07 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

ستراتیژی مدون همه جانبه صلح نیاز است

کابل / 6 جوزا/ باختر تردیدی وجود ندارد...

شمارمبتلایان ویروس کرونا درهرات افزایش یافت

شمارمبتلایان ویروس کرونا درهرات افزایش یافت

هرات/ 6 جوزا/ باختر ریاست صحت عامۀ هرات ازثبت هشتاد وپنج...

حمدالله محب به پکتیاسفرکرد

حمدالله محب به پکتیاسفرکرد

گردیز/ 6 جوزا/ باختر داکترحمدالله محب مشاور شورای امنیت ملی صبح...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

نگاهی به نشرات شماری از روزنامه های چاپی غیرحکومتی در پایتخت

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل /۵دلو/ باختر
شماری از روزنامه های چاپی غیرحکومتی در پایتخت که به دسترس قرار گرفته اند، در شماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی در کشور پرداخته اند و نیز اخبار و گزارش های را درباره رویدادهای جاری منطقه و جهان نشر کرده اند.
گزارشگر آژانس باختر، با توجه به عنوان های درشت شماری از این روزنامه ها٬ گزارش حاضر را آماده کرده است.
روزنامه آرمان ملی برگ نخست را با مطلب زیر عنوان نشست بین الافغانی در ٖآلمان با محور بحث غنی و مرکل آغاز کرده است و نوشته است: انگلا مرکل نخست وزیر آلمان دیدار با محمداشرف غنی رییس جمهوری کشور پشتیبانی اش را از تلاش کشورش در روند صلح اعلام کرده است.
این دیدار که در حاشیه نشست ‹‹مجمع اقتصادی جهان›› درشهر داووس سویس انجام شد، دو طرف در مورد روند صلح بحث کردند و خانم مرکل تاکید کرد که کشورش از روندی صلحی حمایت می کند که افغانستان شامل آن بوده و از سوی این کشور رهبری می شود.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و در همین صفحه از قول مجلس ولسی جرگه آورده است٬ سیاسیون دست از تضعیف موضع حکومت در روند صلح بردارند.
به نوشته این روزنامه: اعضای مجلس نمایندگان ضمن انتقاد از تلاش برخی سیاسیون برای تضعیف موضع حکومت در روند صلح تاکید می کنند که مردم باید با یک صدا به امریکا هشدار دهند که به بهانه صلح، سرنوشت افغانستان را با پاکستان معامله نکند.
به نوشته آرمان ملی، همزمان با قوت گرفتن احتمال توافق میان امریکا و طالبان شماری از نمایندگان مردم در مجلس از تلاش تضعیف موضع حکومت در روند صلح و احتمال معامله امریکا و پاکستان برسر افغانستا نگران اند.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و در همین صفحه مطلب را زیرعنوان اتهام فساد بر والی زابل٬ یازده مورد اسناد به لوی حارنوالی سپرده شده است نشر کرده است.
روزنامه آرمان ملی در صفحه دوم سرمقاله امروزی را زیرعنوان نیروهای امنیتی کشور امید مردم افغانستان؛ نوشته کرده است .
به نوشته آرمان ملی؛ یکی از دست آوردهای مهم و بزرگ جامعه جهانی و حکومت افغانستان در هجده سال گذشته نوسازی، احیا و تجدید نهادهای امنیتی و دفاعی در افغانستان می باشد. این نهادها اکنون به نیروی بالقوه فوق العاده تاثیرگذار و بازدارنده مبدل گردیده اند و به مردم افغانستان این امید را داده است که کشور بار دیگر دستخوش رخدادهای بیست سال پیش نخواهد شد.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و در همین صفحه مطلب را زیرعنوان صلح با طالبان و چالش چهره های ضد یالبان نشر کرده است.
روزنامه آرمان ملی درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
اما روزنامه ماندگار برگ نخست را با مطلب زیرعنوان افغانستان همچنان فاسد ترین است آغاز کرده است و درهمین صفحه ازقول شورای ولایتی سمنگان آورده است .
اگر به بی جاشدگان کمک نشود فاجعه انسانی رخ می دهد .
روزنامه ماندگار به همین ترتیب در صفحه اول زیر عنوان کرونا در چین و بی توجهی در افغانستان نوشته کرده است؛ پس از انتشار خبر شیوع ویروس کرونا در بخش های از چین دولت این کشور از اتخاذ تدابیر تازه خبر می دهد . مقامات چینی ۱۱ میلیون نفر از شهروندان شهر ‹‹ووهان ›› را برای جلوگیری از انتشار ویرووس کرونا قرنیطنه کردند.
مقامات چین پنجشنبه هفته گذشته به منظور مقابله با ویروس مرکبار کرونا که به تازگی شیوع پیدا کرده بیش از ۱۱میلیون نفر از ساکنان شهر ‹‹ووهان ›› را قرنطینه کردند اقدامی که برای مقابله با این ویروس که تاکنون صدها نفر را به کام مرگ کشانده، گامی بی سابقه محسوب می شود.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است در صفحه سوم از قول رییس جمهوری اسلامی افغانستان آورده است٬ برای کاهش نیروهای امریکایی آمادگی داریم به نوشته این روزنامه محمد اشرف غنی رییس حکومت وحدت ملی در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سویس گفته است که افغانستان برای کاهش شمار قابل ملاحظه نیروهای امریکایی از این کشور آمادگی دارد.
انشتین و نسبیت خاص و عام او، عنوان مطلب دیگری است که روزنامه ماندگار در صفحه چهارم نوشته کرده است.
روزنامه ماندگار در صفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است به همین ترتیب روزنامه هشت صبح در شماره امروزی یا به نشر مطالب مشابه پرداخته است و یا دنبال سایر مطالب شده است از  دیگر روزنامه ها نمی دانیم زیرا در اختیار قرار نداشتند. نالان

More in this category: « تبصره تبصره »

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.