17 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

انفجاربمب جان یک مقام پولیس محلی ننگرهار را گرفت

جلال آباد/ ۱۷ سرطان/ باختر یک مقام پولیس محلی ننگرهار با...

قالین دست ساخت زنان ننگرهاری به بازار های جهانی راه یافت

قالین دست ساخت زنان ننگرهاری به بازار های جهانی راه یافت

جلال آباد/ ۱۷ سرطان/ باختر صنعت قالین بافی درمیان زنان در...

کارچندین پروژه انکشافی درننگرهاربه پایان رسید

کارچندین پروژه انکشافی درننگرهاربه پایان رسید

جلال آباد/ ۱۷ سرطان/ باختر چندین پروژه انکشافی درننگرهار به بهره...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ ۲۷ عقرب/ باختر
خشونت نمی تواند٬ راه٬ را برای امتیازگیری های سیاسی باز کند.
مفسرآژانس باختر می نگارد: افغانستان در روز های اخیر بار دیگر شاهد خشونت ها است . بعد از آن که دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا٬در سنبله امسال و بعد از یک حمله انتحاری در شش درک کابل که درآن در کنار یازده غیر نظامی افغان٬ یک مهندس نظامی امریکا کشته شد روند گفت وگو با طالبان را لغو شده اعلام کرد٬ یک آرامش نسبی و کاهش خشونت در کشور دیده می شد.
نمایندگان طالبان و امریکا نه دور مذاکرات را در دوحه قطر پشت سر گذشتانده بودند و به امضای یک توافق نامه نزدیک شده بودند٬مگرحادثه شش درک همه چیز را برهم زد و طالبان که خود را فاتح میدان سیاست و جنگ در افغانستان می دانستند٬یک و یک بار خود را در انزوا یافتند.
بعد از آن تاریخ٬ طالبان از طرق مختلف تلاش کردند که نمایندگان امریکا را به میز مذاکره بکشانند و برای کسب اعتماد امریکا در حمله های انتحاری ٬بمب گذاری و سایر فعالیت های خشونت بار کاهش زیادی دیده شد. مگر امریکا به گونه رسمی با طالبان وارد مذاکره نشد٬ تنها تماس  امریکا با طالبان٬ روی آزاد سازی دو استاد پوهنتون امریکایی افغان که سه سال قبل از کابل ربوده شدند متمرکز بود.
هر دو طرف به تبادله سه عضو ارشد طالبان با دو استاد ربوده شده به توافق رسیدند مگر مبادله به دلایل مبهم و نامعلوم صورت نگرفت٬ شماری را باور براین است که این دو استاد٬دیگر در قید حیات نیستند.
به این ترتیب٬ آخرین امید طالبان برای رسیدن به توافق با امریکا و باز شدن در گفت و گو با آن کشور به هیچ مبدل شد و طالبان بار دیگر راه خشونت را در پیش گرفتند که برای اهداف سیاسی شان بستر سازی کنند.
در وجود چنین یک فکر و اندیشه ٬کابل وچند شهر دیگر کشوربعد از یک آرامش نسبی٬ بار دیگر گواه حمله های هراس افگنانه استکه در آن قربانی اصلی افراد ملکی اند.
در کابل امروز در یک حمله هراس افگنانه پنج نفر زخم برداشتند٬ دیروزدر هرات در پی انفجار بمب کارگداری شده در یک موتر٬ به شمول سه کودک شش نفر جراحت برداشتند٬ در انفجاری درشهر مزارشریف٬ یک کودک جراحت برداشت و در انفجار موتر بمب در کابل به روز چهارشنبه هفته گذشته٬ به شمول کودکان دوازده نفر باختند و به همین ترتیب طالبان با حمله بر موتر عامل سارنوالان در قره باغ کابل دو سارنوال را کشتند و دو دیگر را زخمی کردند.
باور ها براین است که طالبان می کوشند با تشدید حمله های هراس افگنانه ٬موقف از دست رفته را که در نه دور مذاکره با امریکا به دست آورده بودند دو باره احیا کنند. مگر نمی دانند که در رویای رسیدن به معامله با امریکا٬جان چه تعدادی از افغانان را گرفته اند و بسا خانواده ها را به گلیم غم نشانده اند.
برخورد خشن و خشونت بار طالبان٬به نوعی نمایانگراصرار آنان به ادامه جنگ است٬گسترش خشونت خود می تواند گفت وگوهای سیاسی و روند صلح را پیچیده کند و آن را با چالش مواجه کند٬در حالی که رسیدن به صلح و تقویت فضای باور و اعتماد٬ نیار به تفکر سیاسی و دوری از خشونت دارد .
برای رسیدن به میز مذاکره٬نیاز است که مصلحت های سیاسی را ارزش داد٬مصلحت سیاسی در جلوگیری از خشونت قابل تعریف است.
صلح واقعی زمانی تامین می‌شود که گروه طالبان از کشتن شهروندان افغانستان، دست بردارند؛ آتش‌بس را بپذیرند و حاضر به گفت وگوهای صلح مستقیم با حکومت افغانستان شوند.
طالبان با انجام حمله های اخیرشاید به این فکر باشند که با این گونه حمله ها٬موقعیت‌شان را در گفت‌وگوهای صلح، بهترمی کنند مگر که با این عمل٬ خود را بیشتر از دید مردم افغانستان انداختند.
اگر طالبان به فکر بقای خود در صحنه سیاسی کشور اند٬اگر برای منافع کشور فکر می کنند  باید جامع تر فکر کنند.
خشونت گفت و گوهای صلح را شدید٬اَ تحت سوال می برد واگر سواد سیاسی وجود داشته باشد این گفته ها قابل درک است. تحلیل سیاسی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.