16 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

وزارت دفاع : 31 طالب کشته و زخمی شدند

وزارت دفاع : 31 طالب کشته و زخمی شدند

کابل/ 16حمل/ باختر در نتیجه حملات شب گذشته نیروهای مشترک ملی...

روند توزیع گندم به 200هزار خانواده در کابل آغاز شد

روند توزیع گندم به 200هزار خانواده در کابل آغاز شد

کابل/ 16حمل/ باختر وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، به اساس هدایت...

کار ترمیم پایه برق وارداتی در بغلان آغاز شد

کار ترمیم پایه برق وارداتی در بغلان آغاز شد

پلخمری/ ۱۶حمل/ باختر کار روی پایه تخریب شده برق وارداتی ازبکستان...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

نگاهی به نشرات شماری از روزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ ۱۸قوس/ باختر
شماری از روزنامه های چاپی غیرحکومتی در پایتخت که بدسترس قرارگرفته اند، درشماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی درکشور پرداخته اند و نیز اخبار وگزارش های را درباره رویدادهای جاری منطقه و جهان نشرکرده اند.
گزارشگر آژانس باختر با توجه به عنوان های درشت شماری از این روزنامه ها٬ گزارش حاضر را آماده کرده است.
روزنامه ویسا، برگ نخست را با مطلب زیرعنوان مرکز تحقیقاتی آینده جنگ ٬عدم پیگیری جنایات جنگی امریکا درافغانستان٬ نظام قضایی بین المللی را زیر سوال می برد.
به نوشته این روزنامه مرکز تحقیقاتی آینده جنگ دریک مطلب تازه مدعی شده است که فیصله عدم پیگیری جنایات جنگی نیروهای امریکایی در افغانستان٬ نظام قضایی و حقوقی بین المللی را زیر سوال می برد.
به نوشته این روزنام: هلن برد٬ وکیل و حارنوال ارشد محکمه بین المللی جزا٬ اخیراَ دوسیه ای را مطرح کرده که مدعی شده است این محکمه درماه اپریل با صدور حکمی مبنی بر رد درخواست حارنوال برای انجام تحقیقات رسمی در خصوص به کارگیری خشونت و بدرفتاری توسط نیروهای امریکایی درکنار نیروهای طالبان و افغان در جنگ افغانستان از حدود اختیارات خود فراتر رفته است.
روزنامه موضوع را در صفحه پنجم دنبال کرده است٬ اما درصفحه اول از قول منابع نزدیک به طالبان عنوان کرده است که در مذاکرات خلیل زاد با طالبان در مورد تاریخ امضای توافقنامه بحث جریان دارد.
این روزنامه همچنان در صفحه اول از قول رییس جمهور سابق افغانستان در پیوند به مذاکرات صلح عنوان کرده است که تمام طرف ها در مورد مذاکرات امریکا از دقت و هوشیاری کامل بهره گیرند.
این روزنامه همچنان درصفحه اول خبرداده است که امریکا نیروهای خود از افغانستان را به منطقه استراتیژیک نزدیک به بحر هند انتقال می دهد.
این روزنامه همچنان در صفحه اول زیر عنوان رییس جمهور غنی برای اشتراک در نشست «روند استانبول» به ترکیه رفت.
به نوشته این روزنامه رییس جمهور غنی دیروز به هدف اشتراک درنشست    «روند استانبول-قلب آسیا» عازم ترکیه شد.
این روزنامه درصفحه آخر خبرداده است که فرامرز تمنا به تیم انتخاباتی دولت ساز پیوست.
این روزنامه همچنان دراین صفحه از قول مقام های امریکایی، عنوان کرده است شمار جنگجویان گروه داعش درافغانستان به سه صد تن کاهش یافته است.
به نوشته این روزنامه مقام های امریکایی به نیویارک تایمز گفته اند که درحال حاضر شمار جنگجویان داعش درافغانستان به ۳۰۰ تن کاهش یافته است.
ویسا موضوع را دنبال کرده است و درهمین صفحه خبرداده است که قوماندان قطعه خاص فاریاب توسط طالبان کشته شد.
روزنامه ویسا درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
اما روزنامه هشت صبح در برگ نخست عنوان کرده است انتخابات همچنان در بن بست٬ توضیحات کمیسیون قناعت نامزدان معترض را فراهم نکرد.
این روزنامه جزئیات در پیوند به عنوان فوق را درصفحه سوم نوشته کرده است و در همین صفحه خبرداده است که ده ها پروژه به دلیل مصرف نشدن بودجه عملی نشده است.
این روزنامه همچنان در صفحه اول خبرداده است که ۱۲هزار و ۵۶۰ کارمند انتخاباتی به اتهام «تقلب» به کمیسیون شکایات انتخاباتی معرفی شدند.
به نوشته این روزنامه٬ کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرد آن شمار از کارمندان این نهاد را که درانتخابات ریاست جمهوری ششم میزان مرتکب تخطی، تخلف و جرایم شده اند برای رسیدگی به کمیسیون شکایات انتخاباتی معرفی کردند.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و درهمین صفحه خبرداده است رییس جمهور غنی برای تخفیف حبس و عفو مجازات زنان زندانی فرمان داد.
رویای همگرایی منطقه ای ما دری که درخت ها را بغل می کرد٬ عنوان مطالب دیگر است که روزنامه در صفحه دوم نشر کرده است٬ سفرنامه یک دیپلمات درس هایی از هالند برای افغانستان عنوان مطلب دیگری است که روزنامه هشت صبح درصفحه چهارم نشرکرده است و درهمین صفحه با توجه به وضعیت انتخابات مطلب دیگری را زیرعنوان بحران کنونی انتخابات و راه حل آن نشر کرده است.
روزنامه هشت صبح درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است به همین ترتیب روزنامه ماندگار درشماره امروزی یا به نشر مطالب مشابه پرداخته است و یا دنبال سایر مطالب شده است٬ دیگر روزنامه ها در دسترس نبود تا از آنهم چیزهای شامل این گزارش می شد. نالان

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.