08 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

محمد اشرف غنی با استاد محمد محقق دیدار کرد

محمد اشرف غنی با استاد محمد محقق دیدار کرد

کابل/ ۷ جوزا/ باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی...

محمداشرف غنی  با رییس جمهور ترکمنستان  از طریق تلیفون صحبت کرد

محمداشرف غنی با رییس جمهور ترکمنستان از طریق تلیفون صحبت کرد

محمداشرف غنی با رییس جمهور ترکمنستان از طریق...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

نگاهی به نشرات شماری ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل / ۳۰ سنبله /باختر
شماری ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت که به دسترس قرارگرفته اند ، درشماره های امروزی به بحث پیرامون مسایل مختلف سیاسی ونظامی درکشور پرداخته اند و نیز اخبار وگزارش های را درباره رویداد های جاری منطقه وجهان نشرکرده اند.
گزارشگر آژانس باختر، با توجه به عنوان های درشت شماری ازاین روزنامه ها ،گزارش حاضر را آماده کرده است.
روزنامه هشت صبح برگ نخست را با مطلبی زیرعنوان فسادبخشی ازکمک امریکا به افغانستان را برگشت داد . آغاز کرده است و درپیوند به عنوان فوق درصفحه سوم نوشته است . وزارت خارجه امریکا اعلام کرده است که این کشور کمک ۱۰۰ میلیون دالری خود به افغانستان برای اجرای یک پروژه زیربنایی انرژی برق را برگشت داده است . دلیل این اقدام فساد درادارات دولتی افغانستان عنوان شده است.
این وزارت همچنان گفته است که برنامه ارسال ۶۰ میلیون دالر دیگر به افغانستان نیز به همین دلیل تعلیق شده است.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است درهمین صفحه زیرعنوان کمیسیون مستقل انتخابات : انتخابات آزمایشی موفقانه برگزار شد.
نوشته کرده است: مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات ازبرگزاری انتخابات آزمایشی درمقر کمیسیون خبرمی دهند و می گویند این دو به گونه ی موفقانه سپری شده است . آنان همچنان می افزایند که روند آزمایشی درحضور نهاد های ناظر و نمایندگان احزاب سیاسی عملی شده است.
روزنامه هشت صبح درصفحه دوم نگاهی به زندگی چارلی، افغانی کرده است و درپیوند به آن نوشته کرده است از آرزوی کودکانه ی چارلی شدن تا هنرنمایی دربزرگ ترین جشنواره های تیاتر سفر ۲۶ ساله چارلی چاپلین افغانستان است .
پسر جوانی که درکوچه ها و خیابان های مزدحم شهر با اجرای حرکت خنده آور و اجرای صحنه های بی صدا، مردمان خسته از دغدغه های روزگاری این سرزمین، لبخند هدیه میدهد.
چارلی افغان می گوید، درلابه لای حرکات باافتادن و برخاستن اززمین می کوشد . پیام های جداگانه ای را به تماشاگران برساندتاهوای شان را دگر کند.
به نوشته روزنامه هشت صبح: نام اصلی اش کریم است و اکنون ۲۶ سال دارد  او به دلیل اجرای نقش چارلی چاپلین انگلیس درکابل به ‹‹چارلی افغانی ››شهرت یافته است .
هرچند مادردو پدرش از ولایت پروان هستند . اما می گوید به دلیل مهاجرت های نانمانسوزدردیارمهاجرت درایران زاده شده است آن چنانی که او می گوید از آوان کودکی رویای چارلی شدن را در ذهنش پرورش داده و دشواری های دهر، نیز نتوانسته این رویای زیبای کودکانه اش را از او برباید .
روزنامه موضوع رادنبال کرده است و درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
اما روزنامه ویسا درصفحه اول ازقول سازمان عفو بین الملل عنوان کرده است نیروهای امریکایی درحملات هوایی شان به زندگی غیرنظامیان توجه کنند.
این روزنامه همچنان درصفحه اول عنوان کرده است احتمال دارد میان طالبان و امریکا مذاکرات صلح دوباره آغاز شود.
این روزنامه همچنان درصفحه اول ازقول معاون وزیر امور خارجه امریکا درامور آسیای مرکزی و جنوب آسیا اعلام کرد که دولت ترمپ تمام نظامیانش را از افغانستان خارج نمی کند.
روزنامه ویسا درصفحه اول با توجه به حمله طالبان درزابل عنوان کرده است که درحمله طالبان درزابل ۳۹ تن کشته و ۱۴۰ تن زخمی شدند.
این روزنامه در صفحه اول ازقول رمضان بشردوست عنوان کرده است در۶ ماه اخیر تنها یک بار درولسی جرگه حد نصاب تکمیل بود.
ویسا، درصفحه آخر از قول فیفا عنوان کرده است: زمینه های تقلب احتمالی درانتخابات برطرف نشده اند.
این روزنامه درهمین صفحه از قول سیگار آورده است شمار جنگجویان گروه طالبان به حدود ۱۵۰ هزار تن می رسد.
به نوشته این روزنامه دفتر سرمفتش ایالات متحده امریکا برای باز سازی افغانستان سیگار درتازه ترین گزارش خود شمار جنگجویان گروه طالبان را حدود ۱۵۰ هزار نفر اعلام کرده است .
درگزارش سیگار آمده است که این گروه درحال حاضر ۶۰ هزار جنگجو دارد وحدود ۹۰ هزار جنگجوی دیگر به گونه فعلی به صفوف طالبان می پیوندند .
روزنامه ویسا، درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است .
به همین ترتیب روزنامه آرمان ملی درشماره امروزی یا به نشر مطالب مشابه پرداخته است و یا دنبال سایر مطالب شده است ازدیگر روزنامه ها چیزی نمی دانیم زیرا در دسترس قرارنداشت . ختم/ نالان ...ک...م

More in this category: « تبصره تبصره »

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.