11 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

تظاهرات برای بازگشایی کلینیک سبحان در شهر کابل

تظاهرات برای بازگشایی کلینیک سبحان در شهر کابل

کابل/ ۱۱جوزا/ باختر شماری از باشندگان كابل امروز در پيش روى...

دو مرد در پیوند به انتقال مشروبات الکولی در بلخ بازداشت شدند

دو مرد در پیوند به انتقال مشروبات الکولی در بلخ بازداشت شدند

مزارشریف/ 11جوزا/ باختر پولیس دو مرد را در پیوند به انتقال...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل   باختر۲۷سنبله
کشورهای همسایه و منطقه٬ بایدروابط شان را با افغانستان مطابق به معیار ها و قاعده های بین المللی عیار کنند وروابط شان را دولت محور تعریف کنند.
مفسرآژانس باخترمی نگارد: بعد ازآن که دونالدترامپ رییس جمهور امریکا مذاکرات صلح با طالبان را که تا امضای یک توافقنامه پیش رفته بود لغو کرد٬ طالبان که خود را در چوکات تفاهم نامه صلح با امریکا در چند قدمی پیروز می دیدند٬بیشتر متضرروآسیب پذیرجلوه کردند.
طالبان به منظور آن که فرصت ازدست رفته را دوباره به دست آورند دست به تقلا زده اند و برای بازگشت امریکاییان به میز مذاکره از هر شیوه وامکانات کار می گیرند گاهی التجا و عذر می کنند٬گاهی هم  تهدید می کنند و زمانی هم تلاش می کنند تا دوستان و همکاران منطقه یی و بین المللی شان را به رخ امریکا بکشند  و از این طریق امریکا را زیر فشار بیآورند.
به تاز گی یک هیئت چهار عضوی این گروه به روسیه و ایران رفته است.
هیئت طالبان در مسکو با مسوولان رده دوم وزارت خارجه روسیه روی همکاری روسیه با روند صلح افغانستان وحمایت این کشور از طالبان به بحث پرداخته است. طالبان قبل از این٬ از روسیه خواسته بودند که در پای توافقنامه صلح با امریکا به عنوان ضمانت کننده امضا کند پیشنهادی که با دلگرمی از سوی روسیه پذیرفته شده بود.
اما در ایران هیئت طالبان از موقف نسبتا بلندی با مسوولان وزرات خارجه آن کشور صحبت هایی کرده اند.(روند صلح، تحولات اخیر و مصوونیت پروژه‌های اقتصادی ایران و راهکار صلح پایدار) مسایل مورد بحث هیئت طالبان با مقامات ایرانی بوده است آنان به این ترتیب به دولت ایران پیام داده اند که آنان اندکه می توانند پروژه های اقتصادی ایران را در افغانستان تامین امنیت کنند.
از طرف دیگرعباس ستانکزی که یکی از مدیران دفتر سیاسی طالبان در دوحه است در مصاحبه با یک رسانه غربی از ترامپ خواسته است تا نمایندگان امریکا را به میز مذاکره بازگرداند و طالبان حاضر اند  که با امریکا آتش بس کنند.
اگر دقت شود٬ دراین فراخوان تنها به آتش بس با نظامیان امریکایی اشاره شده است٬ رنج و درد مردم افغانستان نه تنها نادیده گرفته شده است بل به گونه یی بر تداوم جنگ علیه مردم تاکید شده است.
از ته وبالا رفتن طالبان در روسیه و ایران گرفته تا فراخوان از امریکا برای برگشت به میز مذاکره٬ همه نمایانگرآن است که دراین تلاش ها٬ برای طالبان٬ صلح برای مردم یک اولویت نیست بل هدف راضی کردن امریکا است وکنار آمدن امریکا با این گروه است.
کشور های منطقه در حالی از هیئت طالبان میزبانی کردند که این گروه در طول یک ماه گذشته شنیع ترین اعمال را در برابرمردم افغانستان روا داشته اند٬ مردم در هیچ جای٬ از یک سالون برگزاری عروسی گرفته تا همایش مردمی ٬ از سرک گرفته تا دفاتر کاری ازشرارت های از طالبان در امان نیستند.
در تمامی این رویدا های هراس افگنانه طالبان ادعای مسوولیت کرده اند و به انجام آن فخر فروشی کرده اند . پس در وجود چنین یک تحجر و بربریت چگونه می توان حضورهیئت طالبان را در پایتخت های خود تحمل کرد و به آنان جریان های سیاسی نام داد در حالی که طالبان سازمان های هراس افگن جهانی را تکفیر و تقبیح نکرده اندو همچنان با این گروه ها در رابطه اند.
برای مردم ودولت افغانستان این مطرح نیست که طالبان برای هویت بخشیدن برای خود چه کردند و یا چه می کنند مگر توقع از کشورهای دوست و همسایه این است که روابط شان با افغانستان را به اساس معیار های پذیرفته شده جهانی شکل دهند و تعریف کنند این روابط باید دولت محور باشد.
در حالی که گروه طالبان یک خطر جدی برای امنیت منطقه و جهان است پس میزبانی از این گروه٬ خلاف تمام اصول و روابط میان کشورها است.
همسایه ها وکشورهای دوست افغانستان باید روابط شان را با طالبان به عنوان یک گروه شکل دهند و از هویت دهی کاذب به این گروه خودداری کنند.
از طرف دیگر طالبان که خود را یک گروه غیر وابسته می دانند٬ مگر با گذشت هر روز٬ روابط تازه با یک کشور خارجی ایجاد می کنند وکمک های مالی و تسلیحاتی این کشورها را برای خود توجیه می کنند.
پیشرفت های تازه در افغانستان٬ نقش و نیت هر یک از کشورهای ذیدخل در قضیه افغانستان را عیان می کند.
آنان با حمایت و یا میزبانی از طالبان این پیام را می دهند که بایدبرای دریافت کلید گم شده صلح در افغانستان به آنان نیز مراجعه شود٬ ورنه هر لحظه با یک نقشه جدید روند صلح در افغانستان را آشفته تر از دیروز خواهند کرد.
شماری ازكشورهای همسایه٬منطقه و فرامنطقه در محورپاکستان٬دارای سوابق تباه كننده در دخالت در امور افغانستان هستند كه ادامه این دخالت ها افغانستان را به سوی مكان امن برای جنایتكاران و تروریست ها سوق خواهد داد.
مگر یک مساله قابل دقت است که هم طالبان وهم حامیان شان در پایتخت های کشور های دیگر بدانند٬ سرنوشت افغانستان در بیرون ازکشور رقم نمی خورد؛ بل این افغانان اند که سرنوشت خود را دریک اجماع ملی در داخل کشور رقم خواهندزد. تحلیل سیاسی

More in this category: « تبصره تبصره »

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.