23 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

محمود کرزی:میدان وردک دراولویت برنامه های وزارت شهرسازی واراضی قراردارد

محمود کرزی:میدان وردک دراولویت برنامه های وزارت شهرسازی واراضی قراردارد

کابل /23سرطان /باختر محمود کرزی سرپرست وزارت شهرسازی و اراضی در...

کار ساختمانی دو پروژۀ تحصیلی و تعلیمی در قندهار جریان دارد

کار ساختمانی دو پروژۀ تحصیلی و تعلیمی در قندهار جریان دارد

کابل/23سرطان/باختر وزارت شهرسازی و اراضی ساختمان های لیلیه پوهنتون قندهار در...

تطبیق پروژه های انکشافی در بامیان در اولویت کاری وزارت فواید عامه قرار دارد

تطبیق پروژه های انکشافی در بامیان در اولویت کاری وزارت فواید عامه قرار دارد

کابل /23 سرطان /باختر محمد یما شمس رئیس عمومی ادارۀ مستقل...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل  باختر ۲۰  سنبله
ازحملات یازده سپتامبردرایالات متحده امریکاکه مرگ حدودسه هزارنفررادرپی داشت٬ هژده سال گذشت مگرمقام های امریکایی می گویند که خطر حمله برآن
کشورهنوزهم وجود دارد.
مفسرآژانس باختر می نگارد:هژده سال قبل از امروز٬در ۱۱سپتامبر سال ۲۰۰۱ ٬خاک امریکا٬بزرگترین و مرگ بارترین حملات تروریستی را شاهد بود که پیامدهای ناگوارسیاسی، اقتصادی، امنیتی و نظامی برای این کشوردر پی داشت که افغانستان و شمار دیگری ازکشورهای جهان را هم متاثر کرد.
دریازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ یک رشته از حملات انتحاری توسط اعضای گروه القاعده در خاک ایالات متحده انجام شدکه مهم ترین آنان حمله به برج‌های تجارت جهانی بود که در آن ۲۹۷۷ نفر جان شان را از دست دادند.
حملات ذریعه نوزده نفر که اعراب تبار بودند٬ انجام شد این حملات٬ امریکاییان را شوکه کرد.زیراآنان بعد ازفروپاشی شوروی سابق در اوایل دهه نود میلادی خود را قدرت بی رقیب جهان می دانستند مگر حوادث یازده سپتامبرنشان داد که این کشوربا جریان ها و سازمان های اسلامی٬ که امریکا آنان را هراس افگن وافراط گرا معرفی کرد٬ مواجه است.
حملات یازده سپتامبر٬ تاریخ سیاسی امریکا را تغییر داد و این کشوررا وا داشت تا برای حفظ منافع خود داخل اقدام شود و در پی تنبیه آنانی شد که هراس افگن خوانده شدند .
سازمان القاعده که مسبب حملات یازده سپتامبرپنداشته شد٬رهبرآن اسامه بن لادن در افغانستان و در حمایت امارت اسلامی گروه طالبان زندگی می کرد .
امارت اسلامی طالبان که از سوی سه کشور متحد امریکا(پاکستان٬عربستان سعودی و امارات متحده عربی) به رسمیت شناخته شده بود٬ از سپردن اسامه به امریکا امتناع کرد و سرانجام امریکا که در راس یک ایتلاف بزرگ جهانی مبارزه با هراس افگنی به افغانستان لشکر کشید تا اسامه  را که طراح حملات یازده سپتامبر بودمجازات کند ٬طالبان مقاومت کردند٬امارت اسلامی آنان سقوط کرد رهبران آن متواری شدند و اسامه هم پنهان شد. سرانجام او را در سال ۲۰۱۱ میلادی در پاکستان پیدا کردند و کشتند مگر خطر ناشی از فعالیت های گروه ها و سازمان های هراس افگن رفع نشد بل با ظهور گروه های تازه ایجاد شده نظیر داعش فعالیت های هراس افگنانه در قالب گروه و جریان های تند رو جدی تر شد.
امریکا از یازده سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی تا امروز درپی گمشده های است که آنان را افراط گرا و هراس افگن می خواند در این تلاش ها و یا به گفته امریکاییان(ماموریت جهانی علیه هراس افگنی)افغانستان بیشتر از هر کشور دیگر حتا نسبت به ایالات متحده امریکا که قربانی حملات یازده سپتامبر است زیادتر متضررشده است.
در جنگ بی پایان و بی رویه علیه هراس افگنی٬ افغانستان میدان اصلی این جنگ بوده است در حالی که شکل گیری امارت اسلامی طالبان و جابه جایی اسامه و هراس افگنان دیگر در افغانستان٬هردوپروژه های بیرونی بودند که بر افغانستان و مردم آن تحمیل شده بودند.
با سقوط امارت اسلامی طالبان ٬رهبران این گروه و رهبران القاعده دوباره به پناهگاه های شان در پاکستان بازگشتند وباز هم مورد عنایت و نوازش سازمان های استخباراتی پاکستان و شماری از کشور های حوزه خلیج قرار گرفتند وبار دیگر به یک درد سر مبدل شدند.
اگر در حملات یازده سپتامبر در امریکا سه هزار نفر کشته شدند از آغاز جنگ ایتلاف جهانی مبارزه علیه هراس افگنان در افغانستان٬ هزاران افغان٬شامل شهروندان عادی و نظامیان شجاع ما جان باختند. مگر همه روزه٬ هزینه مالی این جنگ تحمیلی که افغانان در آغاز و انجام آن قرار ندارند به رخ افغانان کشیده می شود مگر هیچ کشوری شجاعت  نکرد و از خود اخلاق سیاسی و عاطفی نشان نداد و نگفت که هزینه بشری و زیان اصلی این جنگ را افغانان پرداخته اند و این افغانستان و مردم آن است که قربانی یک سناریو به نام جنگ علیه هراس افگنی شده اند٬ افغانستان در کنار آن که بهترین فرزندان خود را دراین جنگ از دست داده است٬ زیربنای اقتصادی آن متلاشی شده است و این افغانان اند که درنیابت از جهان با هراس افگنان وارد مبارزه شده اند.
امروز امریکا و غرب از جان گرفتن دو باره القاعده و شکل گیری گروه های دیگر هراس افگن سخن می گویند و از خطر حمله دوباره بر امریکا و کشورهای متحد آن نگران اند.
این که القاعده به عنوان یک گروه هراس افگن جهانی دوباره جان گرفته است و یک تهدید بالقوه است ٬مشکل در این است که در گام نخست امریکا در امر مبارزه با هراس افگنی بی برنامه بود ودر کنار آن بیشتر اوضاع ووقایع را از دید آنانی تحلیل کرد و تصمیم گرفت که خود در خلق کردن گروه های هراس افگن و پناه دادن به هراس افگنان بین المللی نقش اساسی داشت.
این باعث شد تا امریکا در امر مبارزه با هراس افگنی سرگردان باقی بماند.
افغانان بر این باور اند که تا زمانی که امریکا با یک برنامه منظم٬ وارد یک جنگ وسیع با هراس افگنان نشود٬ برخاستگاه و منابع تمویل ٫ تجهیز وکشور های حمایت کننده آنان در گام نخست بر پاکستان تمرکز نکند٬ شاید بلیون ها دالر دیگر خود را هم از دست بدهد و به هدف خود نرسد مگر آن که با برنامه و هماهنگی وارد عمل شود. تحلیل سیاسی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.