11 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

تظاهرات برای بازگشایی کلینیک سبحان در شهر کابل

تظاهرات برای بازگشایی کلینیک سبحان در شهر کابل

کابل/ ۱۱جوزا/ باختر شماری از باشندگان كابل امروز در پيش روى...

دو مرد در پیوند به انتقال مشروبات الکولی در بلخ بازداشت شدند

دو مرد در پیوند به انتقال مشروبات الکولی در بلخ بازداشت شدند

مزارشریف/ 11جوزا/ باختر پولیس دو مرد را در پیوند به انتقال...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

نگاهی به نشرات شماری از روزنامه های چاپی غیرحکومتی در پایتخت

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل /۲دلو/ باختر
شماری از روزنامه های چاپی غیرحکومتی در پایتخت که بدسترس قرار گرفته اند٬ در شماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی در کشور پرداخته اند و نیز اخبار و گزارش های را درباره رویدادهای جاری منطقه و جهان نشر کرده اند.
گزارشگر آژانس باختر٬ با توجه به عنوان های درشت شماری ازاین روزنامه ها٬ گزارش حاضر را آماده کرده است .
روزنامه آرمان ملی در برگ نخست زیر عنوان تقابل دو کمیسیون امنیتی شورای ملی این بار نماینده فراه به فساد متهم شد٬ نوشته کرده است؛ در تقابل دو کمیسیون امنیتی دو مجلس شورای ملی این بار محمد هاشم الکوزی رییس کمیسیون دفاعی مشرانوجرگه، عبدالستار حسینی نماینده ولایت فراه و عضو کمیسیون امور دفاعی و امنیت داخلی مشرانوجرگه که درپی اعتصاب رانندگان شاهراه هرات - قندهار بر اخاذی در مسیر این شاهراه هفته گذشته در راس یک هیات به هرات رفته بود. می گوید که پاسگاه های متهم به اخاذی جمع آوری شده است.
به نوشته آرمان ملی، اقای الکوزی افزود که هیات مشرانوجرگه همراه با معین ارشد امنیتی وزارت داخله شکایت رانندگان را بررسی و پاسگاه های متهم به اخاذی را جمع آوری کرده است.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و درهمین صفحه خبرداده است که جوانشیر حیدری رییس اتحادیه سینماگران افغانستان درگذشت .
روزنامه آرمان ملی در صفحه دوم سرمقاله شماره امروزی را زیر عنوان فساد عامل بدامنی و بی ثباتی درکور است: نوشته کرده است٬ به نوشته این روزنامه در حالی که فساد یکی از عوامل بی ثباتی و بدامنی در کشور است. کارزار مبارزه با فساد کمرنگ و نا امید کننده می باشد کاری که در مبارزه با فساد انجام شده است٬ نشان می دهد که اراده یی برای ریشه کردن آن دردستگاه دولت وجود ندارد.
روزنامه آرمان ملی، موضوع را دنبال کرده است و در همین صفحه زیرعنوان کابل به وحشت سرا مبدل شده است؛ نوشته کرده است٬ حادثه روزیکشنبه در شهر کابل که چهارعضو یک خانواده در ناحیه هفتم سلاخی شدند. بار دیگر وضعیت ناهنجار و زشت امنیتی را به رخ مسوولان کشید و ثابت ساخت که مصوونیت و امنیت در پایتخت شکننده و نگران کننده تر از هر وقت دیگر است.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و درصفحه سوم زیرعنوان اگر خلیلزاد توافق را به عنوان امارت طالبان امضا کند این خیانت به افغانستان می باشد؟ نوشته کرده است.
از روابط امریکا با طالبان درک می شود که خلیلزاد کدام کاسه زیرنیم کاسه گذاشته که از یک طرف مذاکرات خود را با طالبان طور سری انجام داد و متن مذاکرات و توافق های که بین دو طرف صورت گرفته را تا امروز پنهان کرده در عوض آن که با حکومت قانونی افغانستان تفاهم داشته باشد که طالبان نه قلمرو دارند و نه حکومت و دولتی، بل یک قوت ملیشه اند که در خدمت پاکستان قرار دارند و پاکستان توسط استخبارات نظامی خود طالبان را طوری در پاکستان با خانواده های شان تحت مراقبت دارد که فردی از طالبان بدون اجازه پاکستان حرکتی کرده نمی تواند.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
اما روزنامه هشت صبح برگ نخست را با مطلب زیر عنوان پیش رفت ها در دوحه اختلاف ها در کابل با امضای توافق نامه امریکا و طالبان صلح تضمین می کند؟ آغاز کرده است و درهمین صفحه از قول دیده بان شفافیت آورده است که طرح بودجه ۹۹به دلیل بی توجهی به نیازهای مردم، ناقص است .
روزنامه هشت صبح همچنان در صفحه اول مطالب را زیرعنوان های کمک های مردمی به مصارف به بیش از ۷۰۰ میلیون افغانی رسید.
حدود ۵۰ میلیارد کلدار از چرخه فروش در ننگرهار خارج شد و دنمارک سه میلیون دالر به دهقانان کمک می کند را نشر کرده است.
روزنامه هشت صبح در صفحه دوم مطلب را زیر عنوان معضل اصلی کشور فقر است؛ نشر کرده است و در صفحه چهارم زیرعنوان سیر تحولات منفی گروه طالبان و علایم زوال این گروه نوشته کرده است.
بر اساس اشارات آیات قرآنی هر گروه ظالم و فساد پیشه در روی زمین در نهایت محکوم به شکست است٬ هم چنان سیر تاریخ در صورت مرتکب شدن عین اشتباه گذشته گان به عین سرنوشت آن ها مواجه شدن را حتمی می سازد. اگر به سیر تاریخ دقت شود عاقبت ستمگران با همه ساز و برگ نظامی و اقتدار بازهم به زوال انجامیده است.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و درصفحه پنجم به گونه شناسی جنبش های اسلامی پرداخته است و در همین صفحه مطلب را زیر عنوان گونه شناسی جنبش های اسلامی نشرکرده است.
روزنامه هشت صبح در صفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر است.
به همین ترتیب روزنامه های ماندگار و ویسا در شماره های امروزی یا به نشر مطالب مشابه پرداخته اند ویا دنبال سایر مطالب شده اند. نالان

More in this category: « تبصره تبصره »

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.