02 ??? 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

تند رو ترین جناح طالبان از صلح سخن گفت !

تند رو ترین جناح طالبان از صلح سخن گفت !

کابل/ ۲ حوت/ باختر رهبر جناح حقانی در گروه طالبان اظهار...

مرحله کاهش خشونت از ۱۲ امشب به اجرا در می آید

کابل/۲ حوت/ باختر منابع در شورای امنیت ملی ریاست جمهوری می...

چهار تن به ظن هکماری با طالبان و سرقت در هرات بازداشت شدند

چهار تن به ظن هکماری با طالبان و سرقت در هرات بازداشت شدند

شهرهرات /2 حوت/ باختر پولیس هرات یک فرد را به ظن...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

نگاهی به نشرات شماری از روزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/ ۲۱/ سنبله
شماری ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت که به دسترس قرارگرفته اند درشماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی ونظامی درکشور پرداخته اند ونیز اخبار وگزارش هایی را درباره رویدادهای منطقه وجهان نشرکرده اند.
گزارشگر آژانس باختر ، باتوجه به عنوان های درشت شماری از این روزنامه ها و استفاده صفحه های برقی شماری دیگر از روزنامه ها گزارش حاضر را آماده کرده است.
روزنامه آرمان ملی درصفحه اول خبرداده است که نیروهای امنیتی کنترول ولسوالی کران ومنجان بدخشان را از طالبان گرفتند.
این روزنامه همچنان درصفحه اول زیرعنوان ۱۸ سال از یازدهم سپتامبر، خطر رشد تروریزم درافغانستان باقیست !نوشته کرده است اگاهان امور سیاسی به این باوراند که ۱۸سال پس از واقعه یازدهم سپتامبر و آغاز ماموریت مبارزه با تروریزم امریکا درافغانستان نه تنها خطر رشد تروریزم دراین کشور برطرف نشده بل افغانستان هنوزهم با خطر رشد این پدیده روبروست .
به نوشته آرمان ملی ۱۸ سال از وقوع حملات تروریستی شبکه القاعده بردو ساختمان مرکز تجارت جهانی درشهر نیویارک امریکا موسوم به واقعه یازدهم سپتامبر و آغاز ماموریت مبارزه امریکا و متحدانش درافغانستان می گذرد این حمله که دست کم چهارهزارتن از شهروندان امریکا را قربانی گرفت سبب شد که ارتش ایالات متحده و  ناتو با مجوز شورای امنیت سازمان ملل متحد به افغانستان حمله کرده و رژیم طالبان که به پناه دادن رهبران و اعضای شبکه القاعده متهم بود را ساقط کرد روزنامه موضوع را دنبال کرده است ودرهمین صفحه خبر داده است که آثار دست نویس یهودی های افغانستان به نمایش گذاشته می شوند.
به نوشته این روزنامه اثار دست نویس خیلی نادر یهودیان که درسال ۲۰۱۱ درمغاره هایی درشمال افغانستان پیدا شده بودند برای نخستین بار درنمایش گاهی درسنت پیترزبورگ به نمایش گذاشته می شوند.
به نوشته این روزنامه، روزنامه اوشلیم پست گزارش داده است که این اثار درمورد زندگی یهودیان درامتداد جاده ابریشم بخشی از نمایش گاهی است که زیر نام زندگی درخراسان قرون وسطی برگزار می شود.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است ودرصفحه دوم سرمقاله شماره امروزی را زیر عنوان تروریزم درافغانستان تهدیدی جدی برای جهان نوشته کرده است و درهمین صفحه مطلب را زیرعنوان با توقف گفت و گوهای صلح سرنوشت انتخابات چه خواهد شد را نشرکرده است.
آیا برخی از تخلفات انتخاباتی موجب حرمان از حق رای دهی می گردد ؟ عنوان مطلب است که روزنامه درصفحه سوم نشرکرده است.
روزنامه آرمان ملی درصفحه آخر خبرداده است که بلتون را ترمپ برکنارکرد.
آرمان ملی همچنان دراین صفحه خبرداده است که یک زن چینی فرزندان دوقلویش را فروخت تا تیلفون همراه بخرد.
روزنامه ارمان ملی درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است اما روزنامه هشت صبح درصفحه برقی این روزنامه مطالب را زیرعنوان ایا فیصله کمیسیون شکایات انتخاباتی به تحریم و جریمه مقام های دولتی منصفانه است ؟ نشرکرده است.
این روزنامه همچنان دراین صفحه عنوان کرده است که ترمپ حملات سنگین وبی سابقه علیه طالبان آغاز شده ادامه می یابد .
به نوشته این روزنامه دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا سه روز پس از لغو مذاکرات صلح با طالبان گفته است که نیروهای امریکایی حالا بیش از هرزمانی دیگر سرگرم سرکوب طالبان درافغانستان است ودور جدید حملات علیه طالبان ادامه خواهد داشت.
افغانستان لزوم تعامل و تعهد مجدد عنوان مطلب دیگری است که روزنامه بحث پیرامون آن پرداخته است نویسنده این مطلب خلیل زاد است و در سال ۱۹۹۶ درواشنگتن پست نشرشده است.
فردوس این مطلب را برگردان کرده است وهشت صبح آن را در صفحه برقی خود نشرکرده است این مقاله چنین آغازشده است پیروز های اخیرجنبش طالبان که به تفسیر ارتودوکس ازدین اسلام باوردارد افغانستان را دروضعیتی قرارداده است که یا به صلح میر سد و یا درنتیجه ادامه جنگ موجودیتش به عنوان کشور یک پارچه ازبین میرود.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و درصفحه های دنبال مطالب بیشتر شده است.
از دیگر روزنامه ها اطلاع نداریم . ختم/ نالان ...ک..م

More in this category: « تبصره تبصره »

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.