07 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

پیام ريیس جمهور به مناسبت تجلیل از روز جهانی دسترسی به اطلاعات

کابل/ 7 میزان /باختر دولت جمهوری اسلامی افغانستان، دسترسی به اطلاعات...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ ۲۴ عقرب/ باختر
آلودگی هوا و خرابی محیط زیست در افغانستان  بیشتر از تروریزم و درگیری‌های مسلحانه٬از مردم افغانستان قربانی می‌گیرد.
مفسرآژانس باخترمی نگارد؛آلودگی هوا و خرابی محیط زیست در افغانستان مشکل حاد تر از ناامنی و فعالیت های هراس افگنانه دراین کشور است. یک پژوهش جهانی نشان می دهد که در سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ میلادی شمارمرگ ومیر ناشی از امراض که مرتبط با آلودگی هوااست٬ بیشتر از ارقام تلفات انسانی در وقایع تروریستی و منازعه های جنگی است.
نهاد بین المللی( وضعیت هوای جهانی) در گزارشی گفته است که  در سال ۲۰۱۶، حدود ۲۵ هزار و ۸۰۰ تن بر اثر بیماری‌های مرتبط با آلودگی هوا در افغانستان جان باخته اند واین رقم در سال ۲۰۱۷ ٬ ۲۶ هزار و ۱۰۰ تن بوده است.
در حالی که سازمان ملل ٬شمار تلفات افراد ملکی را در منازعات جنگی ووقایع تروریستی در سال ۲۰۱۶ در افغانستان٬ سه هزار و ۴۹۸ غیرنظامی ودر سال ۲۰۱۷ ٬سه هزار و ۴۸۳ نفر ذکر کرده است .
این نشان می دهد که شمار مرگ‌های مرتبط با آلودگی هوا در کشور بیشتر از شمار قربانیان جنگ است  وشهرکابل پایتخت افغانستان به طور خاص از نظر آلودگی هوا وضع وخیمی دارد.
از نظر نهاد بین المللی( وضعیت هوای جهانی)  کابل یکی از آلوده‌ترین شهرهای جهان است و از این نظر، در کنار کلان‌شهرهای آلوده‌ یی همچون دهلی هندوستان وبیجنگ چین قرار دارد.
کارشناسان محیط زیستی به عوامل متعدد اشاره می کند که باعث آلودگی هوای کابل و شهر های دیگر افغانستان شده است.
تراکم بیش از حد نفوس در شهرها٬ رشد غیر معیاری شهر ها٬ حفرچاه های خود سر وغیر قانونی ٬ازیاد وسایط در شهر٬گشت و گذار وسایط غیر معیاری و فرسوده در شهر٬ استفاده از مواد سوختی غیر معیاری در وسایط و سایر بخش ها ٬ قطع بی رویه جنگلات در افغانستان و بیابانی شدن کشور٬ عدم آگاهی مردم از پیامد های ناگوار تخریب زمین ٬تخریب ساحات زراعتی و محیط سبز ... عوامل اصلی  آلودگی هوا در این کشور است.
کارشناسان محیط زیست٬ موجودیت وسایط دود زا و غیر معیاری٬ استفاده از مواد سوختی کار گرفته شده مانند مبلایل سوخته ٬تایر های کهنه وپلاستیک را در داش های خشت پزی٬ حمام ها  و نانوایی ها٬ عامل هفتاد و پنجصد فیصد آلودگی هوا در کابل و شهر های دیگر می دانند. در حالی که وضعیت محیط زیستی در کشور شکننده ونگران کننده است٬ مگر واردات وسایط فرسوده وغیر معیاری٬واردات مواد سوخت بی کیفیت به کشور ادامه دارد  و دولت توان نظارت بر این واردات را ندارد.
در کنارمشکلات موجود در بخش هوا و محیط زیست٬ گفته می شود که زمستان سال جاری سخت و طولانی خواهد بود در حالی که برق منظم وجود نه دارد و قیمت گاز هم بلند است٬ فقر هم بیداد می کند٬ پس رجوع مردم بازهم به سوی زغال سنگ خواهد بود که خود نقش نهایت منفی در آلودگی هوا دارد در کنار آن خانواده های فقیر و بی بضاعت ازهر آنچه که٬ قابل سوخت خواهدبود کار خواهند گرفت تا خود و فرزندان شان حداقل زنده بمانند.
آلودگی هوا٬ و خراب شدن محیط زیست در کشور معضل جدی تر از هر مشکل دیگر است که دولت٬ نهاد های خیریه ومردم را به کار دقیق تر و بیشتر فرا می خواند.
دوات باید ابتکار عمل را در دست گیرد و بابسیج مردم در برابراین هیولای که قابل مهار و کنترول است داخل اقدام شود.
در گام نخست دولت باید زمینه استفاده ار برق و گاز را به حداکثرآن برساند ٬ واضح است که در این قسمت مشکلات جدی فرا راه دولت قرار دارد.  کشور های زیادی برای مهار بحران ناشی از آلودگی هوا و جلوگیری از تخریب محیط زیست٬ برنامه های وقایوی ومالی داشته اند٬ سبسایدی را متقبل شده اند مگر این مشکل را مدیریت کرده اند٬ دولت هم باید برنامه های وقایوی و گزینه های خود را داشته باشد.
در کنار آن باید منابر٬ رسانه ها٬ سازمان های اجتماعی و سیاسی٬ مکاتب و پوهنتون ها فعال و بسیج شوند و مردم را از اضراروپیامد های زشت آلودگی هوا آگاه کنند وبا برنامه های کوتاه مدت و دراز مدت به جنگ دشمن خاموش که همانا آلودگی هوا و تخریب محیط زیست است باید رفت .   صائم

More in this category: « تبصره تبصره »

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.