17 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

چهار طالب مسلح در لغمان کشته شدند

چهار طالب مسلح در لغمان کشته شدند

مهترلام/17 حمل/باختر چهار طالب مسلح در درگیری با نظامیان در لغمان...

پنج داعشی در کنر به نظامیان تسلیم شدند

پنج داعشی در کنر به نظامیان تسلیم شدند

اسعدآباد/17 حمل/باختر پنج داعشی در کنر با جنگ افزارهای شان به...

رویداد ترافیکی جان یک دختر جوان را درفاریاب گرفت

رویداد ترافیکی جان یک دختر جوان را درفاریاب گرفت

میمنه/17 حمل/باختر یک دختر جوان دریک رویداد ترافیکی جان باخت و...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ ۱۷ جدی/  باختر
قراراست دور دیگری از گفت وگو ها میان نمایندگان امریکا و طالبان در دوحه انجام شود٬محور بحث در دور جدید گفت وگو ها٬آتش بس و کاهش خشونت درافغانستان خواهد بود.
مفسرآژانس باختر می نگارد٬ قرار است دور تازه گفت وگو ها میان نمایندگان امریکا وطالبان در دوحه از سرگرفته شود و زلمی خلیل زاد نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا به همین منظور وارد قطر شده است  و ملاقات غیررسمی با ملا برادر معاون گروه طالبان هم داشته است.
منابع نزدیک به طالبان گفته اند که هیئت امریکایی ٬مساله کاهش خشونت وآتش بس را با طالبان مطرح خواهد کرد٬اما طالبان تنها روی کاهش خشونت ها بحث خواهند کرد و هنوز٬شرایط و وضعیت را برای انفاذ آتش بس مساعد نمی دانند.
دور جدید مذاکرات میان نمایندگان امریکا و طالبان درست زمانی آغاز می شود که منطقه شاهد تحولات تازه است و با کشته شدن قاسم سلیمانی یکتن ازنظامیان ارشد ایرانی از سوی امریکا٬تنش میان این دو کشور وارد فصل تازه شده است و این تحولات٬ بر اوضاع افغانستان هم تاثیر دارد.
طالبان از موضع ایران اعلام حمایت کرده اند و امریکا هم بر مجازات بیشتر ایران تاکید دارد.
طالبان تحولات اخیر را مصروفیت های تازه امریکا در منطقه می دانند و به این فکر اند که می توانند در وضعیت کنونی خوبتر از امریکا امتیاز بگیرند.
برخلاف امریکا که در شرایط موجود نیاز به ادامه حضور در افغانستان دارد در حالی که طالبان در ظاهر امر خواستار خروج نیروهای خارجی از افغانستان اند.
امریکا تلاش خواهد کرد که مذاکرات با طالبان ادامه پیدا کند و در عین حال طالبان را امیدوار و سرگرم در مذاکرات نگهدارد .
در این بحث٬ مخاطب ما طالبان اند٬ مردم افغانستان نیاز مند صلح و آرامش اند وبدون شک ٬ طالبان که یک بخشی از این کشور اند همین نیازمندی و امید دارند .چه خوب است که همه در مسیر منافع ملی بیسج شویم وکشور را از وضعیت کنونی که آشفته ونابسامان است نجات دهیم.
تحولات در منطقه از عراق گرفته تا ایران و پاکستان...ثابت کرد که هر کشور در پی منافع خود است.
زمانی که پای منافع ملی شان درمیان است، یکسره همهٔ اختلافات درونی، گروهی، حزبی، زبانی، تباری و قشری را کنار می‌گذارند و در محور اساسات مشترک ملی خویش بسیج می‌شوند.
در حالی که در افغانستان چنین نیست٬باتاسف تعریف یک سان وواحد از منافع ملی و ملت سازی در این کشور وجود ندارد ورنه مشکل افغانستان که بیشتر برخواست های بیگانگان شکل گرفته است بسیار وقت حل می شد.
بهتر است که برای رسیدن به صلح در کشور٬تعریف از منافع افغانستان داشته باشیم ودر قالب مشارکت‌ ملی، با داشتن تعریف یک سان  وواحد از منافع ملی ٬تقسیم بندی های قومی٬سمتی گروهی، سیاسی و حزبی را کنار بگذاریم و خود را یک ملت واحد ثابت کنیم آن وقت است که ما امتیاز بزرگ می گیریم ٬ خود و کشور خود را از بحران کنونی نجات خواهیم داد.
ما بایدافغانستان را خانه خود سازیم و برای امنیت و رفاه آن بکوشیم نه آن که ما مساله امنیت دیگران را با امنیت افغانستان گره زنیم ودر مباحث سیاسی برای آن رایزنی کنیم.
این که ما بگویم کلید صلح افغانستان٬در واشنگتن و یا راولپندی است و یا که این کشور و آن کشور برای ما صلح می آورند ٬یک خود فریبی است.
خارجیان در پی منافع خود اند دوستی و یا دشمنی آنان نظر به شرایط و اوضاع فرق می کند مگرافغانان صاحب این کشوراند٬خوشی و غم شان یکی است.
پس کلید صلح در دست افغانان است و اگر این کلید در جیب و یا دست دیگران هم است باید این کلید گرفته شود و افغانان خود آینده شان تعیین کنند.
سرنوشت سیاسی افغانستان در نیویارک٬ دوحه و یا مسکو تعیبن شده نمی تواند٬بل این کابل است که به عنوان خانه مشترک افغانان٬تمثیل اراده مردم این کشور را می کند چه خوب و با پرده است که در خانه خود مشکل خود را حل را کرد .
افغانستان دچار بازی های بزرگ سیاسی و استخباراتی است٬مشکلی که تنها در پناه وحدت ملی می تواند حل شود٬پس بهتراست که طالبان به جای ترجیح دادن خارجیان به فراخوان ملی که گفت وگو ها میان افغانان است تن دهند  که در مشارکت ملی٬ بحران جاری کشور حل شود. صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.