10 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

رهبری وزات اطلاعات وفرهنگ حمله بر موترکارکنان تلویزیون خورشید را تقبیح کرد

رهبری وزات اطلاعات وفرهنگ حمله بر موترکارکنان تلویزیون خورشید را تقبیح کرد

کابل 10 جوزا باختر رهبری وزارت اطلاعات وفرهنگ آماج قراردادن ...

دوکارمند تلویزیون خصوصی خورشید درکابل جان باختند

دوکارمند تلویزیون خصوصی خورشید درکابل جان باختند

کابل 10 جوزا باختر دراثرانفجاری عصرامروز برموترحامل کارکنان تلویزیون خصوصی خورشید...

دوازده فرد به ظن دست داشتن  در جرم های جنایی  بازداشت شدند

دوازده فرد به ظن دست داشتن در جرم های جنایی بازداشت شدند

کابل/ 10 جوزا/ باختر قومندانی امنیه کابل از بازداشت 12 فرد...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

والیان در مبارزه بر ضد ویروس کرونا

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل / 14 حمل / باختر
متاسفانه شمار مبتلایان به بیماری کووید – 19 افزایش روزافزون کسب می کند. اگر بیشترین واقعات مثبت ابتلا به ویروس کرونا در هرات ثبت شده است و بعد ازهرات، کابل دارای بیشترین واقعات مثبت و مشکوک است، اما این به آن معنا نیست که گویا در شهرها و لایت های دیگر واقعات ابتلا به این بیماری وجود ندارد. هر روز از ولایت های گوناگون کشور خبرها از وقوع رویدادهای مثبت ویروس کرونا نشر می شود. ما باید این واقعیت را بپذیریم که هیچ ولایت، شهر، ولسوالی و قریۀ کشور از آسیب این هیولای بزرگ در امان نیست. اکنون بیشترین مسوولیت متوجۀ والیان کشور است. والیان در راس کمیته های مبارزه بر ضد ویروس کرونا قراردارند.
مفسر آژانس باختر به نقش والیان در مبارزه بر ضد ویروس کرونا پرداخته است و می نگارد:ولایت های کشور با درنظرداشت زیرساخت های اقتصادی و صحی و همچنان فرهنگ حاکم اجتماعی، در برابر ویروس کرونا خیلی آسیب پذیر است. همچنان بازگشت بی برنامۀ مهاجران افغان از ایران به ولایت های مختلف کشور، بر این آسیب پذیری افزوده است. شماری از والیان برنامه هایی روی دست گرفته اند که از شیوع بیشتر ویروس کرونا در ساحات تحت مسوولیت شان جلوگیری کنند، اما در برخی ولایت ها از چنین برنامه ها خبری نیست و این به آن معناست که والیان این ولایت ها تا کنون برنامه هایی برای مبارزه برضد ویروس کرونا، تدوین نکرده اند و اگر تدوین کرده اند، صرف روی کاغذ است و در عمل پیاده نکرده اند.
اکنون وقت آن فرارسیده است که همۀ والیان کشور مبارزه برضد ویروس کرونا را درصدر وظایف تاخیر ناپذیرشان قراردهند. محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان طبق یک تقسیم اوقات منظم با والیان زون های مختلف کشور از طریق ویدیو کنفرانس صحبت می کند و آنان را متوجه مسوولیت های خطیر شان می کند. سلسلۀ چنین کنفرانس های ویدیویی باید ادامه یابد.
اولین کاری که همۀ والیان باید انجام دهند، ایجاد کمیته های اضطرار است . اگر چنین کمیته ها تاکنون ایجاد نشده باشد، باید هرچه زودتر ایجاد شود. کمیته های اضطرار باید برنامه های همه جانبه برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، تداوی مبتلایان کووید – 19، فراهم کردن وسایل و تجهیزات لازم صحی و طبی ، کمک به نیازمندان و همچنان آگاهی دهی عامه، تدوین کنند.
حکومت مرکزی برای هر ولایت بنا بر نیازمندی های مشخص، ملبغ قابل ملاحظه یی اختصاص داده است و صلاحیت مصرف این پول نیز به والیان تفویض شده است. برای مصرف این پول باید یک راهکار بسیار موثر و شفاف ایجاد شود. از یک سو ما در شرایط اضطرار قرار داریم و این شرایط ایجاب می کند که روند تدارکارت و خریداری ها کوتاه و تسریع شود، اما از سوی دیگر این مسوولیت ملی، ایمانی و اخلاقی همۀ ماست که باید جلو هر نوع سواستفاده از این پول گرفته شود وحتا یک افغانی آن هم باید هدر نرود. این وظیفه و مسوولیت درجه یک والیان کشور است که باید از این پول اختصاص شده به گونۀ شفاف و موثر استفاده کنند.
همچنان والیان کشور باید تجارب شان را در مبارزه بر ضد ویروس کرونا با هم شریک کنند واز تجارب مثبت همدیگر استفاده کنند. توقع مردم افغانستان این است که والیان در این شرایط نهایت حساس و دشوار مسوولیت های شان را به گونۀ درست و موفقانه انجام دهند.
ن.ش.

More in this category: « تبصره تبصره »

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.