16 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

محمد حنیف اتمر نامزد وزیر و سرپرست وزارت امور خارجه، تعیین شد

محمد حنیف اتمر نامزد وزیر و سرپرست وزارت امور خارجه، تعیین شد

کابل/۱۶ حمل/باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان طی دو...

شاروالی کابل ساحات مختلف شهرکابل را ضدعفونی کرد

شاروالی کابل ساحات مختلف شهرکابل را ضدعفونی کرد

کابل/ 16 حمل/ باختر موظفان شاروالی کابل مسیرهای مختلف سطحِ شهرکابل...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/۱۷قوس/ باختر
طرح بودجه سال مالی ۱۳۹۹ پس از تایید مشرانوجرگه به ولسی جرگه فرستاده شده است٬ اکنون برنمایندگان مردم است که این سند ملی را درزمانی که قانون اساسی کشور تعیین کرده است٬ تصویب کنند.
مفسر آژانس باختر می نگارد :طرح بودجه سال مالی ۱۳۹۹ درسقف ۴۲۸میلیارد و۳۸۰ میلیون افغانی ترتیب شده است که ازجمله ۲۸۹ میلیارد افغانی آن به بخش بودجه عادی اختصاص داده شده است و ۱۳۹ میلیارد و۲۷۹ میلیون افغانی باقی مانده به بخش توسعه و انکشاف اختصاص یافته است از مجموع بودجه توسعه یی ۶۳ میلیارد افغانی این سند از عواید داخلی و بیشتر ۷۵،۸میلیارد افغانی دیگر آن را منابع کمک کننده تمویل می کند.
با استناد به رهنمایی قانون اساسی حکومت درخلال ربع چهارم سال مالی جاری بودجه سال مالی  آینده را به شورای ملی ارائه می کند ،تایید بودجه سال مالی آینده از جانب مشرانوجرگه مصداق این حقیقت است که حکومت درزمانی که قانون تعیین کرده است این سند را به شورای ملی ارائه کرده است.
بربنیاد گزارش ها اکنون کاپی این سند به دسترس نمایندگان مردم درخانه ملت قرار گرفته است وشماری از نمایندگان این سند را نا متوازن عنوان کرده اند و شمار دیگر بحث پیرامون آن را مشروط به تکمیل بحث درمورد حساب قطعی سال ۱۳۹۷عنوان کرده اند.
متکی به قانون اساسی حساب قطعی سال مالی قبل درخلال شش ماه سال آینده به شورای ملی ارائه می شود . مستدل مطرح می شود که چگونه درچند روز محدود باقی مانده از سال مالی روان ولسی جرگه قادر خواهد شد به این سندمهرتایید ویا رد بگذارد.
به هرصورت تاخیر در تصویب بودجه ملی اگر از جانبی نگرانی کارمندان دولتی را که مزداندک دارند درپی دارد از طرف دیگر باعث تاخیر در روند  تطبیق پروژه های توسعه یی درکشور خواهد شد .
با آن که دراین مورد نیز قانون اساسی حکم صریح دارد . ‹‹هرگاه نظر به عواملی تصویب بودجه قبل از آغاز سال مالی صورت نگیرد تا تصویب بودجه جدید بودجه سال گذشته تطبیق می گردد .›› متکی به آن کارمندان دولتی که مزد اندک دارند نباید نگران باشند که هرگاه تصویب بودجه درخانه ملت به تاخیر رو به رو می شود مشکل آنان مضاعف می شود و درآغاز فصل زمستان با مشکل ناشی از این تاخیر،دست وگریبان می شوند.
به هرصورت از قراین برمی آید که بحث درمورد این سند به احتمال ضعیف و قوی زمان گیرشود . اما قانون اساسی حکم صریح دارد که ولسی جرگه نمی تواند تصویب بودجه ملی را بیش از یک ماه به تاخیر اندازد دیده شود ،قانون اساسی را قانون گذاران کشور چگونه رعایت می کنند. ختم/ نالان ...ک..م

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.