18 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

ادعای وارد شدن تلفات به غیرنظامیان درحمله قوای هوایی دربغلان

ادعای وارد شدن تلفات به غیرنظامیان درحمله قوای هوایی دربغلان

پلخمری ۱۸ حمل باختر روستا نشینان در بغلان از وارد شدن...

گذرگاه سپین بولدک  به گونه موقت به روی مسافران بازشد

گذرگاه سپین بولدک به گونه موقت به روی مسافران بازشد

قندهار ۱۹ حمل باختر با گشایش این گذرگاه ، بامداد امروز...

تندرستی یک بیمار کرونا در لغمان

تندرستی یک بیمار کرونا در لغمان

مهترلام/ ۱۸ حمل/ باختر یک بیمار کرونا در لغمان به تندرستی...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ ۱۵ جدی/ باختر
قانون اساسی افغانستان به عنوان وثیقه ملی٬ نشان دهنده جایگاه و نقش مردم در ایجاد و سمت و سو دهی نظام سیاسی درکشور است.
مفسرآژانس باختر می نگارد: ازتصویب قانون اساسی افغانستان شانزده سال گذشت.
این قانون جز دستآورد هایی است که در هژده سال گذشته و بعد از شکست امارت متحجر طالبان نصیب مردم افغانستان شده است. در قانون اساسی حاکمیت ملی  تعریف شده است و قابلیت اجرای آن مشخص شده است.
قانون اساسی افغانستان حکومت مبتنی بر اراده مردم را پیشبینی کرده است  و راه های ایجاد آن را  چون برگزاری انتخابات ریاست جمهوری٬ شورای ملی وغیره مشخص کرده است .
همچنان در قانون اساسی حق دسترسی یک سان وعادلانه به تعلیم و تربیه ٬ قضا و عدالت ٬رشد متوازن٬ تساوی حقوق٬ امنیت و رفاه برای شهروندان گنجانیده شده است.
قانون اساسی افغانستان یکی از مدرنترین و جامع ترین قوانین در سطح کشور های منطقه است  که به ارزش ها و مطالبات تاریخی، حال و آینده مردم افغانستان و همین طوربر واقعیت های اجتماعی و فرهنگی جامعه ما تمرکز دارد  و به ارزش های دموکراتیک و قابل قبول در جامعه ما پرداخته است.
مردم افغانستان ایجاد یک نظام مردم سالار و رسیدن به رویای بلند رفاه و آسایش را از دریچه همین قانون نگاه می کنند و تاکید دارند که حفاظت آن دربستر تحولات جاری سیاسی و نظامی ٬خط قرمزاست  که به هیچ عنوان قابل بحث و معامله نیست
با وجود آن که ارزش های زیاد در قانون اساسی افغانستان نهفته است و بر جامع بودن٬اسلامی بودن و دموکراتیک بودن آن شکی وجود ندارد مگر با آنهم این قانون آن چنان که توقع و امید می رود نتوانسته است جایگاه و مکان تطبیق خود را پیدا کند.
سرور دانش معاون دوم رییس جمهور روز گذشته هنگام تجلیل از شانزدهمین سالروز تصویب قانون اساسی و آغاز هفته گرامی داشت از این قانون٬ خود گفت که دولت در عملی‌سازی قانون اساسی در کشور با مشکلات رو‌به ‌رو بوده‌است با آن که این مقام دولتی در این خصوص توضیحی نداد مگر به باور حقوق‌دانان،  برجسته بودن سنت‌های ناپسند، ادامۀ ناامنی‌ها، فساد اداری و فرهنگ معافیت در کشور٬ زور گویی ٬موجودیت اسلحه ٬ مداخله ها ووابستگی های بیرونی٬ زمینه تطبیق قانون را در کشور دشوار کرده است .
همچنان در بستر تحولات و انکشافاتی که در سال های اخیر وجود داشته است این امر مهم جلوه می کند که شماری از ماده هایی قانون اساسی باید تعدیل شود.
معاون دوم رییس جمهوری خود به این امر اشاره می کند و آن را یک نیاز می داند مگر تاکید دارد که آوردن تعدیل در قانون اساسی به اساس نیازمندی و ایجاب زمان خواهد بود نه خواست طالبان .
مردم افغانستان هفته تجلیل از قانون اساسی را گرامی می دارند و امید دارند که این هفته بتواند راه های تطبیق قانون را در کشور بیشتر از هر زمان دیگر  مساعد کند
این قانون ابعاد وسیع دارد که حقوق مادی و معنوی مردم ما را تامین می کند پاسداری از ارزش های دینی و ملی و حفظ خون شهدا و تثبیت نظام جمهوری اسلامی بیش از هر زمانی در گرو پاسداری از قانون اساسی است،
پس لازم است که وثیقه ملی را ارزش دهیم و از آن حمایت دوامدار داشته باشیم صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.