تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

 

کابل/12/قوس/باختر

داشتن زندان و ادامه توقیف افغانها توسط نیروهای بین المللی میتواند نقض قوانین افغانستان پنداشته شده و تخطی جدی از سند همکاری راهبردی است.

مبصر آژانس باختر مینگارد: اخیراً وزیر دفاع بریتانیا طرح را تائید نمود که به موجب آن روند انتقال زندانیان افغان از سوي نيرو هاي بين المللي به دولت افغانستان برای مدت نامحدودی به تعویق می افتد.

مقام های بریتانیوی منجمله وزیر دفاع آن کشور گفته اند که زندانیان در زندان های افغانستان در معرض خطر جدی سوءرفتار مواجه اند . این شک و تردید درحالی بیان میشود که افغانستان درجریان سالروان خورشیدی با شماری از کشور های جهان منجمله ایالات متحده امریکا و بریتانیا اسناد همکاری های راهبردی را امضا نمود. امضا چنین اسناد، آنی، تصادفی و زود هنگام صورت نگرفت سالهاوماهها مباحثات، بالاخره زمینه ساز تفاهم برای امضا چنین اسناد گردید. یکی از موضوعات که باعث طولانی شدن چنین مباحثات شد چگونگی واگذاری مسوولیت زندان بگرام به نهادهای افغان بود. دولت جمهوری اسلامی افغانستان تاکید بر این امر داشت که نیروهای خارجی حق داشتن زندان در افغانستان و ادامه توقیف افغانها را ندارند پافشاری دولت افغانستان بر حل این مشکل تا اندازه جدی بود که حامد کرزی رییس جمهوری کشور، ادامه چنین وضعیت را نقض حاکمیت ملی افغانها دانست و بالاخره دولت امریکا با پذیرفتن شروط افغانستان، زمينه را برای امضا اسناد همکاری هاي راهبردی مساعد ساخت.

بعداً رهبری وزارت دفاع ملی سند واگذاری مسوولیت های زندان بگرام را با جنرال جان آلن قوماندان عمومی نیروهای بین المللی امضا نمودند و روند سپردن زندانیان عملاً آغاز شد. شماری از افراد اردوی ملی بخاطرحفاظت از این زندانیان به نام پولیس نظامی آموزش های ویژه را فرا گرفتند و دولت افغانستان متعهد به رعایت و حفظ تمام معیارهای حقوقي نسبت به این زندانیان گرديد. مدیريت نهادهای امنیتی افغان در این زندان تا اندازه موثر و کارا بود که برخی از فرمانداهان نیروهای خارجی آن را ستودند و تقدیر نمودند.

مگر در این اواخر حرف های دیگر شنیده میشود که بیشتر از عدم واگذاری زندانیان افغان به نهادهای افغانی حکایه میدارد حرف که کابل آن را بانگرانی دنبال میکند و هر نوع محدودیت در این راستا را نقض حاکمیت ملی خود میداند.

چنانچه سخنگوی ریاست جمهوری کشور درتازه ترین اظهارات خود در این رابطه تاکید داشته است " داشتن زندان و توقیف افغانها توسط خارجی ها عمل خلاف حاکمیت ملی افغانستان است" او اضافه میدارد که موقف دولت افغانستان در این رابطه واضع و روشن است و آن این که هیچ کشور خارجی در افغانستان حق داشتن زندان، و توقیف افغانها را ندارند.

او اضافه ميدارد، مشكلات در راستا توقیف اتباع افغان از سوی نیروهای بین المللی مستقر در این کشور هنوز هم پربا جاست و دراین رابطه حامد کرزی نامهء را به بارک اوباما ارسال داشته است.

ازطرف دیگر تعلیق روند انتقال زندانیان افغان از سوی نیروهای خارجی به نهادهای افغان درحالی صورت میگیرد که یک کمیسیون ویژه از سوی دولت افغانستان غرض رسیده گی قضایی به حال این محبوسین ایجاد شده در حالیکه قبلاً شماری زیادی از زندانیان بدون پرونده در بلا تکلیفی بسر میبردند و عملاً حقوق آنان نقض شده بود. روند رسیده گی به حقوق این محبوسین از سوی نهادهای افغان چنان عادلانه و سریع است كه تا اکنون بیگناهی شماری از این زندانیان ثابت و از حبس رها شده اند.

پس در موجودیت چنین یک دستگاه قضایی،اتهام وارد نمودن که گویا آنها با خطر سو رفتار مواجه اند غیر موجه و یک بهانه است که باید بر آن خاتمه داده شود.

back to top