18 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

وزارت زراعت روزانه 400 لیتر شیر در اختیار  وزارت صحت قرار می دهد

وزارت زراعت روزانه 400 لیتر شیر در اختیار وزارت صحت قرار می دهد

کابل/ 18 حمل /باختر وزارت زراعت در حمایت از روند مبارزه...

برای ده هزار خانواده مواد ارتزاقی کمک شد

کابل باختر 18 حمل کمیته اضطرار برای جلوگیری از شیوع ویروس...

یک ببر در باغ وحشی در نیویارک به ویروس کرونا مبتلا شده است

یک ببر در باغ وحشی در نیویارک به ویروس کرونا مبتلا شده است

واشنگتن/ بی بی سی/ 18 حمل / باختر یک ببر مالایی...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ ۴  جدی/ باختر
مردم افغانستان از پیشرفت های اخیر در منطقه نگران اند و تاکید دارند که افزایش تنش ها نباید بهانه برای تشدید جنگ های نیابتی کشورهای دیگر در سرزمین ما باشد.
مفسر آژانس باختر می نگارد: قاسم سلیمانی یکتن از نظامیان ارشد ایران و چهره تاثیر گذار بر صحنه سیاسی آن کشور٬روز گذشته از سوی امریکاکشته شد.
سلیمانی در تحقق برنامه های ایران در کشور های عربی(عراق٬سوریه٬یمن٬لبنان٬فلسطین...) و کشور های دیگر منطقه نقش اساسی داشت و امریکا وی را مزاحم سیاست ها وبرنامه های خود می دانست و به همین دلیل او و سپاه پاسداران را که سلیمانی آن را رهبری می کرد تحریم کرد و سرانجام این نظامی قدرتمند ایرانی را در خاک عراق کشت وبه این ترتیب فصل تازه تنش میان امریکا و ایران باز شد.
روابط ایران و امریکا ازچهار دهه به این طرف٬پرتنش و پراز مشکلات بوده است وهردو٬از هر فرصت برای کوبیدن یکدیگر استفاده کرده اند . باتاسف رویا رویی امریکا و ایران تبعات نامیمون دارد و این دو٬ در کشور های دیگرهم برای به چالش کشیدن یکدیگر فعال بوده اند.
عراق٬سوریه٬ یمن لبنان و فلسطین به میدان گرم جنگ های نیابتی امریکا ومتحدان آن با ایران مبدل شده است.
دامنه این جنگ نفس گیرکه با تاسف درموارد زیادی٬ قیمت و بهای آن را کشور های منطقه پرداخته اند٬در روز های اخیر در عراق بیشتر پهن شده است و سرانجام عالی ترین مقام نظامی ایران هم در همین کشور از سوی امریکا کشته شد ووضعیت درمنطقه بیشتر از هر وقت دیگر ملتهب و ناراخت کننده جلوه کرد.
مشکل در این است که کشور های زیادی به شمول ایران وامریکا در با استفاده از آشفتگی هایی که دراین  منطقه وجود دارد برای زمین گیرکردن یکدیگر تلاش می کنند و در یک جنگ شدید استخباراتی و پنهانی قرار دارند.
به دنبال کشتن سلیمانی از سوی امریکا٬ایران تهدید کرده است که بر امریکاییان و منافع آن کشور در منطقه حمله خواهد کرد وانتقام او را خواهد گرفت.
این خط و نشان از یک جنگ تمام عیار است که بدون شک محدود به امریکا و ایران  نخواهد بود بل پای کشور های دیگررا  نیز خواهد کشانید.
تحولات اخیرمردم و دولت افغانستان را نگران کرده است و دلایل این نگرانی هم واضح و آشکار است .کشورهای بیرونی باید بدانند از خاک افغانستان علیه هیچ کشور دیگری استفاده نخواهد شدو هیچ کشور هم حق نه دارد خاک افغانستان را میدان جنگ های نیابتی شان انتخاب کند و در انتقام یک دیگر افغانستان ومردم آن را ابزار سازند.
موضع دولت افغانستان در این خصوص واضح است در اعلامیه یی که از سوی ارگ ریاست جمهوری در پیوند به کشته شدن قاسم سلیمانی صادر شده است٬آمده است
(از همسایه بزرگ خویش جمهوری اسلامی ایران که با ما مشترکات زبانی، دینی، تاریخی  و فرهنگی گسترده دارد و از ایالات متحده امریکا که شریک استراتیژیک و بنیادین افغانستان است تمنا داریم که از افزایش تنش‌ها جلوگیری کند و امید بر آن داریم که  هر دو طرف اختلاف‌های پیش آمده را از طریق گفت ‌وگو حل کنند.)
این یک گفته درست و به جا است که نمی توان مشکلات را با زور اسلحه٬قلدری گری٬ ترور و حذف فزیکی  حل کرد. یا کشتن چهره و مهره نمی تواند به مشکلات نقطه پایان گذارد٬اگر چنین می بود با کشته شدن البغدادی٬اسامه٬ملا عمر ٬ملااختر...جنگ و مشکلات از ناحیه هراس افگنی و افراط گرایی حل می شد.
آنانی که کشته شدند چهره هایی بودند که برای تحقق برنامه ها و پروژه های استخباراتی و منافع دیگران استخدام شده بودند با مرگ آنان در برنامه ها و پروژه های استخباراتی تغییری به میان نیآمد٬ پس بهتر است که کشورها به فکر تغییر و اصلاح خود باشند و یکدیگر را تحمل کنند وحقوق یکدیگر را محترم شمارند و آن را رعایت کنند تا نظم جهانی مختل نشود. صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.