27 عقرب 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

Youtube Player

khantry design

اعلاناتنگاهی به نشرات شماری ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل / ۳۱سنبله/ باختر
شماری ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت که به دسترس قرارگرفته اند درشماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی ونظامی در کشور پرداخته اند و نیز اخبار وگزارش هایی را درباره رویدادهای جاری منطقه وجهان نشرکرده اند.
گزارشگر آژانس باختر، باتوجه به عنوان های درشت شماری ازاین روزنامه ها گزارش حاضر را آماده کرده است روزنامه افغانستان ما، درصفحه اول عنوان کرده است حوثی های یمن به عربستان سعودی پیشنهاد صلح کردند.
این روزنامه همچنان درصفحه اول ازقول رییس جمهوری افغانستان آورده است که صلح بدون برقراری آتش بس تامین نمی شود.
روزنامه افغانستان ما، جزئیات درپیوند به عنوان فوق را درصفحه دوم نوشته کرده است اما درصفحه اول به کتاب چشم انداز اقتصادی و اجتماعی ۳۴ ولایت کشور توجه کرده است و درپیوند به آن نوشته است وزارت اقتصاد کتاب چشن انداز اقتصادی و اجتماعی ۳۴ ولایت کشور را رونمایی کرد.
به نوشته افغانستان ما، مصطفی مستور وزیر اقتصاد روز شنبه ۳۰ سنبله هنگام رونمایی این کتاب گفت که چشم انداز اقتصادی و اجتماعی ولایات به هدف داشتن منبع دقیق معلوماتی از وضعیت اقتصادی و اجتماعی ولایت ها برای پالیسی سازان ، پلانگذاران، پژوهشگران، تحلیل گران اقتصادی و اجتماعی، ادارات دولتی، موسسات غیر دولتی و جامعه مدنی، نهاد های خیریه دانشجویان و نویسندگان تهیه شده است.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و درهمین صفحه از قول وزارت دفاع ملی آورده است طراح حمله انتحاری زابل بازداشت شد.
به نوشته این روزنامه وزارت دفاع ملی می گوید درپی عملیات نیروهای امنیتی درولایت غزنی طراح حمله انتحاری زابل و نه تروریست عضو گروه طالبان به شمول ۳ تسهیل کننده حملات انتحاری این گروه بازداشت شدند.
روزنامه افغانستان ما، همچنان درصفحه اول از قول ریاست عمومی امنیت ملی خبرداده است که اعضای شبکه شش نفری گروه تروریستی طالبان درلغمان بازداشت شدند.
روزنامه افغانستان ما، درصفحه دوم سرمقاله شماره امروزی را زیرعنوان گفت و گو صلح به شرط آتش بس لبیک به خواست مردم نوشته کرده است .
به نوشته روزنامه افغانستان ما، متوقف شدن مذاکرات صلح میان امریکا و طالبان یک پیام روشن داشت گفت و گوهای صلح بدون پایان خونریزی و جنگ و برقراری آتش بس در افغانستان سرانجامی نخواهد داشت، امری که درجریان نه دور مذاکرات میان دیپلمات های امریکایی و نمایندگان طالبان هیچگاه رعایت نشد.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و درصفحه سوم مطالب را زیرعنوان های ، جنگ سالاران رویایی دولت سهامی و میراثی سازی قدرت سیاسی و تحول اقتصادی به امیدنهادهای بین المللی نشرکرده است.
روزنامه افغانستان ما، درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است اما روزنامه هشت صبح درصفحه اول عنوان کرده است شش روز تا انتخابات فهرست رای دهندگان هنوزهم درمراکز نصب شده است.
این روزنامه جزئیات درپیوند به عنوان فوق را در صفحه سوم نشرکرده است اما درصفحه اول زیرعنوان دراوج خشونت ها از روزجهانی صلح تجلیل شد نوشته کرده است: درحالی که خشونت ها درکشور باردیگر اوج گرفته است، حکومت روزشنبه سی ام سنبله از روزجهانی صلح را تجلیل کرد . محمد اشرف غنی رییس جمهور، درمحفلی که به همین مناسبت توسط وزارت دولت درامور صلح درکابل برگزار شده بود، پیام ویدیویی فرستاده بود. رییس جمهورغنی دراین پیام ویدیویی بابیان این که حکومت بارها خواستار آتش بس شده است گفت که برای رسیدن به صلح واقعی نیاز به آتش بس و توقف خونریزی درکشوراست او تاکید کرد که جنگ راه حل نیست .
روزنامه موضوع رادنبال کرده است ودرصفحه دوم مطالب را زیرعنوان های رهبران ناکام حکومت حساب بدهند، طراح حمله مرگ بار موتر بمب درزابل بازداشت شد، پاکستان دیورند مرز رسمی است نشرکرده است.
چشم انداز اقتصادی و اجتماعی ولایات رونمایی شد عنوان دیگری است که این روزنامه درصفحه سوم نشرکرده است .
روزنامه هشت صبح درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است به همین ترتیب روزنامه های ماندگار وویسا درشماره های امروزی یا به نشر مطالب مشابه پرداخته اند و یا دنبال سایر مطالب شده اند. ختم/ نالان ...ک..م

More in this category: « تبصره تبصره »

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.