10 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

شمار مبتلایان به کرونا در امریکا از مرز 7.4 میلیون نفر گذشت

شمار مبتلایان به کرونا در امریکا از مرز 7.4 میلیون نفر گذشت

واشنگتن/ العالم/10 میزان/باختر طبق جدیدترین آمار دانشگاه «جانز هاپکینز» در 24...

ملل متحد: کشورها برای صندوق جهانی واکسین کووید۱۹ پول بدهند

ملل متحد: کشورها برای صندوق جهانی واکسین کووید۱۹ پول بدهند

نیویارک/وی او ای/10 میزان/باختر انتونیو گوتیرش، منشی عمومی سازمان ملل متحد...

ده تن به ظن جرم های جنایی درهرات بازداشت شدند

هرات/ ۱۰ میزان/ باختر ده تن درهرات به ظن دست داشتن...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

افغانستان به حکومت قوی و باثبات نیاز دارد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل / 10 جوزا/ باختر
یکی از مشکلات بزرگ درکشور ما در چند سال اخیر، برخورد سیاسی و سلیقه یی با نهادهای دولتی بوده است. چنین برخورد سبب شده است که نهادهای دولتی از مسیر اصلی کاری و وظیفه یی شان منحرف شوند و دچار بی ثباتی و حتا در برخی موارد سراسیمه شوند. ازهمین رو ما در انجام وظایف مهم ملی یا هیچ پیشرفتی نداشته ایم و یا اگر در برخی موارد پیشرفتی داشته ایم، خیلی بطی و شکننده بوده است. تجارب تلخ وناکام چند سال اخیر حکومتداری ثابت کرد که افغانستان به حکومت قوی و باثبات نیاز دارد.
مفسر آژانس باختر این موضوع را به تحلیل گرفته است و می نگارد:با انجام موفقانۀ انتخابات ریاست جمهوری و همچنان امضای موافقت نامۀ سیاسی میان محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان و داکترعبدالله عبدالله، به حکومتی که مردم افغانستان آن را (حکومت دوسره نامیده بودند) نقطۀ پایان گذاشته شد و افغانستان وارد مرحلۀ جدید حکومتداری شده است. دراین مرحلۀ جدید، کشوربه یک حکومت قوی، متحد، یک دست و باثبات نیاز دارد. هرچند طبق موافقت نامۀ سیاسی، کرسی های وزارت خانه ها میان دو طرف تقسیم شده است، اما مرجع فرمان، امر و نهی  یکی است.
اکنون معرفی نامزد وزیران در صدر آجندای کاری رهبری حکومت قراردارد و این درست همان مساله یی است که باید زعامت کشوربا درنظرداشت تجارب تلخ گذشته و واقعیت های موجود با آن برخورد کند.
متاسفانه نهادهای دولتی ما درچند سال گذشته از بی ثباتی رنج می برند و این بی ثباتی از سرپرستی های متواتر ناشی شده است. وزارت هایی اند که هردو سه ماه بعد سرپرست جدیدی برای شان معرفی شده است.
همچنان وزارت هایی  وجود دارند که هفت نفر آنها  را در این مدت سرپرستی کردند. این امر سبب شد که سرپرستان بدون برنامه کار کنند. زیرا تدوین یک برنامۀ همه جانبه پیش از همه به تحلیل و ارزیابی وضعیت موجود اداره مربوط، تشخیص نکات قوت وضعف آن، شناسایی فرصت ها وتهدیدها، نیاز دارد. بر مبنای چنین تحلیل می توان یک برنامۀ اصلاحی و انکشافی طرح ریزی و عملی کرد. وقتی سرپرست اطمینان نداشته باشد که تا فردا در مقامش باقی می ماند یانه، بدون تردید روی چنین برنامه کار نمی کند و اگر خیلی هم  خواسته باشد که چین برنامه تدوین کند، برای تدوینش وقت و فرصت ندارد.
اکنون فرصت آن است و خیلی نیاز است که به چنین شیوۀ ناکام حکومتداری پایان داده شود. افغانستان مانند بسیاری از کشورهای جهان سوم با نبود و یا هم کمبود کادرهای مسلکی مواجه نیست و به گفتۀ عوام در این کشور( قحط رجال) نیست. ما در همۀ عرصه ها کادرهای ورزیده، مجرب، دانشمند و مهمتر از همه متعهد به منافع علیای ملی کشور داریم و باید از آنان استفاده بهینه کنیم. آن چه در این میان اهمیت تعیین کننده دارد، اجتناب از برخورد سلیقه یی با نهاد های دولتی است، اجتناب از سیاسی کردن بیش از حد نهادهای دولتی است. رییس جمهور کشور باید درپرتو قانون اساسی کشور و معیارهای واضح و روشن نامزد وزیران را به ولسی جرگه جهت اخذ رای تایید معرفی کند و حکومت قوی، باثبات، مسوولیت پذیر و متعهد که کشور و مردم ما به خاطر عبور از مرحلۀ دشوار کنونی به آن  نیاز دارند، تشکیل دهد.
ن.ش.

More in this category: « تبصره تبصره »

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.