17 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

جنگ راه حل نیست

جنگ راه حل نیست

کابل /17 اسد / باختر افغانستان درمرحله حساس تاریخی قراردارد،نمایندگان مردم...

بیش از 280 خانواده ازنوربرق مستفید شدند

کابل /17 اسد / باختر با تکمیل شدن کار یک شبکه...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ ۱۱جوزا/ باختر
هراس افگنان با هدف قراردادن رسانه‌ها تلاش می‌کنند تا رسانه را تحت تاثیر آورده و با ایجاد فضای رعب و وحشت در امر اطلاع رسانی٬ محدودیت وضع کنند و به این ترتیب٬ اعمال زشت و شنیع شان را ازدید مردم پنهان دارند.
مفسر آژانس باختر می نگارد؛ روزگذشته دو تن از کارمندان٬ شبکه تلویزیونی خورشید در کابل٬ در پی یک حادثه تروریستی جان شان را از دست دادند و شش کارمندان دیگر این رسانه آزاد زخم برداشتند.
در طول یک سال گذشته این دومین بار است که کارمندان این شبکه تلویزیونی هدف قرار می گیرند. سال پار هم در حادثه مشابه شماری از کارمندان شبکه تلویزیونی خورشید کشته  و یا زخمی شدند.
نظام سیاسی افغانستان که از تشکیل آن حدود دو دهه می گذرد، آزادی بیان  و رشد مطبوعات یک دستاورد بزرگ و قابل افتخار آن است٬ مگر کار رسانه در این مدت خالی از مشکلات هم نبوده است.
رسانه هاکه با وجود چالش های درونی و تهدیدهای بیرونی که متوجه آنان است٬ همچنان استوار باقی مانده اند وهیچگاه رسالت و کارشان را در برابر مبارزه با ناهنجاری بی عدالتی٬ ظلم و فساد٬ ترور و انتحار فراموش نکرده اند و بهترین افشاگر برای مردم باقی مانده اند و این باعث شده است که اعتماد و همراهی مردم را با خود داشته باشند.
این رسانه ها بودند که مفسدین٬ قانون شکنان و قاتلان مردم را که با اانتحار و انفجار می کوشند خود را حاکم سرنوشت مردم ما کنند٬ به چالش کشیدند.
رسانه‌ها در آگاهی و اطلاع رسانی نقش سازنده داشته‌اند. آنان در اطلاع رسانی و نشر اخبار به‌صورت بی‌طرفانه عمل کرده‌اند. اما از آن‌جایی‌که گروه های تروریستی به‌دلیل فعالیت‌های تروریستی شان سرخط خبرها بوده و رسانه‌ها در نشر وحشت‌آفرینی این گروه ها نقش عمده را ایفا کرده‌اند، مورد هدف قرار گرفته‌اند.
سهم رسانه‌ها در اطلاع رسانی غیر قابل انکار است و بیشترین اخباری که توسط رسانه‌ها در یک‌ونیم دهه گذشته به مخاطبان منتقل شده٬ اکثراً مربوط به گروه های هراس افگنان و آن‌هم از نوع وحشت و انتحار بوده است و این گروه ها در افکار عامه به مثابه‌ی جریان های که جز خلق وحشت و ترور و تخریب کاری نمی‌کند، معرفی شدند. هراس افگنان با درک این مسئله خواستند با انجام حمله انتحاری بالای رسانه ها، فعالان رسانه‌ای را مورد تهدید قرار دهند تا  از این پس رسانه‌ها جرأت نکنند دست به نشر حقایق بزنند.
کار هدفمند و رسالتمندانه رسانه ها بود که گروه های هراس افگن بارها خبرنگاران و رسانه ها را تهدید کردند و بارها اخطار دادند که اگرعلیه آنان دست به  تبلیغات زنند و یا اخبار و وقایع هراس افگنانه را خلاف میل آنان نشر کنند٬ این رسانه  هدف نظامی محسوب می شوند و مورد حمله قرار خواهند گرفت.
هراس افگنان به این تهدید و هشدارهای شان عمل کردند و ما در طول سال های اخیر شاهد حملات مکرر هراس افگنان٬ بالای رسانه و کارکنان رسانه ها بوده ایم.
حمله مکرر بر کارمندان تلویزیون طلوع٬ حمله بر تلویزیون شمشاد٬ حمله بر کارمندان تلویزیون خورشید٬ قتل خبرنگاران در غزنی٬ هلمند٬ قندهار٫ غور و... نمونه های از وحشت و دهشت است که بر رسانه ها روا داشته است و از آنان قربانی گرفته شده است.
وحالا که افغانستان وارد پیشرفت های تازه سیاسی شده و مردم نیاز دارند تا از پهلوهای پیدا و پنهان این پیشرفت ها آگاه شوند.
رسانه ها به عنوان اصلی ترین مدافعان و پاسداران ارزش های انسانی و میهنی در کشور٬ تلاش دارند تا مردم را در رسیدن به واقعیت های کشورشان همراهی کنند٬ گام برداشتن در چنین یک ماموریت خطیر دشواری های زیادی دارد که در حالاتی به قیمت جان کارکنان رسانه مبدل شده است.
با توجه به افزایش خشونت‌ها در کشور٬ این ترس وجود دارد که مبادا مردم و دولت بهترین دستآوردشان را که آزادی بیان است٬ از دست دهند.
بنابر این رسانه ها به حمایت بیشتر مردم و دولت نیاز دارند٬ کافی است که مصونیت کاری و جانی آنان تامین شود و دولت بیشتر از هر وقت دیگر در این خصوص مکلفیت خود را ادا کند. تحلیل سیاسی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.