17 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

چهار طالب مسلح در لغمان کشته شدند

چهار طالب مسلح در لغمان کشته شدند

مهترلام/17 حمل/باختر چهار طالب مسلح در درگیری با نظامیان در لغمان...

پنج داعشی در کنر به نظامیان تسلیم شدند

پنج داعشی در کنر به نظامیان تسلیم شدند

اسعدآباد/17 حمل/باختر پنج داعشی در کنر با جنگ افزارهای شان به...

رویداد ترافیکی جان یک دختر جوان را درفاریاب گرفت

رویداد ترافیکی جان یک دختر جوان را درفاریاب گرفت

میمنه/17 حمل/باختر یک دختر جوان دریک رویداد ترافیکی جان باخت و...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/۱۶ جدی/ باختر
فرامین تازه رییس جمهوری اسلامی افغانستان ٬نقش بازدارنده‌ یی در جلوگیری از افزایش آلودگی هوا و حفاظت از محیط زیست داشته٬ساحه فعالیت و صلاحیت های نهاد های اجرایی را در این خصوص  بیشتر می کند. 
مفسرآژانس باختر می نگارد: محمداشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان ، دو فرمان جداگانه را برای کاهش و جلوگیری از آلود‌گی هوا صادر کرده است.
درفرمان نخست٬ رییس جمهوری ٬نصب تصفیه‌ کننده دود در خانه‌ها، شهرک‌ها، اداره‌های دولتی دارای سیستم مرکزی گرمی را الزامی کرده است ودرفرمان دوم سوختاندن «تایر، رابر و پلاستیک به هدف تسخین و تولید انرژی» منع قرار گرفته است.
آن چنان که ریاست جمهوری گفته است این دو فرمان براساس مفاد ماده پانزدهم قانون اساسی و ماده بیست‌وهفتم برای جلوگیری از آلوده‌گی هوا، کاهش عوامل مخرب آن و حفاظت از محیط زیست صادر شده است.
وزارت امور داخله، شاروالی و ادارات مربوط موظف شده‌اند که با اداره ملی حفاظت از محیط زیست در اجرای این فرمان به صورت همه‌جانبه همکاری کنند.
همچنان سوختاندن تایر، رابر، پلاستیک ...و اشیای دود زای دیگر منع شده است. 
این فرامین درست زمانی صادر می شود که کابل در زمستان جاری ٬آلوده ترین هوا را دارد و از لحاظ محیط زیستی در وضعیت شکننده قرار دارد.
عوامل متعددی باعث شده است که هوا کابل آلوده و اسفبار باشد. بیشتر خودی شهروندان ٬بخصوص آنانی که حرص و طمع مادی حصار شان کرده  در تخریب محیط زیست و آلوده شدن هوا نقش دارند.
شهرک های زیاد در کابل اعمارشده است ٬ بلندمنزل های زیادی قد افراشته اند.منازل زیادی تازه اعمار شده اند٬ شهر به گونه غیر معیاری توسعه پیدا کرده است٬ با توسعه شهر حجم تقاضا و خدمات شهری ها بلند شده استو این سبب شده است که هر کی هر چه دل شان خواست بکنند٬ در حمام ها و شماری ار نانوایی ها٬ داش های خشت پزی٬ ریگ ریشن ها٬کارخانه های تولیدی ... از تایر های کهنه٬ پلاستیک٬ زغال سنگ ٬اشیای و مواد دود زای دیگر استفاده می شود.
در داخل شهر٬بسیاری منازل٬ شهرک های رهایشی و دوکان ها برای تسخین از زغال سنگ استفاده می کنند واین کارفضای شهر را سخت آلوده و شکننده کرده است.
مشکل آلودگی هوا به یکی از معضلات بزرگ اجتماعی مبدل شده است. آلودگی فزاینده‌٬ هوای پایتخت و افزایش بی‌پیشینه دود و غبارهای ملوث ، باعث بروز بیماری بی‌ شمارشده است و جان شهروندان به خصوص کهن سالان و کودکان راتهدید می کند.
معضل که پیامد به مراتب زشت تر و اسفبار تر از انتحار٫انفجارو هراس افگنی دارد.
اداره حفاظت از محیط زیست سطح آلودگی هوای کابل را نود در صد آلوده ترازحد مجاز و معیاری آن می داند.
در حالی که بحث محیط زیست٬ یکی از مهم‌ترین مباحث درزندگی شهروندی است و باید برای حفاظت از محیط زیست و جلوگیری ازآلودگی هوا اقدامات پیش‌گیرانه روی دست گرفته شود که با تاسف این کار در گذشته در افغانستان نشده است  و حالا ما٬ در تعریف محیط زیست و آلودگی هوا درسرحد یک فاجعه قرار داریم .
اگر اقدامات پیش گیرانه نکردیم مجبور و مکلف هستیم برای بقای خود به تدابیر تلافی جویانه دست بزنیم و برای مهار معضل به نام تخریب محیط زیست و آلودگی هوا سخت گیر باشیم و این سخت گیری ها را از خود ٬خانواده٬محیط و شهر خود آغازکنیم و تا سرحد مجازاتی آنانی پیش برویم که محیط و فضای سبز را از ما می گیرند و مارا محکوم به زندگی در ساحه و ماحول می کنند که فضای تنفس در آن وجود ندارد.
فرامین رییس جمهور٬با توجه به این مهم و با در نظر داشت اثرات ویرانگر که ازآلودگی هوا و تخریب محیط زیست متوجه شهر٫خانه وفرزندان ما است  یک امر نیک است و روند مبارزه با این پدیده های ناهنجار را قانونمند و هدفمند می کند. صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.