15 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

شش مرد در پیوند به جرایم جنایی از سه ولایت بازداشت شدند

شش مرد در پیوند به جرایم جنایی از سه ولایت بازداشت شدند

کابل ۱۵ سرطان باختر منسوبان پولیس فاریاب، لغمان و غزنی به...

داوطلبان 23 بست آزمون کمپیوتری را سپری کردند

کابل 15 سرطان باختر درجریان یک ماه۲۰۶ داوطلب برای ۲۳ بست...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)


کابل/  ۷  جوزا  /باختر
تمدید آتش بس، تمکین به خواست مردم است، آتش بس را ادامه دهید تا در میان مردم جا پیدا کنید.
مفسرآژانس باختر می نگارد؛ با آن که مردم افغانستان در جریان ماه مبارک رمضان شاهد ادامه خشونت ها در کشور بودند و بازهم خون بیشتری ازمردم ریخته شد مگر روز های اخیر این ماه پیشرفت ها و تحولات مثبتی هم در پی داشت .
توافق سیاسی میان محمد اشرف غنی و داکتر عبدالله، تماس های مستقیم میان دولت و نمایندگان طالبان و بالاخره انفاذ یک آتش بس سه روزه میان طالبان و نیروهای حکومتی، نمونه هایی از پیشرفت های مثبت در کشور است که مردم را به آینده امیدوار کرده است .
اکنون که معیاد این آتش بس خاتمه یافته است مردم انتظار استمرار و تمدید آن را دارند تا فرصت ها تقویت شود،و برای اعاده صلح ، آغازگفت وگو های سیاسی، رهایی بیشتر زندانیان ، مبارزه با ویروس کرونا ... بیشتر زمینه سازی شود.
این خواست مردم است زیراقربانی اصلی جنگ مردم افغانستان هستند و ادامۀ آتش‌بس سبب می‌شود که هم روند رهایی زندانیان خوب به پیش برود و هم گفت ‌وگوهای مستقیم صلح به زودترین فرصت آغاز شود
حکومت ادامۀ آتش‌بس را یک نیاز می‌داند ، گفت‌وگوها میان افغانان، آتش‌بس و رهایی زندانیان با هم مرتبط‌ اند و همه باید هم‌زمان به پیش برده شوند.
مردم بر این باوراند که طرف‌های درگیر جنگ در برابر حفظ جان و امنیت شهروندان مسوول‌ هستند و نیاز است تا آتش‌بس تمدید شود.
در سه روز عید، نیروهای امنیتی افغانستان و طالبان به مواضع یک‌دیگر حمله نکردند. شمار تلفات انسانی در کشور به حداقل آن رسید، امید از بازگشت حکومت و طالبان به پای میز مذاکرات جهت بر قراری صلح در کشور دوباره ایجاد شده است.
دولت به خواست های مردم توجه داشته است و بار ها به مناسبت های متعدد گروه طالبان را به آتش و دوری از خشونت فرا خوانده است.
مگر طالبان همیشه پیام های دلسرد کننده داشته اند، به تاز گی این گروه اعلام کرده اند که که آتش بس سه روز در ایام عید را تمدید نخواهند کرد،ودر مباحثات سیاسی دولت افغانستان را طرف اصلی مذاکرات شان نمی دانند. مگر طالبان جنگ را با همین دولت  ادامه می دهند و توقع رهایی زندانیان شان را از همین دولت دارند .
طالبان در حل معضل افغانستان بیشتر به منابع خارجی چشم دوخته اند.
طالبان باید از تجربه‌های تلخ گذشته درس بگیرند و بدانند که این افغانان اند که باید سرنوشت خود را مشخص کنند و در میان ملل دیگر تمثیل اراده کنند، واشنگتن، دوحه ، اسلام آباد مسکو وبیجنگ... نمی توانند برای مردم افغانستان رفع تکلیف کنند،خارجیان بیشتر برمنافع خود حساب می کنند و عمل می دارند.
خارجیان  می توانند نقش تسهیل کننده روند گفت وگو های صلح را داشته باشند مگر تصمیم گیرنده نیستند. چنانچه در مساله رهایی زندانیان طالبان معلوم شد آنچه را که دولت اراده کند همان می شود.
مگر باید پذیرفت که این افغانان اند که سرانجام مجبور می شوند برای درک و تحمل یکدیگرو برای بیرون شدن از معضل و مشکلات کنار هم ایستاده شوند شاید تا آن وقت خون بیشتری ریخته شود وویرانی های بیشتری پدید آید چه خوب است که زود دست به کار شویم و با کنار آمدن، از کشتار بیشتر جلوگیری کنیم.
اگر آتش‌بس سه روزه عید، هم‌چنان دوام کند، زمینه برای مباحثات دیگر مساعد خواهد شد.
چه خوب است که به تمدید آتش بس  جواب مثبت داد و به این ترتیب به خواست مردم تمکین کرد.   تحلیل سیاسی

More in this category: « تبصره تبصره »

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.