12 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

دوانفجاردرشهرمزارشریف رخ داد

دوانفجاردرشهرمزارشریف رخ داد

مزارشریف 11 سرطان باختر دوانفجار پی‌هم لحظاتی پیش درشهرمزارشریف مرکزبلخ رخ...

رئیس جمهوری در مجلس بزرگ مردمی لوگر، اشتراک و سخنرانی کرد

رئیس جمهوری در مجلس بزرگ مردمی لوگر، اشتراک و سخنرانی کرد

کابل 11 سرطان باختر محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان...

طالبان یک معلم را درفراه به قتل رساندند

فراه 11 سرطان باختر طالبان یک معلم را امروز درحومۀ شهرفراه...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ ۱۰  جوزا/ باختر 
تحرکات اخیر گروه طالبان در برابر نیروهای دولتی پیامدی جز تضعیف وبه حاشیه کشاندن روند صلح نخواهد داشت.
مفسرآژانس باختر می نگارد؛ درحالی که یک آتش بس غیر رسمی میان نیروهای دولتی و طالبان ادامه دارد ودولت به منظورتسریع روند رها یی زندانیان طالبان،از یک هیئت پنج عضوی این گروه در کابل میزبانی می کند مگر طالبان در چهل وهشت ساعت گذشته تحرکاتی در برابر نیروهای دولتی داشته اند.
این گروه جمعه شب بر یک پاسگاه نیروهای سرحدی در ولسوالی دند پتان پکتیکا حمله کردند،یک شب قبل از این رویداد، نیروهای دولتی در ولسوالی سیاه گرد پروان نیز هدف حمله افراد گروه طالبان قرار گرفتند.
در هر دو حمله به نیروهای دولتی تلفاتی وارد شده است.
تنها پکتیا وپروان نیستند که گواه حمله های طالبان بوده اند، طالبان در روز های عید دربرابر نیروهای دولتی در راغستان بدخشان وزابل نیز تحرکاتی داشته اند
در وجود این ناهنجاری ها است که وزارت دفاع ملی طالبان را به نقض آتش‌بس متهم می‌ کند.
این نشان می دهد که آتش بس به همان پیمانه یی که با امیدواری همراه است،تردید هایی  نیز با خود دارد.
حکومت افغانستان از طالبان می‌خواهد آتش‌بس را ادامه بدهند که راه برای آغاز گفت‌و‌گوهامیان افغانان باز شود،وبرای تقویت این روند و ایجاد فضای باور و اعتماد، شمار زیادی از زندانیان طالبان را رها کرد که آتش‌بس ادامه پیدا بکند،از دیدحکومت افغانستان استمرار آتش‌بس، کشور را به صلح همیشگی نزدیک تر خواهد کرد.
زمانی که مساله آتش بس مطرح می شود، مدیریت آن نیز یک بحث جدی است و طرفین نشان دهند که توانایی برقراری نظم را دارند. دولت در این خصوص از خود مدیریت وانضباط نظامی به نمایش گذاشته است  مگر قسمی که دیده می شود جانب مقابل در مدیریت آتش بس مشکلاتی خود را داشته اند انسجام برای مدیریت آتش بس در میان  مخالفان مسلح که دیده می شود چند پارچه اند برای گفت وگوهای صلح در آینده یک خبر بد است.
گفت وگوهای صلح، مدت هاست که به بن بست رسیده است. حکومت افغانستان برای شکستن این بن بست و آغار گفت وگو ها با مخالفان مسلح ابتکاراتی داشته است که رهایی زندانیان و پیشنهاد مکرر آتش بس بخشی از این ابتکارات بوده است .
دولتمردان افغان به این عقیده اند که افغانان باید  خودشان اختلافات شان را حل کنند، افغانان بدون میانجی خارجی و دخالت بیرونی زود تر می توانند به متن مشکلات در کشور برسند و با شناخت و درکی که از فرهنگ و سنن خود  دارند می توانند یک نسخه کاری برای حل معضل جاری در کشور شان ارائه دهند. امید است که چنین یک دیدگاه در میان طالبان نیز پدید آید و تقویت شود .
اولین گام برای  رسیدن به صلح در کشور،انفاذ آتش بس است که می تواند فرصت ها زیادی برای حل بحران کشور به وجود آورد.
با تاسف بیرونی ها برای شماری از افراد و یا قومندانان طالبان این انگیزه کاذب داده اند که گویا آتش بس یک نوع عقب نشینی به نفع دولت است، همچنان حلقه هایی در درون طالبان وجود دارند که با ایجاد ماجرا  ونقض آتش بس می کوشند که رهبری شان با چالش مواجه کنند و چنین وانمود کنند که طالبان  وابسته به یک شورای مشخص نیستند.
نیاز است که رهبری طالبان  در مدیریت آتش بس و سایر برنامه های سیاسی این گروه با انسجام تر عمل کنند،در غیر آن چشم انداز برنامه های سیاسی و آتش بس در کشور مبهم  خواهد بود .تحلیل سیاسی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.