06 ??? 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

محمد اشرف غنی رییس جمهوری در پیوند به پروسۀ صلح با زنان دیدار کرد

محمد اشرف غنی رییس جمهوری در پیوند به پروسۀ صلح با زنان دیدار کرد

کابل/ ۵حوت/ باختر محمداشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان به سلسلۀ...

مرکز ویژۀ رسیدگی به مصابان احتمالی کرونا در بغلان ایجاد شد

کابل/ ۵حوت/ باختر ریاست صحت عامه بغلان می گوید که آمادگی...

حسینه صافی: مشکل اعمار سرک کنار قلعه ضحاک غور به زودی حل می شود

حسینه صافی: مشکل اعمار سرک کنار قلعه ضحاک غور به زودی حل می شود

کابل/ ۵حوت/ باختر حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ امروز با...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/  29 جدی/ باختر
این  گفته های محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان که می گوید پاکستان در راستای صلح افغانستان٬ مسوولیتش را تا «حد امکان» ادا کرده‌است٬می تواند قابل باور باشد؟
مفسرآژانس باحتر می نگارد: محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان دریک پیام تصویری گفته است که گویا طالبان برای کاهش خشونت‌ها ابراز آماد‌گی کرده‌اند.
این گفته ها درست زمانی بیان می شود که رسانه ها از پیشرفت مذاکرات میان نمایندگان طالبان و امریکا در دوحه خبر داده اند٬ با آن که منابع رسمی طالبان از توافق شان باامریکا تاکنون چیزی نگفته اند و دیپلماتان امریکایی هم در لفافه حرف می زنند ٬محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان حرف هایی دارد ک درخور دقت وتوجه است٬
به خصوص این که٬ قریشی از موضع رهبر و یا سخنگوی طالبان حرف زده است و آنچه را که باید طالبان در باره توافق شان با امریکا می گفتند از حنجره یک پاکستانی بیرون می شود و این  پیام را می دهد که اگرحرفی٬ با طالب و صلح در افغانستان دارید٬آدرس پاکستان است.
قریشی گفته است (طالبان برای کاهش خشونت‌ها ابراز آماد‌گی کرده‌اند٬توافق طالبان برای کاهش خشونت‌ها، یک گام دیگر به‌سوی توافق صلح در افغانستان است: یک پیشرفت چشم‌گیر به‌میان آمده‌است و طالبان برای مطالبۀ کاهش خشونت‌ها ابراز آماد‌گی کرده‌اند.)
او به ادامه گفته است (پاکستان در راستای صلح افغانستان مسوولیتش را تا حد امکان ادا کرده‌است و تأمین ثبات در افغانستان به‌سود پاکستان نیز است .)
مردم افغانستان ٬پاکستان را عامل تمامی ناهنجاری هایی می دانند که درطول  سال های پسین بر مردم افغانستان تحمیل شده است و این یک واقعیت آشکار است.
پس در وجود چنین یک نا ملایمت و عملکرد زشت٬ می توان به گفته های قریشی باور کرد؟
نقش پاکستان در بازی های چند گانه و سهم آن کشوردر بازی های استخباراتی٬
نه تنها که این کشور را در منازعه دوامدار افغانستان بل در منازعات و کشمکش های دیگر منطقه یی دخیل کرده است که سهم و امتیاز های خاصی هم از آن برداشته است .
کشاندن یک گروه وابسته به خود به  میز مذاکره و سخن گفتن به نیابت از آن گروه و خشنودی کاذبانه نسبت به کاهش خشونت ها در افغانستان نمی تواند حرف آخر در روند صلح افغانستان باشد.
پاکستان در حالی از توافق طالبان با امریکا سخن می گوید که منطقه وارد کشیدگی های تازه شده است، کشیدگی هایی که پیچیدگی های خود را دارد و پاکستان با عملکرد حساسیت برانگیز خود٬ در گسترش بحران  در منطقه سهم داشته است.
نقش منفی و پر از ماجرای پاکستان در تحولات منطقه یی نه تنها برای افغانان بل برای جهانیان واضح و روشن است٬کارشناسان٬سیاستمداران٬ رسانه ها٬وکلا وسناتوران٬از کشور های غربی و امریکا بار ها از ماجراجویی های پاکستان سخن گفته اند .
قریشی در حالی از توافق میان امریکا و طالبان  سخن می گوید که بحران ومشکلات هم در افغانستان وهم در منطقه پا برجاست.
پس با صراحت می توان گفت که سخنان قریشی که می گوید پاکستان در راستای صلح افغانستان مسوولیتش را تا حد امکان ادا کرده‌است یک ادعا محض است . در حالی که رهبران طالبان در پاکستان مخفی اند و شهروندان پاکستان در جنگ این کشور حضور دارند و استخبارات شان جنگ  در افغانستان را مدیریت می کند٬ در چنین یک وضعیت می توان گفت که پاکستان مسوولیتش را ادا کرده است.
صلح در افغانستان و منطقه حالا هم در گروه ماجرا و فتنه کشور های معین ومشخص قرار دارد٬ جاده نا همواری است که عبور از آن دشواری های خود را دارد که در یک پیام کاذب٬ خلاصه و تعریف نمی شود.
صلح در افغانستان ومنطقه زمانی تامین می شود که کشور های منطقه و فرا منطقه٬به جنگ نیابتی شان خاتمه بخشند و بر حمایت و جانبداری های مستقیم و غیر مستقبم شان از عناصر آشوبگرنقطه پایان گذارند . تحلیل سیاسی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.