09 ??? 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

تلاش برای اشتغال زایی زنان فقیر درهلمند

لشکرگاه/ ۹حوت/ باختر برنامه یی برای اشتغال زایی به زنان فقیر...

اتخاذ اقدامات پیشگیرانه جلوگیری از بروز کرونا در قندهار

اتخاذ اقدامات پیشگیرانه جلوگیری از بروز کرونا در قندهار

قندهار/۹حوت/ باختر در قندهار اقدامات پیشگیرانه یی برای جلوگیری از بروز...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

نگاهی به نشرات شماری از روزنامه های چاپی غیرحکومتی در پایتخت

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/۶دلو/ باختر
شماری از روزنامه های چاپی غیرحکومتی در پایتخت که به دسترس قرار گرفته اند، در شماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی در کشور پرداخته اند ونیز اخبار و گزارش هایی را درباره رویدادهای جاری منطقه و جهان نشر کرده اند.
گزارشگر آژانس باختر٬ با توجه به عنوان های درشت شماری از این روزنامه ها گزارش حاضر را آماده کرده است.
روزنامه ویسا برگ نخست را با مطلب که شماری از سیاست ورزان مطرح برای صلح برنامه ریزی می کنند٬ آغاز کرده است و در همین صفحه زیر عنوان داعش هنوز هم برای افغانستان خطرناک است نوشته کرده است٬ وزارت دفاع امریکا «پنتاگون» در گزارشی از خطر گروه تروریستی داعش در افغانستان٬ جنوب آسیا و آسیای مرکزی هشدار داد.
ویسا ادامه این مطلب را در صفحه پنجم نوشته کرده است و آورده است؛ وزارت دفاع امریکا گزارش شش ماهه اش را تحت عنوان گسترش امنیت و ثبات در افغانستان به کانگرس آن کشور سپرد که طی این گزارش چگونگی اجراات امنیتی در افغانستان اعتبار از اول جون الی ۳۰ نوامبر ۲۰۱۹به تحریر گرفته شده و نیز استراتیژی ایالات متحده در افغانستان تذکر یافته که عبارت از حل و فصل چلنج ها از راه سیاسی می باشد.
به نوشته ویسا: پنتاگون به کانگرس می گوید؛ نیروهای امریکا با سربازان ائتلاف در افغانستان از نیروهای امنیتی در یک کارزار نظامی متمرکز علیه طالبان٬ داعش و القاعده حمایت کرده اند.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است٬ اما در صفحه اول از قول ضمیر کابلوف عنوان کرده است: طالبان در قدرت سهیم می شوند.
به نوشته این روزنامه؛ نماینده خاص رییس جمهور روسیه در امور افغانستان در مصاحبه ای گفته است که پاکستان در روند صلح با چین و روسیه همراه است و هند نفوذی بر طالبان ندارد.
به نوشته ویسا؛ ضمیر کابلوف نماینده خاص روسیه در امور افغانستان در مصاحبه ای با سرویس خبری پزت می گوید که تنها آن دسته از کشورها در روند صلح همراه هستند که در واقع بالای طالبان تاثیر دارند.
روزنامه ادامه مطلب را در صفحه پنجم نوشته کرده است٬ اما در صفحه اول از قول طالبان عنوان کرده است که محمد اشرف غنی رییس جمهوری و دسته انتخاباتی وی مخالف صلح هستند و طرف دار جنگ هستند.
این روزنامه همچنان در همین صفحه از قول وزارت صحت عامه خبرداده است که افغانستان برای مقابله با شیوع ویروس «کرونا» آمادگی گرفته است.
روزنامه ویسا در صفحه آخر به اظهارات رییس مشرانوجرگه پاکستان توجه کرده است٬ و زیر عنوان ساخت بندهای آب در افغانستان حمله غیرمستقیم بر پاکستان است؛ نوشته کرده است: شبلی فراز رییس مشرانوجرگه پاکستان گفته است که ساخت بندهای آب در افغانستان حمله غیر مستقیم بر پاکستان است.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و در صفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
اما روزنامه هشت صبح برگ نخست را با مطلب زیر عنوان تعهد حکومت مبنی بر افزایش سهم ۳۰ درصدی زنان عملی نشد آغاز کرده است٬ و جزئیات در پیوند به عنوان فوق را در صفحه سوم نوشته کرده است. اما در همین صفحه زیرعنوان بیش از یک صد غیرحاضر نوبتی و هفت غیرحاضر دایمی در سال نخست مجلس هنوز هم نوشته کرده است٬ دریک سال نخست دور هفدهم مجلس نمایندگان افغانستان هیچ روز نصاب مجلس تکمیل نبود و هیچ وکیل غیرحاضر مورد بازپرس قرار نگرفته است.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و در همین صفحه خبرداده است فیصله مردمی درخوست به خانواده هایی که فرزندان شان را به مکتب نفرستند جریمه می شوند.
روزنامه هشت صبح به همین ترتیب در صفحه اول از حمایت بریتانیا از بهبود تعلیمات دختران در افغانستان خبرداده و نوشته کرده است .
اندره استیفان ام پی٬ وزیر دولت بریتانیا در امور انکشاف بین المللی اعلام کرده است که کشورش از بهبود تعلیمات دختران در افغانستان حمایت می کند و در این راستا آماده کمک و همکاری است.
سیاسون طرح خود برای صلح را هفته آینده نهایی می کنند عنوان مطلب دیگری است که این روزنامه در صفحه اول به نشر آن اقدام کرده است.
روزنامه هشت صبح در صفحه مطلب را زیر عنوان چرا طالبان از آتش بس و حکومت از کاهش خشونت ها می ترسد؟ نشرکرده است.
صلح یا امارت مشارکتی، نگاهی به صلح و وضعیت زنان افغانستان عنوان های است که این روزنامه در صفحه چهارم نشرکرده است٬ هشت صبح در صفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
به همین ترتیب روزنامه های ماندگار و آرمان ملی در شماره های امروزی یا به نشر مطالب مشابه پرداخته اند ویا دنبال سایر مطالب شده اند. نالان

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.