13 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

هیئت دولتی بامردم سپین بولدک دیدن کرد

هیئت دولتی بامردم سپین بولدک دیدن کرد

کابل/ ۱۳ اسد/ باختر هیئت بلند پایۀ دولتی...

سازمان صحی جهان از شیوع ویروس کرونا ابراز نگرانی کرد

سازمان صحی جهان از شیوع ویروس کرونا ابراز نگرانی کرد

کابل/ 13 اسد/ باختر سازمان صحی جهان ازاحتمال نبود هیچ چاره...

مشاور امنیت ملی با سفیر هند دیدار کرد

مشاور امنیت ملی با سفیر هند دیدار کرد

کابل / ۱۳ اسد / باختر داکتر حمدالله محب مشاور امنیت...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/  ۲۹  عقرب/  باختر
با انجام مبادله سه عضو ارشد طالبان با دو استاد پوهنتون امریکایی افغان٬ این پرسش مطرح می شود که با این کار٬معادله صلح چگونه شکل خواهد گرفت ؟
مفسرآژانس باخترمی نگارد:سرانجام روند تبادله دو استاد پوهنتون امریکایی افغان با سه عضو ارشد گروه طالبان دیروزانجام شد.
طالبان زندانیان شان را در قطر تسلیم شدند و استادان هم در نوبهار زابل به نیروهای امریکایی تسلیم داده شدند.
مساله تبادله زندانیان گروه طالبان با دو استاد پوهنتون امریکایی افغان یک مساله جنجالی و بحث برانگیر بوده است برای دولت و مردم افغانستان تبادله سه عضو ارشد طالبان که اتهام های زیادی به آنان نسبت داده می شود با دو استاد که برای تدریس و فعالیت های علمی به افغانستان آمده بودند کار دشوار بود مگر سرانجام دولت افغانستان به خاطر ایجاد فضای باور و اعتماد٬ و در یک تصمیم دشوار به این مبادله رای موافق داد و این کار دیروز انجام شد.
برنامه مبادله سه عضو ارشد طالبان با دو استاد یاد شده درست زمانی برنامه ریزی شده است  که انکشافات تازه در صحنه سیاسی افغانستان شکل گرفته است٬ و حلقه هاو جریان هایی در داخل و خارج از کشور تلاش دارند که روند صلح٬آن هم از مسیر گفت وگو های میان افغانان نفس تازه پیدا کند.
به زودی نشست دیگری میان نخبه گان سیاسی افغان و نمایندگان گروه طالبان در بیجنگ چین صورت خواهد گرفت و این بار هیئت افغانستان ازآدرس دولت افغانستان در این گفت وگو ها حضور خواهند یافت.
شماری را باور براین است که مبادله زندانیان٬برای اعتماد سازی میان جناح های درگیرموثرتمام خواهدشد. روند صلح نیاز به اعتماد دارد و اعتماد هنگامی به وجود می آید که دو طرف از خود حسن نیت نشان دهند.
کاهش خشونت٬رهایی زندانیان و اسیران جنگی٬توافق به آتش بس٬ رفع محاصره اقتصادی و چیزهای دیگری از این دست٬ می تواند رفتار هایی تعریف شود که اراده برای قطع جنگ وحسن نیت طرفین برای آغاز گفت وگو های سیاسی سهل  می کند
از دید مردم٬ تبادله زندانیان یک ٖآغازخوب ویک انکشاف مثبت در روند صلح است واین امیدواری را تقویت می کند که در نهایت جنگ چهل سالۀ افغانستان از راه سیاسی حل خواهد شد
اما حس انتقام جویی فقط مشکل را پیچیده می کند و فرصت های زیادی را بر باد می دهد پس لازم است که برای آوردن صلح جرأت وجود داشته باشد و تصمیم های دشوار هم گرفته شود. که دولت افغانستان چنین یک تصمیم دشوار را گرفت که راه برای روند گفت وگو های صلح بیشترباز شود.
مردم و سیاستمداران در افغانستان٬گفت و گو های مستقیم میان افغانان را راه حل معضل کشور می دانند که باید دور از نفوذ و سفارش های بیگانگان آغاز شود.
اکنون این پرسش مطرح است که با انجام مبادله  سه عضو ارشد طالبان با دو استاد پوهنتون امریکایی افغان٬ ٬ صلح چگونه شکل خواهد گرفت ؟
مردم تاکید براین دارند که این برنامه ها تنها و تنها باید برای تسریع روند گفت وگو های صلح و تقویت فضای باور و اعتماد انجام شود و نباید یک بازی سیاسی باشد وتبادله صرف به هدف رهایی دو٬ سه محبوس و اسیر نباشد و یادر آن اهداف مشخص سیاسی و سلیقه یی دیگرنهفته  نباشد.
همچنان نباید مبادله اخیربه عرف و عادت تبدیل شود. اگرطالبان از سرک و شاهراه٬ استاد و مامور٬ دوکاندار و تاجر را به گروگان گیرند و تقاضای رهایی زندانیان شان را کنند٬ باید برای آنان تفهیم شود که صلح جاده یکطرفه نیست و نباید آنان به امتیاز گیری یک جانبه فکر کنند.آنان مبادله اخیر را یک اقدام نیک و حسن نظر دولت افغانستان تعبیر و تفسیر کنند و بدانند که این کار برای تقویت روند گفت و گو های صلح انجام شده است صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.