20 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

نشستی به منظورحل مشکل ترانسپورت شهری برگزارشد

نشستی به منظورحل مشکل ترانسپورت شهری برگزارشد

کابل /20 سرطان /باختر وزارت ترانسپورت نشست مشترکی بااداره های ذیرط...

انفجاری درارزگان جان یک کودک را  گرفت

انفجاری درارزگان جان یک کودک را گرفت

ترینکوت /20 سرطان /باختر انفجاریک سرگلولۀ هاوان عصر امروز جان یک...

امریکا مقام بلندپایه چینی را به اتهام سرکوب اویغوران تحریم کرد

امریکا مقام بلندپایه چینی را به اتهام سرکوب اویغوران تحریم کرد

واشنگتن/ بی بی سی / ۲۰ سرطان/باختر امریکا علیه گروهی از...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ ۲۱  عقرب/ باختر 
انتخابات یک اصل در نظام های مردم سالار است و این روند باید به عنوان یک روند ملی حمایت شود هیچ خلاف ورزی و تعلل در کار کمیسیون های انتخاباتی از سوی مردم پذیرفتنی نیست .
مفسرآژانس باختر می نگارد: سیر زمان نشان می دهد که کمیسیون انتخابات نتوانسته است مطابق تقویم انتخاباتی کار کند و تاخیر در اعلام نتایج انتخابات باعث بروز مشکلات معین شده است.
شماری از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری وناظران کمیسیون انتخابات را متهم می کنند که به گونه منظم برنامه های انتخاباتی را تغییر می دهند و باعث بروز مشکلات تازه می شوند.
به تاز گی پنج کمیشنر کمیسیون انتخابات فیصله کردند که به آرای آن محلات  که در آن معلومات بایومتریک وجود ندارد اعتبار دهند ٬فیصله یی که با مخالفت شماری از نامزدان انتخابات مواجه شد.
کمیسیون قبل از این بار ها تاکید کرده بود که تنها رای بایومتریک نزد آنان اعتبار دارد.
با وجود مخالفت شماری از نامزدان انتخابات٬ کمیسیون باز شماری آرا را آغاز کرده است و این امر سبب شده است که چند دسته انتخاباتی٬ روند نظارت را تحریم کنند.روز گذشته  نامزدان انتخابات ریاست جمهوری در کنفرانس های خبری  ادعا کردند که تقلب بزرگی در راه است.
باآن که مخالفت ٬ اتهام بستن و یا تحریم کردن برنامه هایی انتخاباتی یک امر معمول است و بسا از کشورها٬ با آن که تجارب کافی در خصوص انتخابات وبرنامه هایی دیگر مدنی دارند  با چنین مشکلات مواجه اند و نامزدان بازنده در انتخابات به آسانی حاضر نمی شوند نتایج انتخابات را بپذیرند٬ در افغانستان نیز این امر وجود دارد  و نمی توان به تمامی ادعا ها و خواست های نامزدان پاسخ گفت.مگررسیدن به خواست های مشروع نامزدان و پرداختن به نگرانی های مردم و نهاد های ناظر انتخابات وظیفه کمیسیون های انتخاباتی است.
روند آشفته انتخابات در افغانستان٬ مردم را از شکل گیری یک بحران تازه نگران کرده است٬بحرانی که می تواند فرا گیر باشد.
مبهم بودن نتایج انتخابات٬ مردم را در دو راهی قرار داده است٬ روند اقتصاد با روکد مواجه است ٬ سرمایه گذاری کاهش  شدید یافته است٬ سرمایه داران به دلیل نبود یک آینده روشن وبه دلیل نگرانی های امنیتی٬ بخش اعظم از سرمایه شان را از کشور بیرون کشیده اند٬ روند آموزش و پرورش نیزآسیب دیده است٬ بی باوری در میان مردم و سیاست ورزان وجود دارد٬نگرانی از کشیدگی های اجتماعی بیشتر شده است و حرف های دیگر.
حل بسیاری از مشکلات جاری در کشور با کار کمیسیون انتخابات گره خورده است٬ در حالی که٬ چند دستگی کم کاری و تغییردر تقویم انتخاباتی مردم را نسبت به این روند ملی بی اعتبار می کند و در عین حال از حیثیت و اتوریته کمیسیون انتخابات که نهاد ملی است می کاهد.
مردم انتظار دارند که کمیسیون انتخابات در پناه حمایت دولت که تاکید دارد از کار قانونمند و غیر جانبدارانه  کمیسیون های انتخاباتی٬ پشتیبانی می کند٬ نتایج شفاف و قابل قبول از انتخابات شش میزان را به مردم ارائه دهند .
انتخابات اصل دموکراسی در کشور هایی است که ادعا مردم سالاری را دارند٬وقت آن است که کمیسیون های انتخاباتی به خواست های مشروع مردم و نامزدان پاسخ گویند و نگذارند که کشور وارد یک بحران تازه شود.
همچنان نامزدان ریاست جمهوری باید بدانند که در انتخابات برد و باخت وجود دارد پذیرفتن نتایح انتخابات خود یک شهامت و تاکید بر ادامه دموکراسی است که باید آن را مدنظر داشت پیش داوری ها و خلق ماجرا خود در شکل گیری بحران٬  کمک خواهد کرد و هیچ افغان با احساس ووطندوست این را نمی خواهد. صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.