22 قوس 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

گفتمان ملی حکومت‌داری محلی در بلخ پایان یافت

گفتمان ملی حکومت‌داری محلی در بلخ پایان یافت

کابل/ 22 قوس/ باختر گفتمان ملی حکومت‌داری محلی که با...

انفجاری درغزنی جان ده فرد ملکی را گرفت

انفجاری درغزنی جان ده فرد ملکی را گرفت

غزنی/ 22 قوس/ باختر درپی انفجار ماینی در مسير راه...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتنگاهی به نشرات شماری ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل /۸میزان /باختر
شماری ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت که به دسترس قرارگرفته اند درشماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی ونظامی درکشور پرداخته اند و نیز اخبار وگزارشهای را درباره رویدادهای جاری منطقه وجهان نشرکرده اند.
گزارشگر آژانس باختر ،با توجه به عنوان های درشت شماری ازاین روزنامه ها گزارش حاضر را آماده کرده است .
روزنامه راه مدنیت برگ نخست را با مطلب زیرعنوان محرومیت عمدی زاینان از حق رای آغاز کرده است و درهمین صفحه زیرعنوان انتخابات به مراتب بهتر از انتخابات گذشته برگزارشد نوشته کرده است بیان شینواری رییس کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی می گوید براساس گزارش های رسیده از ولایت ها تاکنون تعداد یک هزار و ۸۶۹ شکایت و اعتراض را ازبرگزاری انتخابات ریاست جمهوری ثبت کرده اند.
او گفت براساس آمار های رسیده به این نهاد اماثبت نشده آمار به بیش از دوهزار می رسد.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و درصفحه دوم سرمقاله شماره امروزی را زیرعنوان خویشتن داری پیشه کنید نشرکرده است و آورده است.
دموکراسی به عنوان یک پدیده نو پا و نوظهور درجامعه افغانستان پذیرش آن هنوز سنگینی می کند یعنی بستر و ساخت و بافت فرهنگ واجتماع برای هم صدا شدن با مفهوم دموکراسی آماده نیست .
به نوشته این روزنامه جامعه سنتی و توسعه نیافته درمواجهه با دموکراسی مقاومت می کند و زمان نیاز است تا جامعه توانایی پذیرش آن را پیدا کند.
انتخابات به عنوان یکی از مولفه های دموکراسی دست کم دربیست سال پسین دارای فرازو فرودهایی بوده است.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و درهمین صفحه مطلب رازیرعنوان سفارت امریکا و دفتر یوناما تاروشن شدن نتایج انتخابات آرامش تان را حفظ کنید نوشته کرده است سفارت امریکا با نشرپیامی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را به مردم افغانستان مبارک گفته و ازتیم های انتخاباتی خواسته است تا روشن شدن نتایج انتخابات ارامش شان را حفظ کنند و به تعهدات خود دربرابر اصول و قوانین افغانستان پابند باشند.
انتخابات ریاست جمهوری با وجود تهدیدات بلند امنیتی درسراسر کشور روزشنبه ۶ میزان برگزارگردید.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است درصفحه سوم مطلب رازیرعنوان رفاه همگانی باید دراولویت حکومت آینده باشدنشرکرده است.
پیروزی مردم سالاری عنوان مطلب دیگری است که روزنامه در صفحه سوم نشرکرده است.
روزنامه راه مدنیت درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است روزنامه آرمان ملی برگ نخست را با مطلب زیرعنوان مردی که طالبان انگشت اش را قطع کرده بود بازهم درانتخابات شرکت کرد.
به نوشته این روزنامه صفی الله یکی از رایدهندگان انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ میلادی است که پس از رای دادن گروه طالبان انگشت اش را به دلیل اشتراک درانتخابات قطع کرده بودند ، اما بازهم درانتخابات ریاست جمهوری ششم میزان اشتراک کردو برای نامزد مورد نظرش رای داد.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است درهمین صفحه از قول رحمت الله نبیل آورده است طالب و تقلب دشمنان انتخابات اند و مردم باید دربرابر این دو بیاستند.
درهمین مورد این روزنامه از قول اشرف غنی آورده است تقلب حرام است و تقلب مطابق قانون مجازات می شود.
روزنامه آرمان ملی همچنان درصفحه اول عنوان کرده است که نیروهای امنیتی موفقانه امنیت برگزاری انتخابات را تامین کردند.
روزنامه آرمان ملی سرمقاله شماره امروزی را درصفحه دوم زیرعنوان طالبان به عنوان جنایت کاران جنگی محاکمه شوند نشرکرده است این روزنامه درصفحه مطلب را زیرعنوان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نه گفتن به طالبانیزم و تحجر نشر کرده است.
مکتب های فکری و ایدلوژی های سیاسی معاصر درافغانستان عنوان مطلب دیگر است که این روزنامه درصفحه سوم نشرکرده است به همین ترتیب روزنامه آرمان ملی درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
به همین ترتیب روزنامه های هشت صبح و ماندگار درشماره های امروزی یا به نشرمطالب مشابه پرداخته اند و یا دنبال سایر مطالب شده اند.
ازروزنامه های دیگر چیزی نمی دانیم زیرا به دسترس قرار ندارد.
ختم/ نالان ...ک..م

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.