08 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

محمد اشرف غنی با استاد محمد محقق دیدار کرد

محمد اشرف غنی با استاد محمد محقق دیدار کرد

کابل/ ۷ جوزا/ باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی...

محمداشرف غنی  با رییس جمهور ترکمنستان  از طریق تلیفون صحبت کرد

محمداشرف غنی با رییس جمهور ترکمنستان از طریق تلیفون صحبت کرد

محمداشرف غنی با رییس جمهور ترکمنستان از طریق...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ ۲۹ میزان/ باختر 
پیشرفت ها وانکشاف های اخیر در سطح منطقه نشان داد که کشور های بزرگ در پی منافع خود اند و برای آنان  دوستان دایمی و دشمنان دایمی وجود ندارد
مفسرآژانس باختر می نگارد؛اگر به وضعیت کرد های سوریه ودر کل به وضعیت جاری در آن کشور دقیق شویم در می یابیم که چه معامله هایی در سوریه در حال اجرا شدن است. وقدرت های بزرگ( روسیه و امریکا) با چه زیرکی این معاملات را خلق کردند و مدیریت می کنند.
کردان سوریه که چند روز قبل بااعتمادترین نیرو برای امریکا در مساله سوریه و در شرق میانه بودند٬ در جنگ علیه داعش در خط منافع امریکا حرکت کردند و قربانی های زیادی دادند مگرامروز متحد وحامی دیروز(امریکا) آنان  را رها کرد و راه خود را گرفت ورفت.
تا دیروز کردان سوریه و اقلیت های دیگر قومی در شمال سوریه قهرمانان افسانه یی رسانه های غربی بودندو ازآنان  الگو سازی می شد مگر امروز ترامپ رییس جمهوری امریکا به صراحت می گوید که جنگ کردان و ترکیه جنگ صد ساله تمامیت خواهی است و این به امریکا بر نمی گردد.
اگر کمی به عقب مراجعه کنیم وسال های اخیر دهه شصت خورشیدی را به یاد آوریم ٬ زمانی که اتحاد شوروی ٬پارچه٬پارچه شد٬ ایلسن اولین رییس جمهوری فدراتیف روسیه با چه لحنی هم پیمانان شوروی سابق را جواب کرد و از حمایت شان دست کشید.
رویداد هایی که در حال حاضر در سوریه اتفاق می افتد و یا حوادثی که دردهه نود میلادی بعد از فروپاشی شوروی  اتفاق افتاد٬ نشان داد که قدرت های بزرگ و یا به گونه دیگر ابر قدرت ها به منافع خود شان فکر می کنند.
در بازی های سیاسی و یا در معادله  و معامله های سیاسی٬برای قدرت های بزرگ و کشور های دیگر٬دشمنان دایمی و دوستان دایمی وجود ندارد بل دوست و دشمن نظر به  منافع ملی ضرورت٬شرایط ووضعیت انتخاب می شوند.
در اینجا٬روابط گرم ودوستانه میان روسیه و پاکستان می تواند یک مثال باشد.
پاکستان کشوری که از زمان ایجاد تا امروز در خط منافع انگلیس و امریکا حرکت کرد و در برابر سیاست ها و برنامه های اتحاد شوروی و بعد هم در برابر روسیه در منطقه قرار گرفته بود مگربعد از آن که از سوی امریکا مور د ایراد وانتقاد و بالاخره کم مهری قرار گرفت به دامن روسیه پناه برد و روسیه هم نظربه وضعیت وشرایط به روی دشمن سابق آغوش  باز کرد و همه رفتار وماجرا های  گذشته پاکستان را برای فعلا فراموش کرد. که از پاکستان علیه ماجراجویی رقیب خود امریکا استفاده کند.
این نشان می دهد که هر کشور در خط منافع خود حرکت می کند. ضرورت شد امریکا کردان را رها کرد٬ روسیه ضرورت پیدا کرد ٬ به روی پاکستان آغوش باز کرد مگر ما افغانان هیچگاهی از منافع خود تعریف نکردیم بل برای منافع دیگران قربانی دادیم و می دهیم.
چیزی که مطمح نظر است این است که افغانان باید بدانند و درک کنند که جنگ جاری در کشور شان٬یک جنگ بیهوده و در خط منافع دیگران است.
نیاز است که افغانان خود را دریابند٬ منتظرآن نباشند که دیگران برای آنان نسخه حل مشکلات دهند باید خود وارد کار شوند و کشور را از بحران کنونی نجات دهند. صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.