08 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

بیست وهفت مورد جدیدویروس کرونا درپنجشیربه ثبت رسید

بیست وهفت مورد جدیدویروس کرونا درپنجشیربه ثبت رسید

بازارک ۸جوزا باختر با ثبت بیست وهفت مورد جدید مبتلا به...

پیام تسلیت و همدردی اتحادیه سرتاسری استادان پوهنتون های افغانستان

پیام تسلیت و همدردی اتحادیه سرتاسری استادان پوهنتون های افغانستان

کابل/ 8 جوزا/ باختر پیام تسلیت و همدردی اتحادیه سرتاسری استادان...

باشندگان نادارشهرکابل، از پرداخت یک دوره از بل های برق وآب آشامیدنی، معاف می شوند

باشندگان نادارشهرکابل، از پرداخت یک دوره از بل های برق وآب آشامیدنی، معاف می شوند

کابل/ 8 جوزا/ باختر کمیته اضطرار کابل، یک دوره میترخوانی از...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل  باختر  ۲۷ میزان
حمله بر مساجد٬اماکن مقدسه٬ مدرسه و مکتب به هیچ عنوان توجیه شده نمی تواند بل این مساله را وضاحت می بخشد که تروریزم وحشی است و پابند به هیچ قاعده و اصولی نیست.
مفسرآژانس باختر می نگارد؛روز گذشته نمازگزاران در یک مسجد در ولسوالی ده بالای ننگرهار دریک رویداد  هراس افگنانه هدف  قرار گرفتند .
زمانی که حدود چهار صدهموطن ما در یک مسجد در ولسوالی ده بالای ننگرهارمصروف ادای نمازجمعه بودند ٬ و انفجار پیهم رخ داد و جان ۶۳ نمازگزار را گرفت و حدود سی نفر دیگر را زخمی کرد.
در میان قربانیان این رویداد اسفبار۸ کودک نیز شامل اند.
حادثه ده بالا نشان داد که تروریزم وحشی به هیچ قاعده و اصول پابند نیست و غیر از کشتار انسان ها هدف دیگری نه دارد٬برای هراس افگنان هر مکان و هرمحل یک هدف جنگی است برای آنان مهم نیست که برکجا حمله می کنند و کی را می کشند٬مسجد٬مکتب٬نهاد دولتی و پایگاه نظامی٬ همه اهداف نظامی است که درآن بدون قاعده و استثنا انسان می کشند و بربادی خلق می کنند.
آنچه قابل بحث و دقت است٬این است که حمله برمسجد مکتب و یا حمله و کشتار پیروان یک مذهب خاص و ناهنجاری های دیگردر قاموس و فرهنگ افغانی جا نه دارد بل این کشور همسایه پاکستان است که از گذشته ها تا امروزشاهد چنین زشتی بوده است و آنانی که در افغانستان چنین می کنند بیشترکسانی اند که وابستگی های معین با استخبارات پاکستان دارند.
تاکنون معلوم نیست که در عقب این ماجرا خونین کدام گروه هراس افگن نقش داشته است  مگر در گذشته ها این طالبان و یا داعشیان بوده اند که درچنین رویداد های مرگبار ادعا مسوولیت کرده اند و نسبت به چنین کشتارها فخرفروشی کرده اند.
دروضعیت کنونی این مهم نیست که کدام گروه در رویداد اسفبار ده بالا ادعا مسوولیت می کند داعش ٬القاعده و یا طالب. مهم این است که مابا مشکل دوامدار هراس افگنی و تروریزم وحشی مواجه هستیم.
این گروه ها شاید از لحاظ نام و هویت و یاهم ساختار از هم متفاوت باشند ٬مگر ماهیت٬هدف٬برنامه ووابستگی شان و در عین حال خاستگاه و پناهگاه شان  معلوم است. و این مساله آشکارتر می شود که کشور همسایه همچنان کانون بحران برای افغانستان است و این گروه ابزاری برای پاکستان است.
ادامه فعالیت های هراس افگنان در افغانستان می رساند که پاکستان در وجود این گروهک ها٬ برنامه های بالا دارد و به آٍسانی حاضر نیست٬ از افغانستان دست بر دار شود. در این جا نقش و موقف دولت و مردم افغانستان چه است؟
دشمن در پی برنامه و اهداف راهبردی خود است٬ مگر ما همچنان درسایه اختلاف و عدم تحمل زندگی می کنیم وبرای دشمن فرصت می دهیم تا برای کوبیدن ما بیشتر و با قوت تر از گذشته عمل کند.
اگر هراس افگنان دیروز در ننگرهار هموطنان نماز گذار ما را به شهادت رسانند٬ قبل ازآن در لغمان و کابل٬ کندز و بغلان انسان کشتند و ویرانی کردند.این نشان می دهد که هراس افگنی دریک قوم و در یک محیط خاص خلاصه نمی شود. این گروه ها وابستگی های خود را دارند ومتاثر از برنامه های ادارات استخبارتی کشور های بیرونی به خصوص پاکستان اند.
مقابله با این گروه ها٬ فقط از دریچه وحدت ملی٬ تحمل و همگرایی امکان پذیراست. ما باید با درک متقابل به جنگ هراس افگنی که پدیده بیرونی است٬ برویم و این جنگ در پناه وحدت ملی امکان پذیراست.صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.