05 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

محمد اشرف غنی نماز عید سعید فطر را در ارگ ادا کرد

محمد اشرف غنی نماز عید سعید فطر را در ارگ ادا کرد

کابل/ 4 جوزا /باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان...

مولوی قیام‌الدین کشاف رییس شورای سراسری علمای افغانستان، وفات کرد

مولوی قیام‌الدین کشاف رییس شورای سراسری علمای افغانستان، وفات کرد

کابل/ 4 جوزا /باختر مولوی قیام‌الدین کشاف، رییس شورای سراسری علمای...

اصابت مرمی هاوان درلغمان جان چهارتن راگرفت

اصابت مرمی هاوان درلغمان جان چهارتن راگرفت

مهترلام/ 4 جوزا / باختر درنتیجۀ اصابت یک مرمی هاوان بریک...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

نگاهی به نشرات شماری از روزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/ ۲۶/ سنبله
شماری ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت که به دسترس قرارگرفته اند، درشماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی درکشور پرداخته اند و نیزاخبارو گزارش های را درباره رویدادهای جاری منطقه و جهان نشرکرده اند.
گزارشگرآژانس باختر، با توجه به عنوان های درشت شماری از این روزنامه ها گزارش حاضر را آماده کرده است .
روزنامه رشد دربرگ نخست عنوان کرده است که نهاد های امنیتی ازتامین امنیت انتخابات اطمینان دادند.
این روزنامه همچنان درصفحه اول زیرعنوان دیگر جمهوریت نظام بی بدیل درعصر جدید نوشته کرده است، به جرت می توان گفت که افغانستان نسبت به هر عصر و زمان دیگر، اکنون شاهد بهترین نوع از نظام های سیاسی است که درتاریخ این کشور تکرار نشده است از گذشته های دور تااکنون انواع نظام های سیاسی درکشور تجربه شده است از شاهی مطلقه گرفته تا شاهی مشروطه و جمهور یهای استبدادی حتی امارت طالبانی را نیز با تمام تلخ کامی هایش پشت سرگذاشتیم که بعضی از این نظام ها عملاَ به استبداد و خودکامگی شان قرارداشتند بعضی دیگر نیز با پوشش جمهوریت استبداد و مظالم را به مردم تحمیل می نمودند و بعضی ازآنان با استفاده از ماهیت اسلامی بودن نظام شان عملاَ اقلیت ها تحت ظلم و فشار نگه میداشتند و صرفاَ متکی قوم بودند و تمام دست اندرکاران شان درقبال نفی حقوق مدنی سیاسی سایر اقوام وحدت نظرداشتند.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است ودرهمین صفحه از قول وزارت دفاع ملی خبرداده است که در۲۴ ساعت گذشته درسیزده ولایت ۱۶۹ شورشی کشته شده اند.
روزنامه رشد همچنان درصفحه اول به کشته شدن والی نام نهاد طالبان برای سمنگان توجه کرده است و ازقول وزارت دفاع ملی نوشته است مولوی نورالدین والی نام نهاد گروه طالبان برای ولایت سمنگان دریک حمله هوایی با چهارنفر از همراهانش کشته شده است.
به نوشته روزنامه رشد عارف زبیر معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی گفت که این حمله هوایی ساعت ۹ صبح روز یکشنبه بیست وچهارم سنبله درنزدیکی قریه توقس ولسوالی دره صوف پائین ولایت سمنگان اجرا شده است.
روزنامه رشد سرمقاله شماره امروزی را درصفحه دوم زیر عنوان شکست مذاکرات صلح فضای آینده سیاسی خلیلزاد نوشته کرده است.
روزنامه رشد درصفحه آخر نوشته کرده است که کابلوف از تمایل طالبان برای سرگیری مذاکرات با امریکا خبرداد .
به همین ترتیب این روزنامه درصفحه آخر خبرداده است که بیش از ۲۳ هزار کودک دربامیان از حق آموزش محروم اند.
سازمان ملل خواستار همبستگی طرف های دخیل درانتخابات ریاست جمهوری افغانستان شد عنوان دیگری است که رشد آن را درصفحه آخر نشرکرده است.
این روزنامه درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است اماروزنامه هشت صبح درصفحه اول ازقول اعضای مجلس نمایندگان عنوان کرده است وزارت دولت درامورصلح غیر قانونی است .
این روزنامه با توجه به بی برقی درشهر کابل و تخریب پایه های برق زیرعنوان بی برقی به بی آبی کشید نوشته کرده است مسوولان درشرکت برشنا می گویند که قطع برق وارداتی و تخریب پایه های برق ضررهای هنگفتی را به این شرکت وارد کرده است سه روز می شود که لین های برق وارداتی از کشور های همسایه به افغانستان قطع شده است و این موضوع ضررهای بسیاری برای شرکت برشنا وهمین طور صنعت کاران و باشندگان کشور درپی آورده است همین طور بی برقی باعث شده است که خدمات آبرسانی درولایت بغلان به صورت کامل قطع شود و عرضه این خدمات درده ولایت دیگر به شمول کابل پنجاه درصد کاهش یابد.
روزنامه هشت صبح ادامه این مطلب را درصفحه پنجم نوشته کرده است ودرصفحه اول ازقول نامزدان و ناظران عنوان کرده است که کمیسیون انتخابات آماده برگزاری انتخابات نیست .
روزنامه هشت صبح به همین ترتیب درصفحه اول خبرداده است که انفجار درموتر حامل دانشجویان درغزنی یک کشته و پنج زخمی برجای گذاشت.
بسته بودن نزدیک به نیمی از مراکز رای دهی درزون غرب عنوان مطلب دیگری است که این روزنامه به نشرآن درصفحه اول اقدام کرده است.
روزنامه هشت صبح در صفحه دوم خبرداده است که آخرین جلسه شورای وزیران حکومت وحدت ملی برگزار شد.
سازمان ملل شفافیت برای اعتبار انتخابات ضروری است، عنوان مطلب دیگری است که هشت صبح درصفحه دوم نشرکرده است این روزنامه درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
به همین ترتیب روز نامه های آرمان ملی و ماندگار، درشماره های امروزی یا به نشر مطالب مشابه پرداخته اند و یا دنبال سایر مطالب شده اند. ختم/ نالان

More in this category: « تبصره تبصره »

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.