15 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

شش مرد در پیوند به جرایم جنایی از سه ولایت بازداشت شدند

شش مرد در پیوند به جرایم جنایی از سه ولایت بازداشت شدند

کابل ۱۵ سرطان باختر منسوبان پولیس فاریاب، لغمان و غزنی به...

داوطلبان 23 بست آزمون کمپیوتری را سپری کردند

کابل 15 سرطان باختر درجریان یک ماه۲۰۶ داوطلب برای ۲۳ بست...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ ۱۷جوزا/ باختر
در حالی که ایران تاکنون نتوانسته است در مورد واقعه دهنه ذوالفقار که باعث کشته شدن٬ ناپدید شدن ویا زخمی شدن حدود پنجاه و هفت مهاجر افغان شد٬ توضیح دهد٬ نیروهای امنیتی آن کشور دست به ماجرای تازه زده اند.
مفسر آژانس  باختر می نگارد؛ اخیر تصاویری در صفحات اجتماعی دست به دست شده است که نشان می دهد یک موتر درجاده یزد ایران در حالی آتش گرفته است که اجسادی هم در حال سوختن اند و شماری از اتباع ایرانی می گویند که گشت زنی بر آنان  شلیک کرده است.
در این رویدا سه شهروند افغان کشته شدند.
پولیس ایران هم تائید کرده است که بر موتر حامل قاچاقبران انسان شلیک کرده اند
این واقعه زمانی رخ می دهد که مردم افغانستان منتظر نتایح تحقیقات پیرامون حادثه دهنه ذوالفقار بودند.
مرزبانان ایرانی یک ماه قبل در ساحه دهنه ذوالفقار که در نقطه مرزی ولسوالی گلران هرات قرار دارد حدود۵۷ مهاجر افغان را وادار کردند که خود را به دریا بیاندازند.
این عملکرد شنیع و بربریت آمیز مرزبانان ایرانی٬ واکنش های سخت جهانی در پی داشت و دولت افغانستان هم در آغاز آن را با جدیت دنبال کرد٬ مگر حالا دیده می شود که این مساله دارد به سردی می گرایید٬ مگر مردم افغانستان نه تنها که مساله دهانه ذوالفقار را فراموش نکرده اند بل قضیه یزد را نیز با جدیت دنبال می کنند و تاکید دارند که دستگاه دیپلماسی ما ما فعالتر شود و به قناعت مردم ما برسد.
فراموش نشود که یکی از مسوولیت های اساسی وزارت خارجه ما حمایت از حقوق اتباع افغانستان در بیرون از کشور است. و به همین منظور سفارت ها و قنسلگری ها ایجاد شده است.
ایران در حاشیه رفتن از بار مسوولیت ها تجربه دارد و همانگونه که از مساله سقوط هواپیماب اوکرائینی حاشیه رفت٬ در قسمت قضیه دهنه ذوالفقار نیز وقت کشی می کند و می کوشد که این مساله به باد فراموشی سپرده شود و حالا هم تلاش خواهد کرد که از حادثه‌ یزد نیز خود را تبرئه کنند.
قوانین بین المللی٬ مساله مهاجرت را یک مساله عاطفی و یک مجبوریت معرفی کرده است و کشور عضو سازمان ملل را  به معاونت و دستگیری از مهاجرین ترغیب کرده است.
کشورها اگر مهاجر پذیر نمی شوند٬ این مکلفیت را دارند که مهاجر را به آرامی دو باره باز گردانند٬ همچنان کنواسیون های بین المللی تاکید می کند که کشورهای عضوی سازمان ملل متحد «همه اشکال تبعیض را از بین ببرند» و رفتار تبعیض‌آمیز علیه مهاجران باید مورد تعقیب قانونی قرار گیرد.
پس دستگاه دیپلماسی ما می تواند با مراجعه به سازمان های بین المللی در پی اعاده حقوق آن شهروندان ما باشند که نیروهای امنیتی ایران بر آنان ظلم روا داشته اند. تحلیل  سیاسی

 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.