06 ??? 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

محمد اشرف غنی رییس جمهوری در پیوند به پروسۀ صلح با زنان دیدار کرد

محمد اشرف غنی رییس جمهوری در پیوند به پروسۀ صلح با زنان دیدار کرد

کابل/ ۵حوت/ باختر محمداشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان به سلسلۀ...

مرکز ویژۀ رسیدگی به مصابان احتمالی کرونا در بغلان ایجاد شد

کابل/ ۵حوت/ باختر ریاست صحت عامه بغلان می گوید که آمادگی...

حسینه صافی: مشکل اعمار سرک کنار قلعه ضحاک غور به زودی حل می شود

حسینه صافی: مشکل اعمار سرک کنار قلعه ضحاک غور به زودی حل می شود

کابل/ ۵حوت/ باختر حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ امروز با...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/  ۳۰ جدی/  باختر
دولت افغانستان برای تسریع روند گفت وگو های سیاسی در کشور٬ برشکل گیری یک راهکار سازنده که آتش بس٬ کاهش خشونت ٬ اعتماد سازی و قطع جنگ یک هدف اساسی آن باشد٬ تاکید دارد
مفسرآژانس باختر می نگارد: سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری روز گذشته در محفل رونمایی استراتیژی محافظت از مدافعان حقوق بشر در کابل ٬روی پیشرفت های اخیر سیاسی در کشور تماس گرفت و یاد آور شد که طرح کاهش خشونت  و یا طرح های مشابه به آن٬ مبهم و یک نوع فرار از روند صلح در افغانستان است .
اوتاکید دارد ومی گوید(تا شروع مذاکره مستقیم میان افغانان و آغاز آتش بس سرتاسری٬هیچ اعتمادی بین دو طرف و هیچ امیدی برای آینده پدید نخواهد آمد.)
این گفته ها در حالی بیان می شود که نمایندگان امریکا و طالبان در مذاکرات شان  در دوحه قطر٬ مساله کاهش خشونت را مطرح کرده اند و طالبان هم چراغ سبز نشان داده اند مگر پیشنهاد آتش بس از سوی این گروه رد شده است  .
قطع جنگ و تامین ثبات٬در جوامع جنگ زده ازاعتماد سازی ٖآغازمی شود و اعتماد سازی پیوند اولی با آتش بس دارد.
مردم افغانستان از هر راهکار و برنامه  یی که بتواند روند صلح در کشور را تقویت کند استقبال می کنند مگر تاکید دارند که این روند باید افغانی و در مالکیت افغانان انجام شود. در حالی که گفت و گو های دوحه  خود پر از ابهام است و آن چنان که معاون رییس جمهوری می گوید( تا کنون هم حکومت٬ هم مردم به شمول نهاد های مدنی٬احزاب سیاسی و گروه های قومی در حاشیه قرار گرفته اند...)
در گام نخست لازمی است که به ابهامات در گفت و گوهای دوحه نقطه پایان گذاشته شود تا مردم باور کنند که این گفت وگو برای حل معضل افغانستان است نه امتیاز گیری و نه امتیاز دهی.
روند گفت وگو ها به گونه یی ومدیریت شود که مردم افغانستان خود را در آن پیدا کنند .
تعریف از مذاکرات٬رسیدن به یک توافق است که منافع جناح های درگیر در جنگ را تامین کند و در نهایت جنگ خاتمه پیدا کند٬ در حالیکه در مذاکرات دوحه دولت افغانستان که خود یک طرف  قضیه است حضور ندارد و در عدم موجودیت نماینده دولت افغانستان نمی توان از صلح جامع حرف زد.
مردم افغانستان آرزو دارند تا که گفت و گو های صلح روی یک راهکار مناسب و قابل قبول برای طرف های درگیر ایجاد شود٬که ختم جنگ و اعاده ثبات در افغانستان در آن یک هدف باشد٬ نه مذاکرات که آن را وسیله برای امتیاز گیری های  یک جانبه دانست و یا برای رسیدن به یک معامله آن را دنبال کرد.
دولت افغانستان بر برخورد معقول و سازنده با قضیه افغانستان تاکید دارد که شکل گیری گفت و گو ها میان افغانان در آن یک اصل باشد و انفاذ آتش بس مقدمه آن خواهد بود.
در حالی که طالبان از روبرو شدن با چنین یک ایده در هراس  اند و نمی توانند حرف آتش بس را مطرح کنند زیرا در وجود پراگندگی ٬ انشعاب و چند دستگی که این گروه با آن مواجه است این گروه توان مدیریت آتش بس را ندارد و فرصت عمل از محور رهبری واحد٬ از آن گروه گرفته شده است.
روند گفت وگو های صلح زمانی تقویت خواهد شد که طالبان صاحب وحدت نظر و عمل باشند و با دولت افغانستان به گونه رو در رو وارد گفت وگو شوند.
تحلیل سیاسی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.