30 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

مراسم فاتحۀ شهیددگروال محمدآصف توخی فردابرگزارمی شود

مراسم فاتحۀ شهیددگروال محمدآصف توخی فردابرگزارمی شود

کابل /۳۰سنبله / باختر دگروال محمدآصف توخی آمرامنیت پکتیکا درنبرد...

رییس جمهوری: بامیان امروزدرروایت سیاسی افغانستان، نقش اساسی دارد

رییس جمهوری: بامیان امروزدرروایت سیاسی افغانستان، نقش اساسی دارد

کابل / ۳۰سنبله / باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ ۲۵ عقرب /باختر 
افراط گرایی و هراس افگنی واقعیت های تلخ در جهان امروزاست که در حال رشد و گسترش است٬غلبه برهمچو پدیده های ناهنجار٬ نیاز به هماهنگی کشور ها ودولت ها دارد.
مفسرآژانس باختر می نگارد: جهان اکنون نسبت به هر وقت دیگر  جای خطر ناک ترو غیر قابل پیشبینی است و باچالش هاو تهدید های بزرگتری چون فعالیت گروه های هراس افگن و افراطگرایی میان مذاهب روبرو است.
اگر به سیر حوادث و انکشافات در طول دو٬سه دهه اخیر در جهان دقیق شویم ٬رقابت٬تقابل ٬سودجویی و برتری جویی٬ میان شماری از کشورها٬ زمینه و فرصت ایجاد وخلق گروه های افراط گرا وهراس افگن را مساعد کرده است.
این یک واقعیت است که شماری ازکشور ها در ایجاد گروه های افراطی از جمله القاعده، طالبان٬داعش که  علیه مسلمانان  فعالیت های هراس افگنانه دارند٬نقش داشته اند این کشورها٬ دروجود این گروه ها٬اهداف و برنامه های خود را دنبال کردند مگربعدها٬ یا به حال خود رها شدند و یا این که٬این گروه ها از کنترول و مدیریت خارج شدند .
گروه های هراس افگن٬که برنامه اول شان اسلام ستیزی و ارائه یک چهره زشت از اسلام است٬ توانستند که در مدت کوتاه درمیان  مذاهب٬ بزرگترین ترس ووحشت را ایجاد کنند که تا کنون نیزادامه دارد و به این ترتیب کشور های مشخصی در جهان٬ که حالاخود شعار مبارزه با هراس افگنی را سر می دهند ٬افراط گرایی را ترویج کردند.
هراس افگنی و افراط گرایی امروز به یک درد سر عظیم در جهان مبدل شده است و هیچ کشورو هیچ پایتختی در امان نیست٬ با وجود چنین مشکلات و خطر که قابل دید و درک است جهان نتوانسته است به تعریف واحد از هراس افگنی برسد٬ اجماع جهانی برای مبارزه با هراس افگنی شکل نه گرفته است و دولت ها در این امر مهم با هم هماهنگ نشده اند.
باآن که واشنگتن٬ مسکو لندن و بیجنگ و یا هم اسلام آباد و دهلی ٬ ریاض و تهران و...همه ازخطر روز افزون هراس افگنی شکوه و ناله دارند و همه آن را دشمن بشریت می دانند مگر در برابر این دشمن مشترک در یک موضع واحد نیستند وهرکدام از هراس افگنی وسازمان های هراس افگن تعریف خود را دارند که این٬ مبارزه با هراس افگنی و افراط گرایی را دشوار پیچیده کرده است .
دوری موضع و دیدگاه در امر مبارزه با هراس افگنی در نشست  وزرای خارجه کشورهایی که می گویند علیه داعش ایتلاف کرده اند به خوبی دیده می شود٬ وزرای خارجه این کشور ها دو روز قبل در واشنگتن گرد هم آمدند تا در رابطه به آن شهروندان شان که اعضای داعش اند و باید در کشور های شان محاکمه شوند به توافق نرسیدند.
با خروج امریکا از شمال سوریه  و عملیات ترکیه در این بخش خاک سوریه٬ بیم رهایی صدها عضو زندانی داعش وجود دارد ٬ترکیه می خواهد که این زندانیان در کشور های خود شان محاکمه شوند مگر کشور های متبوع٬ از پذیرش آنان از ترس این که ٬ برای آینده سیاسی و ثبات این کشورها یک تهدید اند٬ ازپذیرش آنان خوداری کرده اند وهر کدام بار مسوولیت را متوجه دیگر می داند. در حالی هر کدام از این کشور ادعا بلند از نظم و قانون دارند٬ پس چرا در برابر  شهروندان جنایتکار شان مسوولیت پذیر نیستند؟
تنها مساله زندانیان نیست که نقطه اختلاف میان کشورها باشد٬ اختلاف میان کشورها در رابطه به هراس افگنی  و سازمان های هراس افگن جدی ترازهر وقت دیگر است٬ یک کشور طالبان را در افغانستان هراس افگن می گوید ٬کشور دیگر٬ به خاطر آن که حریف را دور زده باشد٬ ازطالبان به عنوان یک جریان سیاسی تعریف می کند٬ کشوری داعش را دشمن خود می داند و به فکر تجهیر گروه رقیب این گروه است مگر کشور دیگر به فکراستفاده از داعش و گروه های هراس افگن دیگر در منطقه است.
تفاوت دیدگاه و عمل میان کشور های بزرگ جهان و منطقه در امر مبارزه با هراس افگنی و افراط گرایی در افغانستان ٬سوریه ٔ٬عراق٬یمن٬کشمیر٬برما٬ فلسطین... به وضوح دیده می شود.
در وجود چنددستگی و چند پارچگی جامعه جهانی است که سازمان های هراس افگن و افراط گرا فرصت یافته اند که زشت تر و شنیع تر ازهر وقت دیگرعمل کنند و دروجود اختلافات و رقابت ها میان کشور رشد کنند.
برای کشور ها و دولت ها لازمی است که با هراس افگنی و افراط گرایی واقعبینانه برخورد کنند٬ استفاده ابزاری از این گروه ها راه حل مشکل نیست
این دو پدیده مانع بزرگ در امر تأمین امنیت و پیشرفت در منطقه وجهان است.
تروریزم نه مذهب و نه هم سرحد می‌شناسد و هیچ کشوری نمی‌تواند ادعا کند که از تهدید آن در امان است، از همین سبب مبارزه با این چالش و عوامل یک مسوولیت جهانی است و این مبارزه باید هماهنگ و هدفمند باشد. تحلیل سیاسی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.