18 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

ادعای وارد شدن تلفات به غیرنظامیان درحمله قوای هوایی دربغلان

ادعای وارد شدن تلفات به غیرنظامیان درحمله قوای هوایی دربغلان

پلخمری ۱۸ حمل باختر روستا نشینان در بغلان از وارد شدن...

گذرگاه سپین بولدک  به گونه موقت به روی مسافران بازشد

گذرگاه سپین بولدک به گونه موقت به روی مسافران بازشد

قندهار ۱۹ حمل باختر با گشایش این گذرگاه ، بامداد امروز...

تندرستی یک بیمار کرونا در لغمان

تندرستی یک بیمار کرونا در لغمان

مهترلام/ ۱۸ حمل/ باختر یک بیمار کرونا در لغمان به تندرستی...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل / ۸  حوت/  باختر
مرحله کاهش خشونت٬ به روز های پایانی خود رسیده است٬مگر مردم آرزو دارند که این مرحله بدون زمان بندی ادامه یابد و منتج به آتش بس دایمی شود.
مفسرآژانس باختر می نگارد؛ روزشنبه سوم حوت مردم افغانستان یک آغاز خوب داشتند.۱۲ شب شنبه شب٬مرحله کاهش خشونت در کشورکه برای یک هفته برنامه ریزی شده بود اجرایی شد.
این برنامه بخشی از توافق امریکا و طالبان بود و دولت افغانستان هم به منظور تقویت روند سیاسی و ایجاد فضای باور و اعتماد٬پابندی خود را با این مرحله ابرازداشت.
با آن که در جریان هفته کاهش خشونت٬بخش های از کشور گواه رویداد های اسفبار بود و بازهم خون شماری از هموطنان ما به زمین ریخته شد. مگر درکل این روند خوب بود و خشونت به شکل قابل ملاحظه یی در کشور کاهش یافت  و نشان داد که مردم افغانستان اگر در صف طالبان اند و یا چتر دولت٬همه از جنگ خسته اند وبرای آنان٬هیچ آرزوی بالاتر از صلح وجود ندارد.
اگر به شعار و گفتار جناح های مختلف در افغانستان دقیق شویم ٬همه از منافع ملی و منافع مردم می گویندو طالبان بالاتر از دیگران جنگ شان را توجیه دینی هم می دهند.
در وجود چنین یک دیدگاه٬ چرا هنوز هم برادامه جنگ پافشاری کرد و چرا از فرصت ها و امکانات برای تامین صلح پایدار که خداوند حکیم آن را خیر گفته است تلاش نکنیم.
با آن که هفت روز مرحله کاهش خشونت در کشور٬دشواری های خود را داشت مگردر این مدت٬ سقف خشونت هاکاهش قابل ملاحظه داشت و به این ترتیب٬با کاهش خشونت٬جان تعدادی از نیروی فزیکی کشور٬اگر در صف طالبان بودند و یا نیروی دولتی٬ در ساحه نفوذ طالبان زندگی می کردند یا در حاکمیت دولتی حفظ شد. در حالی که از گذشته ها تا امروز هزاران جوان وشهروند این کشور را که غنیمت و سرمایه مملکت بودند در جنگ نیابتی دیگران٬ درجنگ که منافع بیگانگان در آن حرف اول بوده و است از دست دادیم.
هفته کاهش خشونت رو به اتمام است٬مگر منافع ملی٬ ثابت و تعریف شده است و برای حراست ازآن٬خرد سیاسی٬تعقل و ایده انسانی هم وجود دارد٬ چه خوب است که کاهش خشونت را زمان بندی نکنیم و همچو منافع ملی که برای آن تعریف زمانی وجود نداردآن را ارزش دهیم و به این ترتیب٬جان انسان های زیادی را که ثروت ومنابع بشری کشور اند حفظ کنیم.
مردم افغانستان در پی صلح و آرامش اند٬ آنان تاکید براین دارند که دیگر٬ خون در کشور شان ریخته نشود ٬ مردم در رسیدن به این آرزوی شان دنبال نام ها نیستند٬برای آنان زندگی در ساحه امن و رفاه٬ مفهوم و ارزش دارد. صائم

More in this category: « تبصره تبصره »

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.