17 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

افغانستان با راه آهن به بندر چابهار ایران وصل می‌شود

افغانستان با راه آهن به بندر چابهار ایران وصل می‌شود

تهران/ وی او ای/ ۱۷ سرطان / باختر ایران کار ساخت...

وزارت داخله درمصرف تیل ومهمات صرفه جویی کرده است

کابل /17 سرطان /باختر وزارت امور داخله با آوردن اصلاحات دربخش...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/  ۹جوزا/ باختر
تسریع روند رها سازی زندانیان، ازسوی دولت و  طالبان، امید ها را برای آغاز مذاکرات میان افغانان و رسیدگی به مسایل حادتر بیشتر کرده است.
مفسرآژانس باختر می نگارد؛ دولت افغانستان در جریان هفته جاری شماری بیشتر از زندانیان طالبان را از بند رها کرده است.
محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان در واکنش به اعلام آتش بس از سوی طالبان درایام عید رمضان، متعهد به رهایی دو هزار زندانی طالبان شد که در طول هفته جاری، بیشتر از یک هزار زندانی این گروه از بند رها شده اند و به زودی این رقم به دو هزار خواهد رسید.
طالبان نیز دست به اقدامات مشابه زده اند و در روز های اخیر شماری از زندانیان دولتی را در ولایت های هرات ، لغمان بغلان و کندز از بند رها کرده اند.
اکنون روند رها سازی زندانیان دو طرف سریع تر شده است و طالبان به این منظور یک هیئت تخنیکی شان را که پنج عضو دارد به کابل فرستاده اند.
در وجود پیشرفت های تازه( رهایی زندانیان و استمرارآتش بس غیر رسمی) که اعتماد میان دو طرف را بیشتر کرده است ، روند مذاکرات  میان افغانان هرچه زودتر آغاز شود تا مسایل حادتری که برای کشور و مردم ما سرنوشت ساز است، مورد بحث قرار گیرد.
ظاهر امر نشان می دهد که پیشرفت های اخیر بیشر خود جوش و برخاسته ازحسن نیت بوده است و در آن میانجیگران خارجی نقش نداشته اند.
در حالی که سیر تحولات در قضیه افغانستان به خصوص تحولات  یکی دو سال گذشته،  نشان داده است آنانی که به عنوان میانجی و یا مصلح وارد عمل شده اند بیشتر در پی منافع کشور های خود بوده اند فقط برای رسیدن به منافع خود زمینه سازی کرده اند ودر مسایل دیگر تنها نظاره گر اوضاع باقی مانده اند و برای ختم جنگ و کاهش خشونت در افغانستان شعار و سفارش داده اند.
چه خوب است که گروه مسلح مخالف،  بدون اتکا به میانجی‌گر های خارجی با انعطاف‌پذیری و عقب‌نشینی های معقول از برخی خواست‌های خود،  به دنبال  امنیت و آرامش برای مردم شان باشند و با معین کردن یک تاریخ  مشخص برای آغاز مذاکرات میان افغانان به مردم نوید دهند که در پی حل دایمی معضل کشور شان اند.
باید درک کرد و پذیرفت که حل معضل کشور با تکیه بر توان، ظرفیت ها و امکانات داخلی امکان پذیر است  و این می تواند  رهگشای مشکلات باشد، زیرا این افغانان اند که درک و غم مشترک دارند  و با تحمل و همسویی می توانند،  مسیررسیدن به صلح و ثبات را در کشور شان مشخص کنند.
باید رهبری طالبان مستقلانه و بر اساس یک دید ملی و منافع ملی افغانستان تصمیم بگیرند و با حسن نیت در روند مذاکرات صلح گام بردارد،  انتظار و طمع همکاری از بیرونی هایی که منافع تعریف شده راهبردی در افغانستان و منطقه دارند،  روند صلح در افغانستان را پیچیده تر می کند، در اینجا درک سیاسی و هشیاری سیاسی یک اصل است که باید خود را ۤبه آن رساند. تحلیل سیاسی

More in this category: « تبصره تبصره »

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.