08 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

محمد اشرف غنی با استاد محمد محقق دیدار کرد

محمد اشرف غنی با استاد محمد محقق دیدار کرد

کابل/ ۷ جوزا/ باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی...

محمداشرف غنی  با رییس جمهور ترکمنستان  از طریق تلیفون صحبت کرد

محمداشرف غنی با رییس جمهور ترکمنستان از طریق تلیفون صحبت کرد

محمداشرف غنی با رییس جمهور ترکمنستان از طریق...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل  باختر   ۲۴   سنبله
باادامه جنگ در کشور٬ شمار تلفات گروه طالبان در بالا ترین سطح آن قرار گرفته است. مسوول این همه٬آنانی اند که با شکل گیری گفت وگو های صلح  میان افغانان مخالف اند و تن به آتش بس نمی دهند.
مفسرآژانس باختر می نگارد: در یک هفته گذشته شمار افرادکشته شده طالبان و سایر گروه های مسلح مخالف در کشور به بالاترین سطح آن رسیده است.
ازدیاد تلفات افراد گروه های مسلح مخالف نمی تواند یک حرف خوش باشد زیرا آنانی که در جنگ کشته شده اندو یا می شوند صرف نظر از این که با کدام گروه و یا جناح تعلق دارند وابسته به جامعه افغانی اندو این جامعه افغانی است که پیامد های زشت وناگوار جنگ را در کشورمتحمل می شود و آن را به ارث می برد.
مخالفان مسلح دولت افغانستان هم بخشی از اجتماع این کشور اند با ازدیاد تلفات درمیان این گروه ها٬از نیروی بشری ما کاسته می شود٬ به شمار یتیمان و بیوه زنان افزوده می شود٬نیروی کار در کشور  محدود می شود و   ناهنجاری دیگر.
حرف از ازدیاد تلفات در میان گروه های مسلح مخالف درست زمانی به میان می آید که مذاکرات صلح میان گروه طالبان و امریکا لغو شد و دولت افغانستان هم تمام برنامه های صلح را الی اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری که قرار است به تاریخ ۶ میزان برگزار ٬ به حالت تعلیق درآورده است و طالبان هم در واکنش به تصمیم رییس جمهور امریکا تهدید به ادامه جنگ در کشور کرده اند.
پیامد این همه٬ تشدید جنگ در کشور است و این طبیعی است که نتیجه جنگ٬ کشتار وویرانی است.
طالبان در حالی متحمل تلفات در جبهات جنگ می شوند که رهبران سیاسی و نظامی آنان در دوحه و کراچی و یا هم اسلام آباد وکویته زندگی آرام دارند ٬فرزندان آنان از بهترین امکانات زندگی ٬ معیشت  وپرورش لذت می برند. مگر در میدان جنگ طالب روستایی که خانواده اش در فقر و غربت زندگی می کند فدای منافع ملا هبت الله ٬ عباس ستانکزی و سایر سرکردگان این گروه می شود.
در میان ده ها طالب که تا امروز دست به حمله های انتحاری و یا تهاجمی زده اند٬هیچ کدام آنان فرزند٬برادر و یا عضوی از خانواده رهبری طالبان نبوده است.
برای آنانی که در داخل کشور اند و بار اصلی مصایب جنگ را حمل می کنند٬آتش بس٬ دوری از جنگ ٬صلح و رفاه  نسبت ۤبه آنانی که در دوحه و کراچی اند اهمیت بیشترومفهوم وسیع تر دارد.
خبر کشته شدن صدها طالب در روز های اخیر یک خبر قابل ستایش نیست. مسوول این همه٬ رهبران گروه طالبان ومدیریت کنندگان آنان در سازمان های استخباراتی پاکستان اند.
رهبران طالبان آتش بس را نپذیرفتند٬ گفت وگوهای صلح با دولت افغانستان را رد کرده و به مذاکرات میان افغانان با محوردولت افغانستان روی خوش نشان نداده اند.
اگر رهبران طالبان به صدای مردم افغانستان به آه و ضجه یتیم و بیوه زنان این کشور گوش می دادند٬آتش بس را می پذیرفتند و برای حل معضل کشور منجمله چگونگی خروج نیروهای خارجی از افغانستان از مسیر یک اجماع وارد عمل می شدند امروز جان بسیاری افغانان صرف نظر از طالب و یا افراد دولتی حفظ می شد .
مگررهبری طالبان  که منافع و شهرت شان در ادامه جنگ جستجو می کنند با لجاجت تمام٬ در برابر برنامه های صلح خواهانه دولت افغانستان قرار گرفتند و نتیجه آن هم ازدیاد تلفات در صفوف طالبان است.
مسوول تمامی این ناهنجاری ها کشتار وویرانی٬رهبری طالبان و سازمان های استخباراتی یی است که از آنان حمایت می کنند .
بهتر است که طالبان رده دوم و سوم که بار اصلی جنگ را در کشور به دوش می کشند با یک بررسی وضعیت و با درک از نیات و برنامه های شخصی رهبری شان٬ راه خود را از آنان جدا کنند و با پیوستن به روند صلح از بروز تلفات بیشتر هم در میان طالبان و هم در میان نیروهای دولتی جلوگیری کنند. ادامه جنگ تنها باعث ازدیاد تلفات در میان افغانان وویرانی بیشتر کشور است.  تحلیل سیاسی  

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.