06 ??? 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

فی انس طلا ۱۶۶۰دالر عرضه می شود

فی انس طلا ۱۶۶۰دالر عرضه می شود

کابل /۶ حوت/ باختر فی انس طلا در بازارهای بین المللی...

محمد اشرف غنی رییس جمهوری در پیوند به پروسۀ صلح با زنان دیدار کرد

محمد اشرف غنی رییس جمهوری در پیوند به پروسۀ صلح با زنان دیدار کرد

کابل/ ۵حوت/ باختر محمداشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان به سلسلۀ...

مرکز ویژۀ رسیدگی به مصابان احتمالی کرونا در بغلان ایجاد شد

کابل/ ۵حوت/ باختر ریاست صحت عامه بغلان می گوید که آمادگی...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ ۲۹ جدی/  باختر
پرداخت مالیات از مهمترین عوامل رشد و توسعه جامعه محسوب می شود٬ موجب رونق اقتصادی کشورمی شود راه را برای از میان برداشتن سایر مشکلات در کشور هموارمی کند.
مفسرآژانس باخترمی نگارد: وزارت مالیه هفته مالیات را از۲۵ جدی سال روان به منظور ترویج هرچه بیشتر فرهنگ مالیه دهی در کشورآغاز کرده است.
مسوولان در وزارت مالیه امیدواراند که در جریان هفته مالیات بتوانند٬ سطح آگاهی عامه را بالا برند ٬انگیزه مالیه دهی را درمالیه دهنده  توانمند کنند. فرهنگ مالیه دهی را رشد دهند اطاعت پذیری و پرداخت داوطلبانه مالیه را نهادینه کنند و در جریان هفته مالیات چنان کار و برنامه ریزی کنند که از یک سو از جرایم مالیاتی جلوگیری به عمل آید و از سوی دیگر عواید ملی به شکل درست آن جمع آوری شود.
هفته مالیات همچنان زمینه این را مساعد می کند که روی سنجش مالیه و توانمند سازی مالیه دهند گان تمرکز بیشتر شود وبرای مالیه دهندگان در سطوح مختلف  زمینه ارائه  خدمات مسلکی و به موقع مساعد شود.
وزارت مالیه در حالی هفته مالیات را در کشور راه اندازی کرده است که دولت در جمع آوری مالیات و عواید ملی دچار مشکلات جدی است .
با آن که نهاد های دولتی طی چند سال اخیر برای جمع آوری عواید ملی کارهای موثری انجام داده اند مگر مشکلات و نارسایی ها نیز  وجود دارد که دولت نتوانسته  است چشمه های عایداتی را خوب کنترول کند.
در گام نخست جنگ و ناامنی باعث شده است که عواید ملی آن چنان که قانون  ومعیار است جمع آوری شود.
امروز مخالفان مسلح دولت در بسیاری جاها ٬محصول برق را جمع آوری می کنند٬ مراکز باج گیری های غیر قانونی را ایجاد کرده اند٬ منابع طبیعی و معادن را تاراج می کنند٬اخاذی های غیر قانونی را در شاهراه ها سازماندهی کرده اند.
در داخل نظام نیز وضعیت مطلوب خاطر نیست٬فساد در گمرگ ها و ترازو های توناژ بلند وجود دارد٬امتعه قاچاقی در بازار های کشور زیاد است ٬اخاذی ها در شاهراه ها ذبرای مسافران و تاجران آزار دهنده است .
روند مالیه گیری از شرکت های مخابراتی با ابهام و سوالات زیادی مواجه است٬ روند داد و ستد و تجارت در کشور معیاری نیست و ده ها مشکل دیگرکه می تواند چشمه های عایداتی دولت را با اشکالاتی مواجه کند.
ازطرف دیگر متشبثین٬سرمایه گذاران و اصناف اکثرا از شیوه جمع آوری مالیات راضی نیستند و آن را غیر عادلانه می دانند.
در اینجا٬ وزارت مالیه باید پیشگام شود و به قناعت مالیه دهندگان برسد.
فراموش نشود که تکیه بر درآمدهای پایدار مالیاتی ضامن رشد و توسعه اقتصاد است  و این مالیات است که موفقیت در اجرای پروژه های عمرانی و زیر ساخت ها را حتمی می کند.
پرداخت مالیات از مهمترین عوامل رشد و توسعه جامعه محسوب می شود و موجب رونق اقتصادی،تحقق ثبات اقتصادی و مالی، افزایش خدمات و عمران و آبادانی کشور می شود. از این رو ارتقای روزافزون نظام مالیاتی و همگام ساختن آن با دانش روز، نقش انکارناپذیری در توسعه اقتصادی کشوردارد
علاوه بر اینکه دولت در ایجاد عدالت مالیاتی از طریق وضع سیاست های کارآمد مالیاتی در جامعه نقش مهم ایفا می کند و مردم که تشکیل دهنده اجتماع اند ٬باید در رسیدن به این هدف دولت را یاری دهند به گونه یی که با شفاف سازی درآمدها و پرداخت به موقع مالیات می توانند دولت را تقویه وحمایه کنند.
مالیه دهی بخشی از وطنپرستی است این انگیزه را باید در خود و در محیط خود تقویت کنیم. صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.