14 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

اطلاعیه شرکت برشنا

اطلاعیه شرکت برشنا

کابل 14 حمل باختر اطلاعیه شرکت برشنا به اطلاع عموم مشترکان رسانیده...

والیان در مبارزه بر ضد  ویروس کرونا

والیان در مبارزه بر ضد ویروس کرونا

کابل / 14 حمل / باختر متاسفانه شمار مبتلایان به بیماری...

رسیدن کاروان کمک های بشردوستانه ازبکستان به افغانستان

رسیدن کاروان کمک های بشردوستانه ازبکستان به افغانستان

مزارشریف/ ۱۴ حمل/ باختر کاروان کمک های بشردوستانه ازبکستان به کشور...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ ۶ دلو/ باختر
مذاکرات  میان افغانان زمانی تعریف  شدنی است که برای شکل گیری آن  اجماع ملی به میان آید٬نشست های پراگنده وتک روی نمی تواند امید مردم افغانستان را که صلح است٬ برآورده کند.
مفسرآژانس باختر می نگارد، دولت افغانستان به منظور رسیدن به صلح جامع در کشور تلاش دارد٬ صلح و اعاده ثبات در کشور که یک ایده ملی و اولویت است و دولت از هر اقدامی که بتواند این روند را تقویت کند استقبال می کند. برنامه و تلاش های منابع داخلی به عنوان منابع ملی برای دولت افغانستان ازارزش والای برخوردار است .
مگر تاکید دولت افغانستان براین است که بحث صلح درکشور باید توام با حفظ ارزش هایی باشد که مردم ما در طول هژده سال گذشته آن را به دست آورده اند وجزهویت٬حال و آینده آنان شده است .
دولت افغانستان غرض رسیدن به صلح در کشور و تقویت روند گفت وگو های صلح٬ از گزینه های مختلف کار گرفته است و برای تقویت روند سیاسی در کشور ٬آتش بس را یک پیش شرط در گفت وگو های صلح مطرح کرده است ٬مذاکرات صلح را مالکیت افغانان می داندو به این باور است که افغانان در میان خود و در خانه خود بهتر و خوبتر می توانند به تفاهم دست یابند و از مشکلات عبور کنند  حتا از مخالفان مسلح دولت خواسته است که به جای کشور های دیگر در کابل که خانه همه  مردم افغانستان است  حضور یابند٬دیدگاه و خواست شان را مطرح کنند.
برای رسیدن به این اهداف و برنامه ها٬ شکل گیری یک اجماع ملی٬یک امر ضروری است٬ایجاد یک اجماع ملی٬ ما را قادر به آن می کند که از یک موضع واحد٬سازنده و کارا٬ دیدگاه مردم افغانستان را در مباحثی که مساله افغانستان و اعاده ثبات در این کشور محور آن باشد مطرح کرد و برای منافع افغانستان و مردم آن گفت و گو و تبادل نظر کرد .
ایجاد اجماع ملی وسربیرون آوردن از یک موضع واحد٬ مارا به هدف همگانی که صلح جامع و آبرومندانه است خواهد رسانید.
در حالی که نشست های پراگنده٬ تک روی و ایستادگی بر مواضع شخصی و سلیقه یی٬ راه رسیدن به صلح را دشوار خواهد کرد و ما را در حفاظت از ارزش های ملی به خصوص دستآورد های هژده سال گذشته ناتوان خواهد کرد.
سیاسیون  ومنتقدان نظام٬ باید با قضایا برخورد واقعبینانه داشته باشند ومتوجه افکار عامه در هر بحث صلح باشند .
در شرایطی که بحث کشور های منطقه و فراتر ازآن در مساله صلح افغانستان مبهم است و هر کدام دنبال منافع خود اند چه خوب است که سیاستمداران افغان جمع دولت و مردم از یک موضع واحد سخن گویند واراده ملی را در گفت و گو های صلح بازتاب دهند و به این ترتیب واحد عمل و نظر و یا به عباره دیگر وحدت ملی به مفهوم واقعی را به رخ دشمنان کشند.  تحلیل سیاسی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.