14 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

Youtube Player

khantry design

اعلانات

گفت و گوهای صلح وارد مرحله حساس می شود

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ 29 دلو/ باختر
پیشرفت های اخیر در گفت و گوها میان هیئت های طالبان و امریکاییان در دوحه، هم امید بخش است و هم با یک نوع تشویش و نگرانی همراه است. امید بخش به خاطری است که مساعدترین فرصت برای دستیابی به یک  توافق جامع صلح، فراهم شده است و نگرانی و تشویش به خاطری وجود دارد که نشود، این فرصت مساعد از دست برود و همه مساعی و تلاش های انجام شده در این راستا با صفر ضرب شود و کشور را موج تازه یی از خشونت ها و درگیری ها فرا بگیرد.
استفاده از این فرصت، مسوولیت ملی همه افغانان و به ویژه فعالان سیاسی و مدنی کشور است.
مفسر آژانس باختر به اهمیت این موضوع پرداخته است و می نگارد:
متاسفانه تا کنون جزئیات موافقت نامه یی که قرار است امریکاییان و طالبان در روزهای نزدیک امضا کنند، رسانه یی نشده است، اما هر دو طرف از دستیابی به یک توافق خوب  حرف می زنند و می گویند که خشونت ها کاهش خواهد یافت و راه برای آغاز گفت و گوهای میان افغانان گشوده خواهد شد.
آن چه در این میان جلب توجه می کند، این است که هر دو طرف و همچنان آنانی که روند گفت و گوهای سخت و دشوار میان امریکاییان و طالبان را از نزدیک پیگیری می کنند، در مورد این موافقت نامه خیلی با احتیاط ابراز نظر می کنند و این احتیاط تشویش و نگرانی ایجاد می کند. چنین معلوم می شود که امریکاییان و طالبان تا هنوز نتوانسته اند که به بی باوری موجود میان شان خاتمه دهند و یک فضای اعتماد متقابل ایجاد کنند. هر دو طرف تا هنوز به یک دیگر به دیده شک می نگرند و این شک مانع پیشرفت سریع در روند صلح می شود.
اگر ما این موافقت نامه را یک موافقت نامه خوب تلقی کنیم و همچنان هر دو طرف به تعهدات شان عمل کنند، یعنی آمریکا شمار سربازانش را کاهش دهد و طالبان هم ازخشونت ها بکاهد، این سرآغاز روند گفت و گوهای صلح خواهد بود، نه پایان آن. به عباره دیگر، امضای موافقت نامه صلح میان طالبان و امریکاییان راه برای آغاز گفت و گوهای میان افغانان باز خواهد کرد و این حساس ترین و دشوارترین مرحله این گفت وگوها خواهد بود. زیرا در گفت وگوهای میان افغانان بحث اساسی روی چگونگی نظام، دست آوردهای هژده سال گذشته، آینده سیاسی افغانستان، روابط سیاسی با کشورها و سایرمسایل مهم و سرنوشت ساز متمرکزخواهد بود و بحث روی این مسایل به آمادگی های جدی نیاز دارد.
مردم افغانستان که قربانی اصلی جنگ اند، از همه طرف های داخلی این منازعه توقع دارند که در روشنی منافع و مصالح علیای ملی و با احساس مسوولیت بزرگ در قبال سرنوشت کشور، در این گفت وگوها شرکت کنند و به خاطر رسیدن به صلح دایمی در کشور از هیچ نوع مساعی، ازخودگذری، انعطاف، صبر و شکیبایی دریغ  نورزند.
افغانان در تاریخ پر از فراز و نشیب خویش همواره با آزمون های دشواری روبه رو شده اند وهمه آزمون ها  را با وحدت و یک پارچگی موفقانه سپری کرده اند و این بار نیز با یک آزمون سخت و سرنوشت ساز روبه روشده اند، با آزمون صلح  وباید ازاین آزمون نیز موفقانه بیرون آیند و به همه جهانیان نشان دهند که این ملت استعداد و توانایی تعیین سرنوشت خویش و حل همه مسایل مهم ملی را دارند. ن.ش. 

More in this category: « تبصره تبصره »

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.