19 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ ۵حوت/ باختر
بارسیدن ویروس  کرونا به مرزهای افغانستان٬ نگرانی ها از شیوع آن در کشور بیشتر شده است٬ باید در یک تعامل ملی و بین‌المللی در برابر آن واکنش نشان داد.
مفسر آژانس باختر می نگارد؛ وقایع مثبت کرونا در ایران٬ زنگ خطر رسیدن این ویروس را به افغانستان به صدا در آورده است.
کرونا که منشا برخاست آن شهر ووهان چین است٬ اکنون فرا تر ازآن کشور عمل می کند و اضافه از سی کشور دیگر را با خطر ابتلا مواجه کرده است.
کرونا اکنون به يک معضل کلان در برخي از کشورهاي جهان مبدل شده است. موارد ابتلا به ویروس کرونا به گونه‌ای شتابان رو به افزایش است.
سازمان صحی جهان هشدار داده که اگر کشورها به زودی متحد نشوند و عمل نکنند، فرصت جلوگیری شیوع ویروس کرونا شاید از بین رود.
رییس سازمان صحی جهان گفته است: تا هنوز وقت است که جلو شیوع ویروس کرونا گرفته شود، اما این فرصت در حال کاهش است.
این نشان می دهد که وضیعت حساس است و خطر گسترش این بیماری در جهان وجود دارد
در این میان٬ رسیدن این ویروس به ایران و تشخیص وقایع مثبت در آن کشور٬ اسباب نگرانی دولت و مردم افغانستان فراهم کرده است.
در وجود کمبود امکانات وغیر معیاری بودن و پراگنده بودن خدمات بهداشتی در کشور٬ خطر سرایت کرونا در افغانستان بیشتر شده است. و در کنار ناهنجاری های دیگر باید در برابر یک معضل حاد که صحت شهروندان کشور ما را تهدید می کند٬ بسیج شویم و مقابله با کرونا مسووليت همگانی بدانم.
اگر ويروس کرونا در نمونه‌هاي که از هرات به کابل فرستاده شده بود٬ مثبت تشخیص شد٬ ما گرفتار معضل کلاني خواهيم شد خطر شیوع همچنان وجود دارد.
از اين رو مهم ترين نکته برای کشور و مردم اين است که در گام نخست نباید وضیعت و پیامد ویروس کرونا در اطراف افغانستان از نظر مردم پوشیده باقی  بماند و مردم باید از مسیر رسانه ها و نهادهای دولتی منظم در جریان قرار گیرند و شیوه وقایه بیماری ناشی از کرونا برای مردم بازگو شود.
رعایت حفظ الصحه محیطی٬ خانوادگی و شخصی تاثیر مثبت و فعال در جلوگیری از شیوع کرونا دارد. برای مردم باید بازگو شود که چگونه معیار های حفظ الصحه شخصی و محیطی را رعایت کنند٬ و پاک کاری محلات زیست الزامی باشد٬ و وزارت صحت عامه و نهادهای خیریه هر چه زودتر برنامه دوا پاشی و ضد عفونی کردن را در کشور روی دست گیرند٬ مراکز قرنطین در کابل و شهرهای دیگر وجود ندارد٬ باید هر چه زودتر مراکز قرنطین ایجاد شود و مردم به گونه فهمانده شوند که موارد مشکوک را خود گزارش دهند تا صحت و سلامت فردی و اجتماعی حفظ شود.
در این قسمت کمک علما و روحانيون برای مقابله با کرونا در کشور خيلی مهم است. باید از منابر و مساجد در این خصوص استفاده شود.
مسیر رفت و آمد به شهرهای کشور٬ مشکلات معین خود را دارد٬ وزارت صحت عامه باید از امکانات ریزرف نیروی هوایی استفاده کند.
کرونا نام زشت و ترسناک است٬ مگر در وجود برنامه و عمل کم قوت و کم زور خواهد بود٬ نکته که مسوولان باید متوجه آن باشند باید در یک تعامل ملی و بین‌المللی در مقابله با کرونا برخاست. صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.