12 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

تبصره

تبصره

کابل/ ۱۱ حمل/ باختر مخالفت طالبان با ترکیب هیئت گماشته شده...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/۲ حوت/  باختر
وحدت عمل و نظر میان سیاست ورزان کشور٬کلید موفقیت  در روند صلح است.
مفسرآژانس باختر می نگارد؛ با اعلام نتایج انتخابات٬ نشانه هایی از کشیدگی های سیاسی میان سیاست ورزان کشور به چشم می خورد.
کشیدگی و اختلاف نظر میان سیاست ورزان کشور درست زمانی هویدا شده است که روند حل سیاسی معضل افغانستان وارد فصل تازه شده است  و حلقات بیرونی برای تثبیت منافع شان در افغانستان تلاش های زیادی دارند و از هرفرصت و زمان استفاده  می کنند.
در حالی که اختلاف میان سیاست ورزان کشور موقف مخالفان نظامی  را قوی تر می کند و اسباب تضعیف منافع ملی افغانان را فراهم می کند.
حالا که حرف از ایجاد هیئت مذاکره صلح است لازمی است که سیاست ورزان کشورداخل یک بحث ملی شوند و برای آینده کشور و حفظ ارزش هایی که در هژده سال گذشته در چتر مدیریت همین سیاست ورزان نصیب مردم افغانستان شده است وارد عمل شوند.
صلح باعزت و پایدار خواست مردم است و باید در این راستا تمام جناح ها به ویژه سیاست ورزان، موقف واحد اختیار کنندو هیتت مذاکره کننده صلح چنان ترکیبی داشته باشد که در هر نوع نشست و گفت وگو٬ منافع ملی و حفظ دستاوردهای هژده سال گذشته در سایه نظام جمهوریت را مدنظر داشته باشد.
در نشست های قبلی یی که میان افغانان و طالبان در مسکو و یا دوحه صورت گرفت٬ پراگندگی٬ خود سری و پیچیدن به منافع شخصی واضح و مشخص بود که چنین یک رویکرد ما را به اهداف ملی و حفظ نظام جمهوری وارزش های قانون اساسی نمی رساند .
برای رسیدن به صلح پایدار و باعزت، دادن نقش کلیدی به علما در مذاکرات صلح، اتفاق و هماهنگی میان ملت، رعایت عدالت در امور صلح، دادن نقش بیشتر به زنان در روند صلح  حتمی است  و تیم مذاکره کننده باید ازاشخاص نخبه و متعهد ترکیب شود.
در سیاست دوست و دشمن دایمی وجود نه دارد مگر منافع ملی٬ منافع دایمی و تعریف شده است٬ دراین جای شک نیست که سیاست ورزان در هر کشور دچار اختلاف اند٬ مگر این اختلافات نمی تواند آنان را از دایره منافع ملی بیرون کشد.
ارزوی مردم این است که سیاست ورزان کشور هم دیدگاه و نظر اختلافی شان را در بحث صلح و روند حل سیاسی معضل افغانستان که سخت پیچیده و دشوار است کنار بگذارند وبا شکل دهی یک اجماع ملی وارد مقابله هدفمند سیاسی با آنانی شوند که در پی تخریب ارزش ها در افغانستان اند. تحلیل سیاسی

 
 

More in this category: « تبصره تبصره »

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.