابل در حمله هراس افگنانه یی که به نام حمله بر یک مهمانخانه خارجی انجام شد، شمار زیادی از باشندگان محل به شهادت رسیدند.
فجیع ترازهمه٬ طالبان با تسلط کوتاه بر مسیر شاهراه کابل بلخ٬ شماری از مسافران را درساحه کیلگی به رگبار گلوله بستند.
در حالی خود بار ها مسوول تلفات ملکی بوده اند برخی وقایع را بزرگ نمایی کرده اند و مردم را در نقاط مختلف کشور علیه نظام تحریک کرده اند. درساحات بند۲، معدن کرکرشهر پلخمری و کیلگی ولسوالی دوشی بغلان از منازل مردم به عنوان موضع در برابرنیروهای دولتی کارگرفتند و از باشندگان محل سپر انسانی ساختند .
در شهر کندز کودکی را وا دار به انجام حمله انتحاری در برابر شماری از افراد پولیس کردند.
همه این خشونت ها در بستر پیشرفت های تازه سیاسی صورت گرفته است.
رهبری طالبان به این باور است که با خشونت وماجراجویی می تواندند در میز مذاکره امتیاز های بزرگ سیاسی به دست آورد٬ آنان خشونت را عامل تثبیت شان در مذاکره می دانند و برای به دست آوردن امتیاز های کلان٬ به کشتار بی رویه مردم رو آورده اند.
باآن که جنگ خود یک پدیده زشت است ونمی تواند توجیه شود مگر نهاد های معتبر بین المللی برای جلوگیری از کشتار مردم بی دفاع و ملکی و جلوگیری از تخریب وویرانی٬ برای جنگ هم اصول و قواعدی وضع کرده اند که هرگاه طرف های درگیر در منازعه  آن را رعایت کنند٬  بار خشونت کم و تلفات ملکی به حداقل آن می رسد.
در حالی که عملکرد گروه طالبان در دو سه روز گذشته و روز های دیگر نشان داد که این گروه نه تنها به اصول و قاعده های جنگ پابند نیست بل به ارزش های انسانی٬ دینی و باور های مردم هم٬ باور ندارند و از راه خشونت در پی کسب امتیازات سیاسی است.
مردم به صراحت مطرح می کنند که طالبان هیچگاهی پابند به هیچ اصولی نبوده اند و به اصطلاح مردم هیچگاه جنگ مردانه نداشته اند٬ بل با مردم و باور های مردم جنگیده اند. در حالي که جنگ با باور های مردم به پيچيدگی وضعيت در افغانستان می افزايد. تحلیل سیاسی                              

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.