31 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

مراسم فاتحۀ شهیددگروال محمدآصف توخی فردابرگزارمی شود

مراسم فاتحۀ شهیددگروال محمدآصف توخی فردابرگزارمی شود

کابل /۳۰سنبله / باختر دگروال محمدآصف توخی آمرامنیت پکتیکا درنبرد...

رییس جمهوری: بامیان امروزدرروایت سیاسی افغانستان، نقش اساسی دارد

رییس جمهوری: بامیان امروزدرروایت سیاسی افغانستان، نقش اساسی دارد

کابل / ۳۰سنبله / باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

نگاهی به نشرات شماری از روزنامه های چاپی غیرحکومتی در پایتخت

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/۲۴جدی/ باختر
شماری از روزنامه های چاپی غیرحکومتی در پایتخت که بدسترس قرار گرفته اند٬ در شماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی در کشور پرداخته اند و نیز اخبار و گزارش های را درباره رویدادهای منطقه و جهان نشر کرده اند.
گزارشگر آژانس باختر٬ با توجه به عنوان های درشت شماری ازاین روزنامه ها گزارش حاضر را آماده کرده است.
روزنامه آرمان ملی در صفحه اول عنوان کرده است احتمال کاهش نیروهای امریکایی از افغانستان بدون توافق صلح وجود دارد.
به نوشته این روزنامه٬ رابرت اوبرایان مشاور امنیت ملی امریکا گفته است که امکان دارد رییس جمهور ترمپ درسال جاری باگروه طالبان به توافق برسد، اما حتا اگر توافقی هم صورت نگیرد.
رییس جمهور ترمپ شمار نیروهای امریکایی را در افغانستان کاهش خواهد داد.
به نوشته این روزنامه رابرت اوبرایان در گفت وگو اختصاصی با ویب سایت خبری واکسیوس گفته است که حتا اگر توافق صلح بین واشنگتن و طالبان صورت نگیرد رییس جمهور ترمپ شمار نیروهای امریکایی را در افغانستان کاهش خواهد داد.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و درهمین صفحه زیرعنوان بلند بودن هزینه تولیدات داخلی کاغذپرانی و فساد اداری نباید مانع رشد اقتصادی شود نوشته کرده است٬ داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرائیه حکومت وحدت ملی تاکید می کند که مشکلات ترانسپورتی کاغذپرانی وفساد اداری در نهادهای دولتی نباید مانع رشد اقتصادی کشور شود و باید این مشکلات برطرف شود.
روزنامه آرمان ملی موضوع را دنبال کرده است و درصفحه اول خبرداده است که بودجه وزارت تجارت از سوی مجلس تعلیق و امضای احمدی بی اعتبار شد.
روزنامه ارمان ملی درصفحه دوم سرمقاله شماره امروزی را زیرعنوان چرا با بیرون شدن ازارگ مردم را اذیت می کنند؟ نوشته کرده است و درهمین صفحه زیرعنوان پشتوانه اصلی داعش در افغانستان چیست؟ نوشته کرده است٬ شورای امنیت ملی گفته است که افغانستان به تنهایی قادر به شکست گروه داعش نیست، چرا که داعش ابعاد جهانی دارد.
به نوشته این روزنامه: جاوید فیصل سخنگوی شورای امنیت ملی بر ضرورت ایجاد اجماع جهانی در سرکوب گروه داعش تاکید کرده است.
او افزود: گروه داعش یک گروه جهانی تروریستی است ضرور است که در برابر این گروه در افغانستان و خارج از افغانستان یعنی منطقه و جهان مبارزه دوام دار صورت گیرد، این «تهدید» ابعاد جهانی دارد و افغانستان به تنهایی نمی تواند این گروه را شکست دهد.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و در صفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
اما روزنامه ویسا، در صفحه اول از قول واشنگتن پست عنوان کرده است: از زمان حمله امریکا به افغانستان ۱۵۷هزار افغان کشته شده است.
به نوشته این روزنامه: اسناد فاش شده توسط روزنامه امریکایی واشنگتن پست نشان می دهد که از آغاز حمله امریکا به افغانستان درسال ۲۰۰۱میلادی بیش از ۱۵۷هزار نفر کشته شده است.
واشنگتن پست که چندی پیش اسناد محرمانه ای را در رابطه به جنگ افغانستان منتشر کرده بود٬ شمار کشته های جنگ در افغانستان را بیش از ۱۵۷هزار نفر اعلام کرده است.
روزنامه ادامه این مطلب را در صفحه پنجم نوشته کرده است و در صفحه اول خبرداده است که توافق در مورد صلح طالبان با امریکا تکمیل شده است.
روزنامه ویسا، درصفحه اول از قول نماینده ملکی ناتو عنوان کرده است٬ نقش کشورهای منطقه در حمایت از پروسه صلح افغانستان مهم است.
به نوشته این روزنامه: نماینده ملکی ناتو نقش پاکستان و دیگر کشورهای منطقه را در حمایت از صلح افغانستان بنیادی می داند و ازاین این کشورها می خواهد که برپشتیبانی شان از روند صلح افغانستان ادامه دهند.
روزنامه ویسا، در صفحه آخر از قول نماینده خاص رییس جمهور روسیه در امور افغانستان و مدیر شعبه دوم آسیایی وزارت خارجه روسیه عنوان کرده است٬ ممکن ایران در پروسه صلح افغانستان یا امریکا همکاری نکند٬ این روزنامه در همین صفحه از قول رییس جمهوری اسلامی افغانستان آورده است هیچ مسوول امنیتی حق کشتن مردم را ندارد.
روزنامه ویسا، همچنان در صفحه آخر خبرداده است که ۱۹افغان به اتهام قاچاق هیروئین درهند٬ بازداشت شدند.
روزنامه ویسا درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
به همین ترتیب روزنامه های هشت صبح و ماندگار، در شماره های امروزی یا به نشر مطالب مشابه پرداخته اند ویا دنبال سایر مطالب شده اند. نالان

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.